نماینده سابق مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی؛

سرسپردگی رژیم پهلوی به غرب بزرگترین خیانت بود

حجت الاسلام عبادی گفت:یکی از مهم ترین خیانت های رژیم پهلوی نداشتن استقلال و وابستگی شدید به کشورهای غربی بود.

به گزارش خاورستان، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد باقر عبادی نماینده سابق مردم شهرستان‌های بیرجند درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی و تحلیلگر مسائل سیاسی در تبیین خیانت ها ، جنایت ها و خباثت های رژیم پهلوی گفت: یکی از مهم ترین خیانت ها در آن دوران نداشتن استقلال و وابستگی شدید به کشورهای غربی بود طوری که آن ها حتی کوچکترین مسائل را به شاه مملکت دیکته می کردند و بر اساس دستورات آن ها امورات کشور انجام می شد.

به گفته وی این وابستگی شدید در حوزه های مختلف اعم از اقتصادی ،سیاسی و … وجود داشت و وضعیت به گونه ای بود که قدرت در اختیار آن ها بود و ایران توان ایستادگی مقابل آن ها را نداشت.

وی افزود: در زمینه نظامی ساختار به گونه ای بود که در انحصار غربی ها بودیم و هیچ آزادی در این بخش وجود نداشت و حتی برای بروز شدن تجهیزات نطامی و آماده سازی آن ها به شرکت های غربی و آمریکایی وابسته بودیم.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به این که نفرت در بین مردم و ذلت در برابر غرب از ویژگی های دوران ستم شاهی بود افزود:سطح تولید ناخالصی کشور بسیار پایین بود به رغم این که در آمد نفتی بسیار بالا و جمعیت کشور نصف جمعیت فعلی بود و فقط تعداد خاصی از جهت اقتصادی از این وضعیت سود می بردند و کشاورز و روستایی از مزایایی برخوردار نبودند.

به گفته عبادی در بخش فرهنگی هم رضاشاه که با حمایت انگلیسی‌ها مدارج ترقی را تا پادشاهی طی کرد، از همان اولین روزهای سرسپردگی پیمان بست که براساس روش و دستورات لندن عمل کند و همه مدافعان و یاران او در امر سلطنت نیز به همین سرسپردگی مبتلا بودند. همین وضعیت در زمان سلطنت پسر او، محمدرضا، نیز تداوم یافت؛ با این تفاوت که امریکا جای انگلستان را در این صحنه‌پردازی‌ها گرفته بود.

وی افزود:نوع فرهنگی که در زمان شاهنشاهی ترویج بود فرهنگ مبتذل به دور از ریشه های اسلامی و دینی، ترویج بی بند باری و مشروب خواری که نظام خانواده را به هم می ریخت.

به گفته نماینده سابق مردم شهرستان‌های بیرجند درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، برنامه ها هم بر اساس سلطه سیطره نظام فرهنگی غرب بود و حتی بر اساس مطالعه پژوهشکده ای در آن زمان این نظریه داده شده بود اگر به همین منوال پیش رود ۱۵ سال دیگر دین در ایران وجود نخواهد داشت.

به گفته وی خیانت ها، جنایت ها، دزدی، قتل های رژیم پهلوی باید برای نسل تبیین شود تا ببینند این قبیله کثیف چه می کردند، نابود ساختن حجاب از دیگر خیانت های رضا خان بود که تلاش می کرد اعتقادات مردم را نابود کند .

به گفته حجت الاسلام عبادی در مجموع ایران به سمت و سوی پیش می رفت که به طور کامل تحت سلطه غرب قرار می گرفت که با انقلاب همه این نقشه ها شکست خورد و ایران قوی با حمایت های امام امت شکل گرفت.

وی تاکید کرد: امروزه عده ای از روی نادانی یا اطلاعات کم حرف ها و سخنانی در باره مقایسه این زمان با آن زمان می کنند در حالی که اطلاعاتی صحیح و کاملی از وقایع و جنایت های گذشته ندارند.

او با اشاره به دگرگونی های ایران بعد از انقلاب در همه ابعاد از جمله نظامی که پیشرفت های بسیار خوبی صورت پذیرفته است افزود: در این رابطه با وجود همه تحریم‌ها دانش بالایی داریم.

استاد حوزه و دانشگاه به این نکته هم اشاره کرد که قبل از سال ۱۳۹۰ رشد اقتصادی و فناوری بی سابقه ای داشتیم اگر به همان منوال پیش می رفتیم جزو ابر قدرت ها می شدیم و الگو برای کشورهای دیگر می شدیم.

وی افزود: با برنامه ریزی های از پیش تعیین شده حتی قبل از تحریم ها که غرب به بهانه هسته ای فقط به دنبال فلج کردن اقتصاد ایران بود و بعد هم تحریم های ظالمانه را اعمال کرد نتوانستیم این رشد را ادامه دهیم طوری که هر کشور دیگری این وضعیت برایش پیش می آمد از نظر ساختاری به هم می ریخت.

به گفته وی آن ها هیچ علاقه ای به این که ایران خودش باشد ندارند و می خواهند که شرایط به گذشته برگردد و زیر سلطه آن ها برود که امیداوریم همت و همدلی بین مسئولان و مردم هیچ زمان دیگری این ماجرا تکرار نشود.

انتهای پیام /۳