مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی:

سرمایه گذاران ایرانی وخارجی خواهان صدور مجوز در حوزه صادرات سنگ هستند

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی با بیان اینکه از ابتدای راه اندازی سازمان منطقه ویژه اقتصادی در استان تاکنون شعارمان این بوده که معبر مرزی ماهیرود بعد از بندر شهید رجایی معبری برای صادرات و واردات باشد. گفت: سرمایه گذاران ایرانی وخارجی خواهان صدور مجوز در حوزه صادرات سنگ هستند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسین زارعی در دیدار با رایزن ایران در امور افغانستان اظهارداشت: : منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی از محدود استان‌هایی است که دارای منطقه ویژه قطعه منفصله در مرز ماهیرود است که جزو مزیت‌های نسبی منطقه به حساب می‌آید.

وی از درخواست گروه های متعددی برای سرمایه گذاری در سایت مرزی منطقه ویژه خبر داد و افزود: یکی از مشکلات نبود ایکس ری بود که خوشبختانه این امر هم در حال تحقق است و امیدواریم با جریان ایکس ری روال کاری بیشتر و بهتر شود چرا که ترانزیت عام با راه‌اندازی ایکس ری محقق خواهد شد.

زارعی بیان کرد: تنها منطقه ویژه اقتصادی هستیم که دارای سایت اصلی در مجاروت مرز استان و قطعه منفصله در نقطه صفر مرزی هستیم که این امکانات می‌تواند ترغیبی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی باشد.

وی با بیان اینکه درصد زیادی از مبادلات تجاری در منطقه ویژه اقتصادی انجام می‌شود که کامیون‌ها با سرعت خوبی تخلیه می‌شوند افزود: هرچند در این سالها تا کنون کار و اقدامات زیادی در منطقه ویژه و سایت مرزی رقم خورده اما هنوز جای کار زیاد است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی با بیان اینکه در یکی دو هفته اخیر از سوی تجار افغان درخواستهای زیادی مبنی بر فراهم شدن زمینه صادرات مواد معدنی هستیم گفت:چند وقتیست که درخواستهای زیادی از سوی سرمایه گذاران ایرانی وخارجی برای صدور مجوز صادرات مواد معدنی داریم که اگر این مجوز ان صادر شود گام بزرگی در امر فعالیت دوسویه مرز خواهد بود.

زارعی با بیان اینکه در حال حاضر مواد معدنی کشور افغانستان به سمت پاکستان میرود افزود:اگر مجوز صادرات مواد معدنی فراهم شود از نظر حجم صادراتی برای کشور افغانستان هم خوب میشود.

وی با اشاره به اینکه در کشورمان در بحث مواد غذایی،خشکبار گاهی مشکلاتی وجود دارد،درحالیکه کشور افغانستان از نظر خشکبار مواد غذایی میوه تره بار شرایط بسیار خوبی دارد که اگر زمینه واردات فراهم شود در این حوزه برخی از مشکلات کم میشود افزود:درحال حاضر معبر مرزی ماهیرود یکی از بهترین نقاط مرزی در کشور است که ما در خراسان جنوبی در اختیار داریم اما حواسمان باید باشد که فرصتها را از دست ندهیم.

زارعی ادامه داد:از ابتدای راه اندازی سازمان منطقه ویژه اقتصادی در استان تاکنون شعارمان این بوده که معبر مرزی ماهیرود بعد از بندر شهید رجایی معبری برای صادرات وواردات باشد.

وی با بیان اینکه یکی از درخواستهایی که داریم این است که خراسان جنوبی پایگاهی در هرات داشته باشد حال چه از طریق اتاق بازرگانی ویا منطقه ویزه اقتصادی یک اتاقی را تحویل بگیرد تا از ان طریق تجار بهتر بتوانند مرادوات داشته باشد.

مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی جهش معدنی در افغانستان شکل گرفته است گفت:باید از فرصت همسایه گی کشور افغانستان به خوبی استفاده کرد چرا که بازار افغانستان بازاری است که اگر نجنبیم به سرعت کشورهای مختلف جایگزین ما میشوند .

زارعی با بیان اینکه یکی از درخواستهایی که کشور افغانستان همیشه داشته است اینکه واردات کالا هم داشته باشند این مزیت و فرصت را داریم که کالاها به مرز وارد شده و بعد از فرآوری و تبدیل مجدد به افغانستان صادر شود. افزود: خراسان جنوبی استانی با ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فراوان است که می‌تواند بیشتر و بهتر از این در سطح کشور معرفی شود.

انتهای پیام/۱۲۷