سرنوشت نامعلوم پسر شاه سابق سعودی ۱۶ ماه پس از بازداشت

معارضان عربستانی می‌گویند، با گذشت بیش از شانزده ماه از بازداشت پسر «عبدالله بن عبدالعزیز»، شاه سابق سعودی، اما هنوز سرنوشت وی مشخص نیست.

به گزارش خاورستان، «فیصل بن عبدالله» یکی از پسران «عبدالله بن عبدالعزیز» شاه سابق سعودی در ۲۷ مارس ۲۰۲۰ (هشت فروردین ۱۳۹۹) به دلایل نامعلومی به دست مأموران امنیتی سعودی ربوده شد و از آن تاریخ به بعد خبری از وی دست نیست.
به نوشته وبگاه سعودی‌لیکس، فیصل بن عبدالله در حالی که در ویلای شخصی خود در نزدیکی شهر ریاض و در شرایط نامناسب روحی به سر می‌برد بازداشت شد.
سازمان دیدبان جهانی حقوق بشر برای اولین بار خبر بازداشت او را منتشر کرد، اما جزئیات این واقعه هنوز مشخص نیست.
یک منبع مطلع عربستانی در این باره گفت که فیصل بن عبدالله پس از بازداشت به مکان نامعلومی انتقال یافته و هنوز برای هیچ جرمی تفهیم اتهام نشده است.
به گفته وی معقولانه‌ترین دلیل برای بازداشت او این است که خانواده شاه سابق سعودی روابط خوبی با «احمد بن عبدالعزیز» عموی خود که اکنون در زندان به سر می‌برد، دارند. علاوه بر این محمد بن سلمان از زمان روی کار آمدنش تمامی اعضای خانواده عبدالله بن عبدالعزیز را یا بازداشت کرده و یا به خارج از عربستان فرستاده است.
«فیصل بن عبدالله» یک بار نیز در ماجرای هتل «ریتز کارلتون» در سال ۲۰۱۷ بازداشت شد و به همراه ده‌ها شاهزاده دیگر تنها در صورت پرداخت مبالغ هنگفت آزاد شد.
محمد بن سلمان از زمانی که به قدرت رسیده، دست به حذف گسترده رقبای احتمالی خود در مسیر رسیدن به پادشاهی زده و ده‌ها شاهزاده را یا به بهانه فساد به زندان انداخته یا از کار برکنار کرده است به طوریکه وبگاه سعودیلیکس در ۲۸ تیرماه نوشت که طبق اسنادی که به دست معارضان عربستانی افتاده است، چند تن از شاهزادگان سعودی با یک شرکت لابی‌گر آمریکایی به نام «مرکوری» برای تحت فشار گذاشتن «محمد بن سلمان» قرار داد امضاء کرده‌اند تا او دست از سرکوب شاهزادگان مخالف خود بردارد.
منبع: فارس
انتهای پیام/۱۰