معاون امور توسعه پیشگری اداره کل بهزیستی خراسان‌جنوبی:

سرپناه‌های شبانه‌ای که آرامش هدیه می‌دهند/ خدمات‌دهی شبانه به ۳۰ نفر

شرفی گفت: مرکز سرپناه شبانه" آرامش" در مرکز استان خراسان جنوبی، ظرفیت پذیرش تا سقف 30 نفر را دارد و از ابتدای امسال بطور میانگین هر شب ۲۰ نفر را پذیرش و خدمات ارائه داده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسن شرفی معاون امور توسعه پیشگری اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران از فعالیت تنها مرکز سرپناه شبانه معتادان در مرکز استان خبر داد.
وی افزود: این مرکز که به صورت غیر دولتی است به معتادین فاقد سرپناه و اسکان خدمات می‌دهد تحت نظارت بهزیستی مدیریت می‌شود.
معاون امور توسعه پیشگری اداره کل بهزیستی خراسان‌جنوبی بیان کرد: این مرکز به افراد بی‌خانمان و کارتن خواب که فاقد سرپناه هستند خدمات مورد نیاز این طیف را ارائه می‌دهد.
شرفی عنوان کرد: سرپناه شبانه مرکز، کاهش آسیبی است که در آن اقلام کاهش آسیب در اختیار مددجویان پرخطر و بی خانمان قرار می‌گیرد که برخی از این اقلام شامل پد پنبه الکلی، سوزن و سرنگ یک بار مصرف، داروی ضد شپش و دیگر اقلام بهداشتی جنسی است.
وی با اشاره به این‌که دی‌آی سی‌ها نیز مراکز گذری روزانه هستند که خدمات به شکل روزانه در اختیار معتادان قرار می‌گیرد، اظهار کرد: در این مراکز حمام برای استفاده معتادان، ماشین لباسشویی برای شست و شوی لباس‌هایشان، یک وعده غذای گرم و … پیش‌بینی شده است.
معاون امور توسعه پیشگری اداره کل بهزیستی خراسان‌جنوبی گفت: همچنین در راستای اهداف خاص و سیاستی در این مراکز اقلام کاهش آسیب و کلاس‌های آموزشی در ارتباط با بیماری‌های مقاربتی و … برگزار شده و همچنین در ارتباط با سل نیز این افراد غربالگری می‌شوند.
شرفی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مرکز سرپناه شبانه” آرامش” مرکز استان، ظرفیت پذیرش تا سقف ۳۰ نفر را دارد و از ابتدای امسال بطور میانگین هر شب ۲۰ نفر را پذیرش و خدمات ارائه داده است.
وی با بیان این‌که پذیرش این گروه از معتادان در فصل زمستان بعلت سرما افزایش پیدا می‌کند، گفت: به دلیل رعایت حال این بیماران و خدمات بهتر و با کیفیت این مرکز، ساعات خدمات‌دهی به این گروه از معتادین را عصرها یک ساعت افزایش داده تا زودتر بتوانند مراجعه کنند و صبح‌ها نیز یک ساعت برای خروج افزایش داده‌ایم.
معاون امور توسعه پیشگری اداره کل بهزیستی خراسان‌جنوبی بیان کرد: در ایام کرونا نیز بخاطر پیشگیری از ابتلا و نیز سرایت بیماری به سایرین در این مکان تجمعی،اقدامات ویژه غربالگری و شناسایی از قبیل تب سنجی، ارزیابی اکسیژن خون و …..هر شب هنگام ورود و صبح‌ها هنگام خروج انجام می‌شود.
شرفی عنوان کرد: در این راستا جهت پیشگیری از ابتلا و انتقال بیماری کرونا به سایر افراد بصورت رایگان ماسک، اقلام ضدعفونی کننده و دستکش نیز به افراد مراجعه کننده ارائه می‌شود.
وی در مورد خدمات تغذیه مناسب به این گروه از معتادان، افزود: خدمات تغذیه‌ای این مرکز برای افراد استفاده کننده شامل یک وعده غذای گرم در شام و صبحانه ساده و مقوی به همراه چای جهت افزایش توانایی جسمی این افراد از جمله خدمات می‌باشد.
معاون امور توسعه پیشگری اداره کل بهزیستی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: امکان استحمام از دیگر خدماتی ارائه شده در مراکز سرپناه شبانه است که به معتادین فاقد سرپناه ارائه می‌شود.
شرفی در مورد بحث پیشگیری از بیماری‌های همراه با اعتیاد از قبیل ایدز، هپاتیت و سایر بیماری‌های منتقله از راه خون در گروهی از معتادین که تزریقی هستند، بیان کرد: برای پیشگیری و کنترل اچ‌ای‌وی تمامی مقیمان مرکز هر۳ تا ۶ ماه با انجام rapid test یا ازمایش سریع تشخیص اچ‌ای‌وی تست می‌شوند تا در صورت ابتلا نیز از انتقال بیماری به سایرین پیشگیری شود و با ارجاع به مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری دانشگاه علوم پزشکی مشاوره‌های اولیه و اقدامات درمانی ارایه شود.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه که تاکنون مورد مثبتی در مرکز مشاهده نشده است.
معاون امور توسعه پیشگری اداره کل بهزیستی خراسان‌جنوبی افزود: آغاز به کار فعالیت مراکز سرپناه شبانه و پذیرش و خروج مددجویان بی سرپناه همه روزه یک ساعت قبل از غروب و صبح‌ها یک یا دو ساعت بعد از طلوع خورشید است.
انتهای پیام/۱۲۷