عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی:

سعودی‌ها خاورمیانه را به ایران باختند/ اروپا مگر به برجام قبلی عمل کرد که به دنبال برجام جدید است؟

رحیمی‌جهان‌آبادی گفت: مصوبه مجلس نگاه واقع گرایانه به فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران دارد، یا طرف غربی به تعهدات قبلی خود برمی گردد یا دلیلی باقی نیست که ایران خود را به برجامی وصل بداند که هیچ حقی را برای ملت ایران در نظر نگرفته است.

به گزارش خاورستان، جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با دانا، با اشاره به اینکه طرف های غربی متاسفانه به تعهدات خود در برجام عمل نکردند گفت: این عملکرد غرب در حالی بود که جمهوری اسلامی ایران چه در زمینه محدود کردن سانتریفیوژها و چه در زمینه غنی سازی و تعطیلی مراکز هسته ای به تمام تعهدات خود عمل کرد به طوری که گزارشات آن از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی ثبت شده است.
وی با بیان اینکه کاهش گام به گام تعهدات از سوی جمهوری اسلامی ایران در حقیقت واکنش به رفتار غربی ها بود ادامه داد: اروپایی ها نمی توانند ادعای جدیدی را مطرح کنند، زیرا در آغاز برجام تعهداتی را پذیرفتند اما به آن عمل نکردند و امروز نمی توانند در ازای تعهدات یک جانبه ای که ایران انجام داده درخواست توافق جدیدی از جمهوری اسلامی ایران داشته باشند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه مصوبه مجلس در خصوص راهبرد لغو تحریم ها روشن است و یک پیام مشخص برای غرب دارد تصریح کرد: پیام مصوبه مجلس این است که یا اروپا به تعهدات خود عمل کند یا دلیلی ندارد که ما به تعهداتی که دادیم پایبند باشیم، ما هم از این پس راه خودمان را طی می کنیم.
رحیمی جهان آبادی با اشاره به اینکه ایران وارد یک فرایندی شده است که این فرآیند صرفا برای ما تعهد ایجاد کرده است اما هیچ حقی برای جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته نشده است عنوان کرد: آمریکایی ها بر خلاف همه ادعاهای خود به این معاهده عمل نکردند و انتظار بود که طرف های غربی به تعهدات خود پایبند باشند اما کشورهای غربی نیز متعهد نماندند.
وی با رد ادعای مقامات فرانسوی و آلمانی و نیز دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ایجاد یک برجام جدید ادامه داد: اروپا نمی تواند درخواست جدیدی در این باره مطرح کند، مگر به برجام قبلی عمل کرد که به دنبال برجام جدید است؟
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مصوبه مجلس نگاه واقع گرایانه به فعالیت های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران دارد، یا طرف غربی به تعهدات قبلی خود برمی گردد یا دلیلی باقی نیست که ایران خود را به برجامی وصل بداند که هیچ حقی را برای ملت ایران در نظر نگرفته است.
وی با اشاره به نقش رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی در فضاسازی علیه جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: مثلثی در جهان شکل گرفته که یک ضلع آن را افراطیون آمریکایی، ضلع دیگر را رژیم صهیونیستی و ضلع دیگر را حکومت های مرتجع منطقه تشکیل می دهند.
رحیمی جهان آبادی با اشاره به اینکه این مثلث همیشه تلاش کرده که ایران را به عنوان یک کشور خطرناک برای خاورمیانه، جهان اسلام و روابط بین الملل معرفی کند تصریح کرد: این مثلث به دنبال القای ایران هراسی به غرب است.
وی با اشاره به اینکه در خصوص پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران، سعودی ها دو برداشت دارند تاکید کرد: برداشت اول این است که عملا در قدرت نظامی، جایگاه رقابت و عرصه بین الملل خاورمیانه را به ایرانی ها باخته است و ایرانی ها دامنه نفوذشان با وجود همه تحریم ها و تهدید ها بسیار فراتر از مرزهای قابل نفوذ رفته است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: برداشت دوم سعودی ها از این فضا این است که اگر حکومت بایدن بخواهد با ایران وارد گفتگو شده و برجام را احیا کند و ایران از زیر بار فشار تحریم ها بیرون بیاید فضای چندانی برای حضور سعودی ها در خاورمیانه باقی نخواهد ماند و عملا از مناسبات منطقه کنار گذاشته خواهد شد.
رحیمی جهان آبادی ادامه داد: رژیم صهیونیستی نیز برداشت مشترک با سعودی ها دارد و تصور می کند باید به ایران فشار آورده و هرگونه احتمال مذاکره با بایدن را از بین ببرند، از این رو تلاش می کنند علیه جمهوری اسلامی ایران فضاسازی کرده و اینگونه وانمود کنند که جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود پایبند نبوده است.
انتهای پیام/۴