گزارش/

«سعید حجاریان» در صف مافیای دارو/ چرا مخالفان واکسن روسی در آوردگاه علمی حاضر نمی‌شوند؟

جریان سیاسی اصلاح طلب طی سالهای گذشته همواره بر جنبش گرسنگان و حمایت از فقرا تاکید داشته است و امروز چهره های اثرگذار این جریان همچون سعید حجاریان در صف مافیای دارو که از قضا برخی پزشکان رانت خوار و سرمایه داران امپریالیسم نیز در آن صف کشیدند، ایستاده است.

به گزارش خاورستان، چند روز پیش رسانه ها با انتشار خبری مدعی شدند که ۹۸ پزشک عضو سازمان نظام پزشکی در نامه ای خطاب به رئیس جمهور خواستار آن شدند که واکسن کرونای روسی خریداری نشده تا بررسی بیشتر برای خرید واکسن مطمئن و معتبر کرونا صورت گیرد. این نامه در حالی منتشر شد که نام هیچ یک از نگارندگان آن ذکر نشد و متن نامه نیز بر روی خروجی سایت سازمان نظام پزشکی به عنوان مرجع رسمی قرار نگرفت.
نگارندگان این نامه درحالی نسبت به نحوه انتخاب، تائید و خرید واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت کشور روسیه ابراز نگرانی کردند که تا این لحظه حاضر نشدند در یک آوردگاه علمی با موافقان خرید واکسن روسیه به مباحثه نشسته و دلیل مخالفت خود با خرید این واکسن را توضیح دهند.
مخالفت پشت پرده با خرید واکسن روسی اما تنها به انتشار نامه بدون اسم ختم نشده و به تازگی «سعید حجاریان» تئوریسین اصلاحات نیز در اظهارنظری نسبت به خرید واکسن روسی واکنش نشان داده است.
وی در حساب توییتری خود نوشته است: «واکسن کرونا در دو راهی علم و ایدئولوژی گرفتار است؛ مردم علم را انتخاب کرده‌اند. چرا در بر پاشنه ایدئولوژی می‌چرخد؟»
حجاریان شاید دارای سوابق کاری در زمینه اقتصاد و سیاست باشد به طوری که چندی پیش مسئله واردات گندم به عنوان یک کالای اساسی و فعالیت های اقتصادی او در رسانه ها خبر ساز شد اما ایدئولوگ جریان اصلاحات فاقد هرگونه سابقه و تخصصی در حوزه پزشکی، ویروس شناسی و بیماری های اپیدمی است.
گره زدن سلامت مردم به ایدئولوژی از سوی یک جریان خاص در کشور البته محدود به نامه نگاری و توئیت بازی یک چهره اصلاح طلب نیست چرا که این جریان در ماه های قبل سناریوی «چین ستیزی» و «روسیه ستیزی» را کلید زد و امروز از این فرصت استفاده کرده تا سلامت مردم و یک مسئله کاملا تخصصی پزشکی را به ایدئولوژی سیاسی خود گره بزند.
اما پشت پرده نامه نگاری پزشکان ناشناس زمانی با توییت بازی تئوریسیت اصلاحات گره می خورد که «محمدرضا ظفرقندی» رئیس سازمان نظام پزشکی به عضویت نهاد اجماع ساز اصللاح طلبان در می آید تا با یک حرکت به ظاهر سازمان یافته سناریو گره زدن سلامت مردم با سیاست و ایدئولوژی به نمایش در آید.
ظفرقندی به عنوان بازوی پزشکی این تیم در حالی از انتشار نام نگارندگان نامه مخالفت با خرید واکسن روسی خودداری می کند که یا این نامه تخیلی نوشته شده است و یا نگارندگان آن دل نگران برخی ارتباطات و رانت های دارویی خود هستند.
جریانی که با یک جستجوی ساده در فضای مجازی می توان فهرست مزاکر درمانی و کلینیک های خصوصی آنها را استخراج کرد.
اصلاح طلبانی که امروز به بهانه نگرانی از سلامت مردم فریاد «واکسن روسی نخرید» سر می دهند به نظر می رسد به دنبال آن گزینه آمریکایی واکسن کرونا هستند. واکسنی که تا این لحظه هیچ نتیجه رضایت بخشی از آن حتی در جوامع اروپایی و آمریکایی حاصل نشده است.
جریان سیاسی اصلاح طلب طی سالهای گذشته همواره بر جنبش گرسنگان و حمایت از فقرا تاکید داشته است و امروز چهره های اثرگذار این جریان همچون سعید حجاریان در صف مافیای دارو که از قضا برخی پزشکان رانت خوار و سرمایه داران امپریالیسم نیز در آن صف کشیدند، ایستاده است.
این درحالی است که محمود واعظی، رییس‌دفتر رئیس جمهور نیز در تازه ترین اظهارات خود گفته سیاست دولت، خرید واکسن از روسیه، هند و چین است.
وی براین باور است کسانی که دولت را به سهل‌انگاری در انتخاب واکسن خارجی متهم می‌کنند، عملاً با اعتمادزدایی، به پروژه مهم واکسیناسیون ضربه می‌زنند، در حالی که روسیه اولین کشوری است که در جهان به واکسن کرونا دست یافته و خریدِ واکسن تولید این کشور، با توجه به حسن رابطه ایران و روسیه، از همان ابتدا در دسترس ما بوده است.
خودزنی های اصلاحات که روزی تمام قد پشت سر حسن روحانی ایستاده و از او حمایت کردند وقتی تلخ تر خواهد شد که عضو ارشد دولت می گوید سیاست‌مان، علاوه بر تهیه واکسن «اسپوتنیک وی»، تهیه سبدی از واکسن‌های معتبر کنسرسیوم کواکس و خرید واکسن از چین و هند است.
انتهای پیام/۴