معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی:

سهمیه بنزین ناوگان درون و برون شهری پایش می‌شود

میرجعفریان گفت: سهمیه‌های ابلاغی برای ناوگان بنزین‌ سوز حمل و نقل بار و مسافر درون و برون شهری به صورت روزانه پایش می‌شود.

به گزارش خاورستان، سید کمال‌الدین میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی در گفت‌وگویی افزود: پس از پایش‌های منظم اگر احساس شود سهمیه کافی نیست به سطح کلان کشور منعکس و مجوزهای لازم اعلام خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه به هیچ وجه پس از اصلاح قیمت بنزین در خدمات‌رسانی حمل و نقل نباید اختلال ایجاد شود اظهار داشت: اگر کم و کاستی هم وجود داشته باشد جمع‌بندی و از طریق دستگاه متولی منعکس می‌شود تا بتوان در سطح کشور برای آن تصمیم‌گیری کرد.
معاون استاندار خراسان جنوبی اضافه کرد: مشکلات مربوط به تاکسی‌ها، آژانس و سرویس‌های مدارس در سیستم حمل و نقل درون شهری توسط سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری‌ها رصد می‌شود و کمبودها را می‌توان از شهرها یا کلانشهرهای دیگر تامین کرد.
وی تصریح کرد: براساس گزارش‌های رسیده نه تنها کم و کاستی وجود ندارد بلکه در حمل و نقل عمومی ظرفیت خالی هم داریم.
میرجعفریان گفت: احتمالا رانندگان درون و برون شهری با وسایل بنزین سوز دغدغه‌هایی درخصوص مقدار سهمیه و نرخ هزینه خدمات دارند که همه این موارد پایش و پس از نظر کارشناسی اگر نیاز به تغییر مقدار سهمیه باشد، انجام می‌شود.
وی بیان کرد: در بحث قیمت‌ها به هیچ وجه صنوف مرتبط مجاز به افزایش قیمت نیستند و هر موضوعی در این زمینه توسط مردم رصد و گزارش شود قابل پیگیری و برخورد قانونی است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی افزود: از این رو خدمات باید در چارچوب قیمت‌های مشخص شده و بدون کم و کاستی ارایه شود.
وی با اشاره به موضوع سرویس مدارس گفت: اگر اولیا ایاب و ذهاب فرزندان خود را خارج از سرویس‌های مجاز برای تردد ساماندهی کرده باشند باید از طریق سامانه سپند این نوع سرویس‌ها مجوز دریافت کنند تا مشکلی برای افزایش قیمت ایجاد نشود.
میرجعفریان افزود: برای خودروهای آژانس نیز براساس مسیرها پایش‌هایی انجام شده است که وزارت نفت سهمیه‌هایی را در نظر خواهد گرفت.
وی با اشاره به خدماتی که در سیستم برون شهری وجود دارد اظهار داشت: اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مکلف به رصد مشکلات این صنف است اما خدمات باید بدون هیچ گونه افزایش قیمت و مطلوب باشد.
معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: اگر نیاز به افزایش سهمیه در این بخش باشد نیز در سطح کلان کشور لحاظ و اطلاع‌رسانی می‌شود.
وی تعداد ناوگان استان را برای ایاب و ذهاب درون و برون شهری کافی دانست و افزود: رانندگان باید بدون هیچ گونه دغدغه با کیفیت بهتر خدمات ارایه دهند و ضوابط و مقرراتی که برای کل این صنوف حاکم است را مدنظر داشته باشند.
وی گفت: اکنون بیش از یک سوم ظرفیت فعلی ناوگان خالی است و اگر نیاز باشد از ظرفیت سیستم‌های دیگر استفاده می‌شود.
میرجعفریان اظهار داشت :به شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان تاکید شده که تعداد دستگاه‌های رمزگذاری کارت سوخت را افزایش دهد و حتی عصر و شب هم مکلف به ارایه این خدمات شده‌اند.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت جایگاه‌های CNG نیز در استان خالی است گفت: بیشتر از تقاضا امکان عرضه سی. ان .جی وجود دارد اما به شرکت پخش فرآورده‌های نفتی تاکید شده که مقدمات توسعه CNG در صورت نیاز فراهم شود.
براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، بنزین از بامداد جمعه ۲۴ آبان برای همه وسایل نقلیه بنزین سوز سهمیه‌بندی شد.
طبق اطلاعیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر هزار و ۵۰۰ تومان، قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای هر لیتر سه هزار تومان و قیمت بنزین سوپر هر لیتر سه هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است.
مطابق بسته تکمیلی سهمیه سوخت ناوگان حمل‌ و نقل شهری و بین‌ شهری برای انواع خودرو این ناوگان سهمیه ماهانه اختصاص یافته است.
انتهای پیام/۴/ ۶۶/
ایرنا