معاون توسعه روستایی رئیس جمهور:

سهم اشتغال در روستاها به ۲۵ درصد رسیده است/ فعالیت ۲۵۰۰ واحد بوم‌گردی در کشور

معاون توسعه روستایی رئیس جمهور گفت: ۱۴۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شده و با توجه به این‌که سهم اشتغال در روستاها طی سال‌های گذشته ۳ یا ۵ درصد بوده طی سال گذشته این سهم به ۲۵ درصد رسیده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد امید معاون توسعه روستایی رئیس جمهور عصر امروز در ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر در بیرجند اظهار کرد: ۳۱ هزار روستای کشور دارای جمعیت بالای ۲۰ خانوار است.
وی افزود: آمار خدمت‌رسانی دولت به روستاها طی سال‌های اخیر قابل توجه است.
معاون توسعه روستایی رئیس جمهور بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد روستاهای کشور از نعمت گاز طبیعی و ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار از نعمت آب برخوردار هستند.
امید با بیان این‌که ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار از نعمت برق برخوردار شده و در حال برق‌رسانی به روستاهای بالای ۱۰ خانوار هستیم، گفت: در بخش آی‌تی رشد ۹۰۰ درصدی در روستاها را شاهد هستیم به گونه‌ای که بیش از ۹۰ درصد روستاها به خدمات آی‌تی دسترسی دارند که طی چند سال آینده به صد درصد خواهد رسید.
وی اظهار کرد: مهم‌ترین خدمت به مردم در روستاها ایجاد اشتغال برای روستائیان است.
معاون توسعه روستایی رئیس جمهور گفت: برای اشتغال روستائیان با اجازه از مقام معظم رهبری ۱.۵ میلیارد دلار ویژه اشتغال روستائیان و عشایر در اختیار نهادهای مربوطه از جمله وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی قرار گرفته است.
امید گفت: با این اعتبار ۱۴۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شده و با توجه به این‌که سهم اشتغال در روستاها طی سال‌های گذشته ۳ یا ۵ درصد بوده طی سال گذشته این سهم به ۲۵ درصد رسیده است.
وی افزود: در بسیاری از روستاها شاهد بازگشت جمعیت از شهرها به روستاها هستیم که جهاد کشاورزی با اجرای طرح‌های خوب کشاورزی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با طرح بوم‌گردی نقش خوبی در این خصوص داشته است.
معاون توسعه روستایی رئیس جمهور گفت: در حال حاضر ۲۵۰۰ واحد بوم‌گردی در کشور فعال است.
انتهای پیام/۱۲۷