در نشست مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی مطرح شد

سهم اشتغال شهرستان‌ها براساس سند توسعه استان مشخص شود/ لزوم توجیه اقتصادی طرح‌های اشتغال‌زا

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رعایت سهم اشتغال شهرستان‌ها براساس سند توسعه استان مشخص شود، گفت: سهم هر شهرستان‌ باید مشخص شود و بر اساس سهم، پرونده تشکیل دهند و کمیته‌ها نیز موظف به ارائه گزارش هستند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، فرهاد فلاحتی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز در جلسه مجمع نمایندگان خراسان جنوبی، با تاکید بر اینکه پرداخت تسهیلات باید منجر به اشتغال پایدار شود، اظهار کرد: انجام امور نباید به برخی از افراد که درگیر مسائل سیاسی هستند، واگذار شود.
وی افزود: مصوبات کارگروه تخصصی اشتغال باید جهت پیگیری مشکلات در زمان مناسب به مجمع نمایندگان ارائه شود.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متاسفانه شیوه جذب اعتبارات اشتغال در استان تاکنون مطلوب نبوده است، ادامه داد: در حال حاضر شرایط مناسبی در کشور جهت جذب تسهیلات در حوزه اشتغال های خرد فراهم است که باید نهایت استفاده را از این ظرفیت داشته باشیم.
فلاحتی با بیان اینکه تحرک اشتغال به صورت ملموس در استان احساس نمی‌شود، عنوان کرد: یک روشنگری و نموداری برای مردم روستا توسط اداره کار ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه دهیاران و اعضای شوراها باید در زمینه کمیته اشتغال و جذب اعتبارات اشتغال توجیه شوند، افزود: کمیته‌های اشتغال شهرستان‌ها باید رتبه‌بندی شوند و از فرماندارانی که عملکرد خوبی داشته‌اند، تقدیر شود.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رعایت سهم شهرستان‌ها براساس سند توسعه استان مشخص شود، گفت: سهم هر شهرستان‌ باید مشخص شود و بر اساس سهم، پرونده تشکیل دهند و کمیته‌ها نیز موظف به ارائه گزارش هستند.
فلاحتی با اشاره به اینکه گاهی به جای ایجاد اشتغال، ایجاد نارضایتی می‌شود، افزود: از ابتدا باید جلوی طرح‌هایی که توجیه اقتصادی ندارند، گرفته و یک فیلتر سر راه آنها گذاشته شود.
وی با بیان اینکه مجمع نمایندگان مجلس آمادگی کامل دارد که پیشنهادات شورا و کارگروه اشتغال را تا حد امکان در سطح کلان کشور پیگیری کند، افزود: اولین رویکرد و اولویت ما ایجاد اشتغال برای روستائیان است.
حجت الاسلام والمسلمین محمد باقر عبادی نماینده مردم بیرجند, درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه، اظهار کرد: مبلغ وام‌های اشتغال روستایی و عشایری باید در حدی باشد که به اشتغال روستائیان منجرب شود و طوری نباشد که فرد بعد از دریافت وام نه تنها شاغل نشده بلکه مقروض به بانک نیز باشد.
وی افزود: اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی باید شفاف‌سازی کند و با طراحی یک سامانه، طرح‌های مصوب، میزان وام دریافتی و فرد گیرنده در آن معرفی شود.
نظر افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه، اظهار کرد: از نمایندگان مجلس برای حضور در کارگروه‌های اشتغال دعوت شود و همچنین صورتجلسه این کارگروه‌ها نیز ارسال شود.
وی با بیان اینکه صلاحیت طرح‌های اشتغال مورد بررسی قرار گیرد، افزود: به فارغ‌التحصیلان برای ایجاد اشتغال تا جایی که امکان دارد سخت گرفته نشود و در صورت نداشتن وثیقه به آنها کمک شود.
انتهای پیام/ ۱۳۲/ ۲۴/