رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:

سه بیمارستان خراسان‌جنوبی دستگاه اکسیژن‌ساز ندارد/ مرحله دوم واکسیناسیون کرونا آغاز شد

دهقانی گفت: مرحله دوم واکسن‌های اسپوتنیک وی روسیه به تعداد 640 دوز در اختیار دانشگاه علوم پزشکی بیرجند قرار گرفت بر اساس جدول توزیع که از طرف وزارت بهداشت ابلاغ شده بود بین مراکز مربوطه توزیع شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمددهقانی فیروزآبادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند صبح امروز در حاشیه مراسم اهدای ۷۸ کپسول اکسیژن ۴۰ لیتری به بیمارستان‌های خراسان‌جنوبی در جمع خبرنگاران ضمن تشکر از دبیرخانه خدمت رضوی خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: یکی از نیازهای اصلی بیماران مبتلا به کرونا به ویژه بیمارانی که در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند، اکسیژن است.
وی افزود: برخی از بیماران طی مدت زمان بستری در بیمارستان به مقداری اکسیژن برای استفاده نیاز دارند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: به طور معمول در بیمارستان‌ها حداکثر حدود ۲۰ درصد تخت‌ها احتمال دارد که به اکسیژن نیاز داشته باشد در نتیجه ظرفیت تولید اکسیژن متناسب به این موضوع در سراسر کشور در نظر گرفته شده است.
دهقانی عنوان کرد: با اوج بیماری کرونا بحث نیاز به اکسیژن در تمام بیمارستان‌های کشور مطرح شد و نیاز به افزایش ظرفیت تولید اکسیژن بود. برخی از بیمارستان‌های خراسان جنوبی اصلا دستگاه اکسیژن ساز نداشتند.
تامین دستگاه اکسیژن ساز برای بیمارستان‌های خراسان‌جنوبی
وی اظهار کرد: طی این چند ماه اخیر خوشبختانه یک دستگاه اکسیژن ساز ۶۰۰ لیتری برای بیمارستان ولی عصر (عج)، یک دستگاه ۶۰۰ لیتری برای بیمارستان شهید مصطفی خمینی طبس، دستگاه ۶۰۰ لیتری برای بیمارستان حضرت رسول(ص) فردوس تامین و تحویل شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: برای بیمارستان‌های شهید آتشدست نهبندان و بیمارستان حضرت علی‌ابن‌ابیطالب(ع) سربیشه هرکدام یک دستگاه اکسیژن ساز ۳۰۰ لیتری تامین و تحویل شده است.
دهقانی خاطرنشان کرد: برای بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) شهرستان درمیان از طرف بنیاد علوی قول تامین یک دستگاه اکسیژن ساز ۳۰۰ لیتری را داده‌اند که ان‌شاءالله به زودی تحویل خواهد شد.
وی اظهار کرد: برای بقیه بیمارستان‌های باقی مانده از جمله بشرویه، سرایان و تقویت بیمارستان قاین پیگیر این هستیم که ان شاءالله بتوانیم دستگاه اکسیژن ساز را با اولویت برای بیمارستان‌هایی که ندارند تامین کنیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: کپسول های اکسیژن در بیمارستان‌ها کاربرد قابل توجهی دارند چه بیمارستان‌هایی که دستگاه اکسیژن ساز ندارد و چه بیمارستان‌هایی که دارد.
دهقانی افزود: در حال حاضر تمام بیمارستان‌های استان دستگاه اکسیژن ساز نداشته و بیمارستان‌های شهرستان‌های بشرویه و سرایان فاقد دستگاه اکسیژن ساز است و اکسیژن مورد نیاز از طریق کپسول تامین می‌شود. در شهرستان زیرکوه که بیمارستان نداریم.
وی با بیان این‌که تجهیزات بیمارستان‌ها خیلی فراتر از اینها است، افزود: تجهیزات موجود و مورد نیاز در بیمارستان‌ها از نظر تنوع بسیار زیاد است و هزینه‌های سنگینی دارد. بعضی از تجهیزات پس از مدتی کار و عمر مفید نیاز به جایگزینی دارد و از طرفی تجهیزات به روزی وارد می‌شود و قطعا هیچ وقت حوزه بیمارستانی بی نیاز از کمک و تامین تجهیزات نیست.
دهقانی افزود: بخش قابل توجهی از تجهیزات پزشکی را وزارت بهداشت و دولت تامین می‌کند اما مطمئنا مردم در این زمینه می‌توانند به افزایش تجهیزات درمانی پیشرفته‌تر و جایگزین کردن تجهیزات فرسوده کمک کنند. همیشه این زمینه باز و فضا فراهم است که مردم در این حوزه کمک کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: طی یکسال اخیر نیز کمک‌های خوبی در زمینه تجهیزات درمانی شده و مسیر خوبی برای کمک به تامین تجهیزات درمانی انجام شده است.
وی عنوان کرد: هیئت‌های مذهبی در این خصوص همکاری‌های خوبی داشته و نذورات خود را در زمینه سلامت و تجهیزات مورد نیاز بیمارستان‌ها هزینه می‌کنند.
آغاز مرحله دوم واکسیناسیون در خراسان‌جنوبی
دهقانی در مورد مرحله دوم واکسیناسیون کرونا، اظهار کرد: مرحله دوم واکسن‌های اسپوتنیک وی روسیه به تعداد ۶۴۰ دوز در اختیار دانشگاه علوم پزشکی بیرجند قرار گرفت بر اساس جدول توزیع که از طرف وزارت بهداشت ابلاغ شده بود بین مراکز مربوطه توزیع شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان این‌که واکسیناسیون آغاز شده، عنوان کرد: از ۶۴۰ دوزی که وارد استان شده است حدود ۲۰۰ دوز را برای واکسینه کردن سالمندانی که در مراکز درمانی نگهداری می‌شوند در نظر گرفته و حدود ۴۵ دوز برای واکسیناسیون خانواده‌های شهدا که حائز شرایط هستند از جمله جانبازان بیش از ۵۰ درصد، جانبازان شیمیایی ریوی و موارد اینچنینی در نظر گرفته شده که ان‌شاءالله تزریق خواهد شد.
وی عنوان کرد: مابقی این تعداد واکسن به پرسنل تمام بیمارستان‌های استان سهمیه واکسن تعلق گرفته و به افرادی که مستقیم با بیماران کرونایی در ارتباط هستند تزریق خواهد شد.
دهقانی بیان کرد: بخشی از واکسن به پرسنل حوزه بهداشت در امر نمونه‌گیری بیماران کرونایی تزریق خواهد شد. افرادی که در آرامستان‌ها با کار کفن و دفن متوفیان کرونایی سروکار دارند در لیست قرار گرفتند که کار واکسیناسیون در سطح استان انجام خواهد شد.
انتهای پیام/۱۲۷