کارشناس مسائل سیاسی خراسان جنوبی:

سپاه مظهر نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران است/ تلاش اروپا برای کاهش نفوذ منطقه‌ای ایران و بازگشت به برجام

کارشناس مسائل سیاسی با بیان تلاش‌های غرب برای بازگرداندن ایران به برجام، گفت: اغتشاشات اخیر، فشارهای بی‌جهت غرب به ایران در جریان جنگ روسیه و اوکراین و تروریستی اعلام کردن سپاه در پارلمان اروپا در همین راستا بود تا ایران مجبور شود پای میز مذاکره از نوع برجامی برود.

 


حامد شبانی، کارشناس مسائل سیاسی در خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان  در پاسخ به این سوال که علت این حد خشم، عصبانیت و فشار‌های غرب علیه ایران چیست، اظهار کرد: واقعیت این است که غرب تمام برنامه‌ریزی خود را انجام داده بود تا ایران را در قالب برجام به شدت محدود کند، همانطور که از سال ۹۴ توانست این اقدام را انجام دهد. ما در قالب برجام تمام برگ‌های برنده ایران را از بین بردیم و در عوض اروپا هیچ امتیاز مثبتی به ایران نداد و برجام قراردادی بود که ترامپ، رئیس جمهور سابق امریکا از آن خارج شد و به تعهدات خود عمل نکردند.

وی ادامه داد: در دولت سیزدهم اعلام شد که باید برجام برای ایران هم آورده ای داشته باشد و غرب به تعهدات خود نسبت به آن عمل کند والا از برجام خارج می‌شویم. لذا ایران برخی از تعهدات برجامی را کاهش داد. پس از آن غرب برای بازگشت ایران به برجام اقداماتی را شروع کرد و عصبانت غربی‌ها به این دلیل از که ایران از برجام خارج شده و آن ها دیگر نمی‌توانند ایران را در قالب برجام تهدید و تحریم کنند

شبانی با بیان تلاش‌های غرب برای بازگرداندن ایران به برجام، تصریح کرد: اغتشاشات اخیر، فشارهای بی‌جهت غرب به ایران در جریان جنگ روسیه و اوکراین و تروریستی اعلام کردن سپاه در پارلمان اروپا در همین راستا بود تا ایران مجبور شود پای میز مذاکره از نوع برجامی برود.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه مصوبات پارلمان اروپا جنبه عملیاتی ندارد و شورای اروپا بایستی تصمیم نهایی را در خصوص اجرایی شدن آنها بگیرد، افزود: اگر در این مدت ایران به برجام بازگردد آنها احتمالا مصوبه را تأیید می‌کنند تا فشار بیشتری بر ایران بیاورند چون متوجه می شوند این فشارها نتیجه می دهد. اما اگر ایران مقاومت کند و دیپلماسی و میدان در کنار همدیگر به مدد کشور بیاید قطعا این فشارها به آن نتیجه‌ای که غرب می‌خواهد، نمی رسد.

وی در پاسخ به این سئوال که در مقابل اقدام اخیر پارلمان اروپا چه باید کرد، گفت: ایران باید واکنش فعالانه نشان دهد نه منفعلانه و از روی ترس؛ به عنوان مثال از پیمان ان پی تی به عنوان قرداداد محدودکننده خارج شویم و دوربین‌های آژانس هسته ای را از مراکز هسته ای جمع کنیم یا فعالیت های منطقه ای ایران را گسترش دهیم.

شبانی هشدار داد باید مراقب باشیم که نفوذ منطقه ای جمهوری اسلامی ایران را قربانی برخی تندروی‌ها و رفتارهای غلط امثال مقتدی صدر نکنیم. ما امروز بسیاری از منافع غرب را در مناطق خاورمیانه به خطر انداختیم و آنها از همین مسئله ناراحت و عصبانی هستند.

کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: اقدام پارلمان اروپا، مبنی بر تروریسم خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مسئله مهمی نیست چون قبلا امریکا این اقدام را انجام داده بود اما خباثت غرب و وابستگی اروپا را نشان می دهد و از طرفی هزینه همراهی کشورها را با ایران سنگین می‌کند.

وی تأکید کرد: سپاه به عنوان مظهر نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران است و این احتمال می‌رود که اروپایی‌ها با این اقدام می‌خواهند این نفوذ منطقه‌ای را مورد هدف قرار دهند چون اگر سپاه را سازمان تروریستی معرفی کنند دولت‌های همسایه در صورت همراهی با سپاه مورد تحریم قرار می‌گیرند لذا همراهی نخواهند کرد.

انتهای پیام/۱۰