عضو هیئت رئیسه مجلس:

سیاست دولت مستقیماً منجر به کاهش ارزش پول ملی شده است/ برخی در دولت به شدت دنبال مذاکره هستند

حجت‌الاسلام سلیمی گفت: در دولت روحانی نقدینگی حدود ۷ برابر تاریخ ایران شد و این نقدینگی مساوی است با تورم، گرانی و افزایش قیمت ارز، یعنی سیاست دولت مستقیماً منجر به کاهش ارزش پول ملی ما شده است.

به گزارش خاورستان، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با دیارآفتاب، در رابطه با موضوع افزایش قیمت ارز گفت: یکی از دلایل بحث افزایش نقدینگی است، در دولت آقای روحانی نقدینگی حدود ۷ برابر تاریخ ایران شد و این نقدینگی مساوی است با تورم و گرانی، یعنی سیاست دولت مستقیماً منجر به کاهش ارزش پول ملی شده است و هیچ عاملی به این اندازه در کاهش ارزش پول ملی مقصر نیست لذا هر چه ما در گذشته فریاد زدیم دولت گوش شنوایی نداشت.
اظهارنظرهای نسنجیده دولت منشأ بی‌ثباتی بازار سرمایه است
وی با بیان اینکه امروز هم متأسفانه دولت گوش شنوا ندارد افزود: دولت بجای اینکه بازار بورس را فعال کند و نقدینگی را به سمت تولید جذب کند با اظهارنظرهای متناقض باعث شد بازار بورس هم با چنین روندی مواجه شود و به‌محض اینکه مسیر به سمت سامان پیدا کردن حرکت می‌کند اظهارنظرهای نسنجیده دولت منشأ یک بی‌ثباتی در این بازار می‌شود.
عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وعده‌های پی‌درپی که دولت و بانک مرکزی به آن عمل‌نکرده‌اند باعث شده است که مردم اعتمادشان نسبت به قول‌های دولت و به‌صورت ویژه بانک مرکزی به‌شدت کاهش پیدا کند و این‌یکی از عواملی است که اعلان سیاست‌ها توسط بانک مرکزی در جامعه خریداری ندارد.
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت با صراحت اعلام کرد که ما فن مذاکره بلد هستیم و با برجام تحریم‌ها را برمی‌داریم گفت: متأسفانه کلاه سر دولت رفت و برجام باعث تشدید تحریم‌ها شد و یکی از عوامل افزایش نرخ ارز هم همین تشدید تحریم‌هاست که علت آن صرفاً مذاکرات پوچ و توخالی و آسیب‌زای برجام بود.
وی ادامه داد: خود دولت اعتراف می‌کند که شدیدترین تحریم‌های تاریخ و آقای روحانی هم می‌گویند به کدخدا فحش بدهید؛ تا دیروز می‌گفتند آمریکا کدخداست حالا می‌گویند باید فحش داد این حرف‌های خود آقای روحانی است و قابل مخفی کردن نیست.
سلیمی اظهار کرد: منشأ افزایش تحریم‌ها سیاست‌های غلط دولت در پیگیری مذاکرات برجام بود که باعث شد دشمنان ما تحریک شوند و تحریم‌ها را افزایش بدهند و اینکه ما نتوانستیم بخشی از دارایی‌های خودمان را از بیرون کشور بیاوریم باعث شد این اتفاقات بیفتد.
دولت نباید بیش از این با مردم لج بازی کند/ منشأ بخشی از گران‌فروشی‌ها در کشور خود دولت است
عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی عامل دیگر در افزایش قیمت ارز را عامل روانی و تورم انتظاری عنوان کرد و افزود: مردم وقتی می‌بینند ارزش پول ملی به‌سرعت کاهش پیدا می‌کند بازار عطشناک می‌شود و تقاضای خرید ارز به‌شدت بالا می‌رود و این بالا رفتن تقاضا و کاهش عرضه باعث افزایش قیمت ارز شده است.
وی با بیان اینکه دولت می‌تواند شرایط را مدیریت کند اما کسی نمی‌داند رهاسازی وضعیت موجود توسط دولت به چه انگیزه‌ای انجام می‌شود گفت: به ضرس قاطع می‌توانیم بگویم که دولت نباید بیش از این با مردم لج بازی کند، به‌عنوان‌مثال دولت در حال حاضر فولاد، کنجاله و بسیاری موارد دیگر را باقیمت بالاتری به مردم می‌فروشد یعنی اگر با دلار هم حساب کنیم گران‌فروشی می‌کند.
نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی افزود: وضعیت گمرک را ببینید که کالاهای ما چگونه داخل گمرک دپو شده و رها نمی‌شود، چرا ارز ۴۰۰ تومانی به عده‌ای خاص و نورچشمی داده شد؟
سلیمی با تأکید بر اینکه منشأ بخشی از گران‌فروشی‌ها در کشور خود دولت است اظهار کرد: همه این را متوجه شده‌اند که دولت می‌خواهد به مردم فشار بیاورد تا دوباره مسیر یک مذاکره دیگر را پیش بگیرد و این بار امنیت ما را معامله کند، گزارش‌هایی که ما داریم این است که در داخل دولت برخی به‌شدت دنبال این مسئله هستند و این موضوع را پیگیری می‌کنند.
وی ادامه داد: جای تعجب است علیرغم اینکه این دولت از این سوراخ به‌شدت گزیده شده است چرا دوباره به دنبال این مسئله هستند و به توان داخلی تکیه نمی‌کنند.
عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دولت برای پرت کردن حواس مردم به دنبال حاشیه‌سازی است و از هر ابزاری استفاده می‌کند، به دولت توصیه می‌کنیم که کار را رها نکند، این‌ها تا دولت بعد مسئول هستند و باید به مسئولیت خود عمل کنند.
انتهای پیام/۴