وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

سیاست لیست سفید و قطع اینترنت در کشور دنبال نمی‌شود/ رونمایی از صندوق سرمایه‌گذاری نوآفرین تا پایان سال جاری

آذری جهرمی گفت: سیاست لیست سفید و قطع اینترنت در کشور دنبال نمی‌شود چراکه اینترنت امروز به عنوان اکسیژن برای کشور است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عصر امروز در نشست صمیمی با نخبگان، دانشگاهیان و فعالان حوزه فاوا خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: حدود ۲ سال قبل ۳۷۰ هزار نفر در خراسان‌جنوبی به اینترنت دسترسی داشتند که امروز به ۶۷۹ هزار نفر رسیده و بازار ict در حال حاضر ۲٫۵ برابر رشد کرده است.
وی افزود: خراسان‌جنوبی از ظرفیت و نخبگان بسیار زیادی برخوردار است که توانسته‌اند به خوبی در سطح کشور بدرخشند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به موضوع شتابدهنده اشاره کرد و گفت: شتابدهنده‌های زیادی در سطح کشور وجود دارد که بیشتر در نقاطی حضور پیدا می‌کنند که ظرفیت اقتصادی داشته باشند.
آذری جهرمی تصریح کرد: با مشارکت بخش خصوصی و دولتی صندوقی با سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد تومانی ذیل طرح نوآفرین ایجاد شده است.
وی افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سهم خود را از این صندوق پرداخت کرده است و بخش خصوصی نیز باید به زودی سهم خود را پرداخت کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به این‌که این صندوق در استان‌های فاقد شتاب دهنده حمایت ویژه‌ای از شتاب دهنده‌ها خواهد داشت، گفت: از این صندوق تا پایان سال رونمایی خواهد شد و با راه‌اندازی آن شرکت‌های نوپا که با مشکلاتی از جمله بیمه، مالیات و تأمین مالی روبه رو هستند می‌توانند از تسهیلات آن بهره مند شوند.
وی افزود: موضوع شتابدهنده‌ها ذیل صندوق طرح نوآفرین حل خواهد شد.
آذری جهرمی به مرز مشترک خراسان‌جنوبی با کشور افغانستان اشاره و تصریح کرد: حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور افغانستان طی سال‌های اخیر توسعه خوبی داشته و وزیر اطلاعات این کشور توانسته قیمت اینترنت را ۳۰ درصد کاهش دهد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که ایران و افغانستان به موضوع ارتباطات و فناوری ارتباطات به عنوان یک فرصت بی‌نظیر نگاه می‌کنند، گفت: کارهای مشترکی می‌توانیم با افغانستان انجام دهیم.
آذری جهرمی به رعایت نشدن قانون کپی رایت اشاره و گفت: در دنیا به قانون کپی رایت احترام می‌گذارند اما چون ایران به کنوانسیون جهانی نپیوسته است، نمی‌تواند از حقوق و مزایای آن بهره‌مند شود.
وی افزود: مشکل کپی‌رایت در کشور ما باید در مجلس پیگیری و به صورت قانون گذاری در مجلس حل شود و برای پیوستن به این کنوانسیون برخی مسائل در کشور وجود دارد.
آذری جهرمی به تفاهم وزارت ارتباطات با انجمن صنفی رایانه‌ای اشاره کرد و گفت: نتیجه این اتفاق طرح بیستون با هدف‌های مشخص است.
وی به قطعی اینترنت در کشور در آبان‌ماه اشاره کرد و گفت: قطع اینترنت اثرات منفی بسیار سنگینی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات داشت و غیر از مسائل اقتصادی اثرات منفی نیز در بخش امیدبخشی جامعه داشت.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه برای حفظ امنیت کشور این تصمیم گرفته شده بود، گفت: در هنگام بروز برخی مسائل باید کارهایی انجام شود که برخلاف میل ما است و باید به تصمیمات احترام گذاشت.
آذری جهرمی با اشاره به این‌که گوگل یک اکوسیستم کسب و کار است، افزود: خیلی سخت است که ما بتوانیم مدلی مانند آن داشته باشیم و برخی فکر می‌کنند اگر یک جست و جوگر داخلی داشته باشیم دیگر این مشکلات به وجود نمی‌آید.
وی با اشاره به این‌که قطع اینترنت مقطعی بود، افزود: این تصمیم به خاطر شرایط کشور گرفته شد اما وظیفه داریم ضررهای ناشی از آن را به حداقل برسانیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: سیاست لیست سفید و قطع اینترنت در کشور دنبال نمی‌شود چراکه اینترنت امروز به عنوان اکسیژن برای کشور است.
آذری جهرمی تصریح کرد: طی سال‌های اخیر اقدامات زیادی در حوزه زیرساخت‌ها و فناوری اطلاعات انجام شده است و اگر قرار بود از بین برود پس چرا پیشرفت داشته است.
وی افزود: عده‌ای در کشور از وجود ارتباطات و نفوذ اینترنت بیزار هستند اما دولت، مجلس و حتی شورای عالی فضای مجازی این دیدگاه را ندارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه قطع اینترنت یک اتفاق تلخ بود، گفت: این اتفاق باید به یک اندوخته تبدیل شود که اگر دوباره این نوع تصمیماتی گرفته شود دچار هزینه‌های زیادی نشویم.
آذری جهرمی تصریح کرد: اقتصاد کشور در سال ۹۷ بیش از ۴.۷ درصد کوچک شد اما در بخش فناوری اطلاعات ۶.۴ درصد رشد داشتیم و نباید این بخش فعال و پر رونق از بین برود.
وی با اشاره به این‌که در خراسان جنوبی در برخی از شاخص‌ها باید هدف‌گذاری کنیم، افزود: شهر هوشمند یک هدف است اما باید یک بازار برای بخش فناوری ایجاد کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: شما در خراسان جنوبی علم و پژوهش را دارید اما حلقه گمشده، حلقه بازار منطقه‌ای است و ادارات مرتبط باید تفاهم نامه‌هایی را به امضا برسانند تا به موفقیت برسند.
انتهای پیام/ ۱۳۲