سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مطرح کرد؛

سیر نزولی کرونا در خراسان‌جنوبی با سرعت کم/ رعایت دستورالعمل‌ها کمتر شده است

موسوی میرزایی گفت: در خراسان جنوبی سیر کاهشی کرونا نسبت به سایر استانهای کشور پایین‌تر است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سید محمدموسوی میرزایی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بعد از ظهر امروز در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا اظهار کرد: شهرستان طبس و بهاباد دو شهرستان قرمز در کشور است.

وی با بیان اینکه روند فوتی های ناشی از کرونا در استان نگران کننده نیست، افزود: روند بستری در استان تقریبا ثابت است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: باتوجه به اینکه موارد و سیر بستری در استان نزولی است اما شاخص های ما از وضعیت کشور پایین تر است.

موسوی میرزایی عنوان کرد: در خراسان جنوبی سیر کاهشی کرونا نسبت به سایر استانهای کشور پایین‌تر است.

وی به بازدید از صنوف اشاره کرد و گفت: طی بازرسی هایی که توسط همکاران از صنوف مختلف انجام شده درصد استفاده از ماسک در هفته اول آذر ۸۵.۴ درصد بوده که نسبت به آبان ماه مقداری کاهش یافته است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: طی بازدیدی که از ادارات استان انجام شده حدود ۹۳ درصد کارمندان از ماسک استفاده کردند که نسبت به آبان ماه دو درصد کاهش داشته است.

موسوی میرزایی عنوان کرد: در بحث واکسیناسیون نیز ۸۷ درصد جمعیت بالای ۵۰ سال استان واکسینه شدند.

وی عنوان کرد: جمعیت ۲۰ تا ۳۰ سال استان که جمعیت پرخطر و با توجه به حضور بیشتر در جامعه احتمال انتقال بیشتر است ۶۹ درصد این جمعیت واکسینه شدند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تصریح کرد: روند وا‌کسیناسیون در استان کاهشی است و این به معنای واکسینه شدن اکثر جمعیت استان است و به نظر میرسد آنهایی که واکسینه نشدند قصد ندارند واکسینه شوند.

موسوی میرزایی به پوشش مقایسه ای واکسیناسیون در خراسان جنوبی و کشور اشاره کرد و گفت: در خراسان جنوبی در مورد جمعیت بالای ۱۲ سال جنوبی ۸۶ درصد دوز اول و ۷۳ درصد دوز دوم واکسن را تزریق کردند و در کشور این میزان برای دوز اول ۸۵ و دوم ۷۱ درصد است و نشان دهنده جلوتر بودن استان است.

وی ادامه داد: در مورد واکسیناسیون کل جمعیت استان ۶۵ درصد دوز اول و ۵۶ درصد دوز دوم واکسن را دریافت کردند در حالی که در کشور ۶۹ درصد جمعیت دوز اول و ۵۷ درصد دوز دوم را دریافت کردند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: شهرستان بیرجند و فردوس بالاترین درصد واکسیناسیون و شهرستانهای درمیان و زیرکوه کمترین درصد را در واکسیناسیون دارند.

موسوی میرزایی با بیان اینکه در شهرستان خوسف حدود ۱۰۱ درصد جمعیت بالای ۱۲ تا ۱۸ سال سن واکسینه شدند، تاکید کرد: ۶.۵ درصد دانش آموزان استان طی هفته دوم آذر درگیر کرونا شدند که این نشان دهنده درگیری کرونا در مدارس استان است.

وی تصریح کرد: برای تزریق دوز یادآور جمعیت بالای ۶۰ سال استان نیاز به تبلیغ و اطلاع رسانی است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خاطرنشان کرد: مسافرت، انتقال های خانوادگی، وجود معادن و کارگران غیر بومی در طبس یکی از دلایل قرمز شدن شهرستان طبس از نظر رنگ بندی کرونا است.

موسوی بیان کرد: شهرستان طبس با توجه به وجود معادن و نیروهای غیر بومی میتواند به زنگ خطری برای ابتلای کرونا تبدیل شود.
وی از راه اندازی سامانه مدیریت هوشمند بیماری کرونا (امید) خبر داد و گفت: در حال حاضر شهرستان طبس از نظر رنگ بندی قرمز، نهبندان و فردوس نارنجی، بیرجند، قاین، سربیشه، سرایان، بشرویه و درمیان زرد و زیرکوه و خوسف آبی است.

انتهای پیام/۱۲۷