فرماندار شهرستان بیرجند:

سیل به ۶۰ روستای شهرستان بیرجند خسارت وارد کرد/ بیشترین خسارت مربوط به بخش کشاورزی است

ناصری گفت: هفته گذشته از دو تا چهار شهریور ماه در برخی از نقاط استان به ویژه شهرستان بیرجند شاهد بارندگی و وقوع سیلاب بودیم که در این راستا به ۶۰ روستای شهرستان بیرجند خسارت وارد شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی ناصری فرماندار شهرستان بیرجند بعد از ظهر امروز در نشست خبری اظهار کرد: یکی از وظایف اصلی مدیریت بحران استان و شهرستان به ویژه در حوزه‌های عمرانی انجام اقدامات پیشگیرانه جهت کاهش خسارات در حوادث طبیعی است.
وی با بیان این‌که در این راستا اقدامات پیشگیرانه زیادی طی سالهای اخیر در سطح شهرستان بیرجند انجام شده، افرود: طی سه سال گذشته ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار جهت اقدامات پیشگیرانه از سیل از جمله احداث سیل بند، سازه های آبخیزداری، دیوار ساحلی و … هزینه شده است.
فرماندار شهرستان بیرجند به سیل هفته گذشته در روستاهای بخش مرکزی شهرستان بیرجند اشاره و بیان کرد: طی سالهای گذشته ساخت و سازهایی در بستر رودخانه به ویژه در دهستان باقران به دلیل کمبود زمین و کوهستانی بودن ساخته شده که در سیل هفته گذشته دچار آسیب شده است. در حال حاضر با توجه به قوانینی که وجود دارد دهیاری هر روستا، شورا و کارشناسان بنیاد مسکن بر ساخت و سازها نظارت داشته و اجازه ساخت در بستر رودخانه را نمی‌دهند.
ناصری عنوان کرد: حجم زیادی از خسارات ناشی از سیل در شهرستان بیرجند مربوط به بخش کشاورزی، اراضی و باغات می‌شود.
وی به خسارات وارد شده به منازل مسکونی در بخش مرکزی شهرستان بیرجند اشاره کرد و گفت: تاکنون طبق برآورد انجام شده توسط کارشناسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بیرجند ۳۱ واحد مسکونی دچار خسارت شده که خسارت وارده به۲۲ واحد جزئی و ۹ واحد نیاز به بازسازی دارد.
فرماندار شهرستان بیرجند عنوان کرد: هفته گذشته از دو تا چهار شهریور ماه در برخی از نقاط استان به ویژه شهرستان بیرجند شاهد بارندگی و وقوع سیلاب بودیم که در این راستا به ۶۰ روستای شهرستان بیرجند خسارت وارد شده است.
ناصری گفت: عمده خسارات در بخش کشاورزی، راهها، باغات، اراضی، زیر ساخت و خانه است.
وی خاطرنشان کرد: بیشترین حجم خسارات مربوط به بخش کشاورزی با ۶۰ هکتار اراضی کشاورزی است که از ۳۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شده است.
فرماندار شهرستان بیرجند عنوان کرد: همچنین به ۲۱۰ هکتار از باغات در شهرستان بیرجند خسارت وارد شده و ۹۵ قنات در این شهرستان دچار مشکلات کلی شدند.
ناصری از خسارت دیدن ۴۵۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی شهرستان بیرجند خبر داد و گفت: ۳۱ خودرو در سیل غرق شدند و خوشبختانه سیل هفته گذشته خسارت جانی نداشته است.
وی افزود: نیروهای امدادی هلال احمر از ساعات اولیه سیلاب در مناطق حاضر شده و مشغول امداد رسانی بودند.
فرماندار بیرجند به قطع شدن شبکه آب، برق، گاز و تلفن روستاهای سیل زده اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با همکاری صورت گرفته بین دستگاه های مربوطه مشکل تمامی روستاها برطرف شده و آب، برق، گاز و تلفن وصل شده و در حال حاضر فقط گاز دو روستا به دلیل جابجایی خط انتقال گاز از بستر رودخانه به نقطه امن قطع و آبرسانی به دو روستا با تانکر انجام می‌شود.
ناصری بیان کرد: شاهد حضور جهادگران بسیجی و نیروهای سپاه در روستاهای سیل زده بودیم و ۸۰ جهادگر بسیجی به روستاهای شهرستان بیرجند خدمات رسانی کردند.
وی افزود: طبق بررسی های به وجود آمده در بین روستائیان ۱۵ خانواده تحت حمایت کمیته امداد شناخته شده و برای دریافت تسهیلات بلاعوض به کمیته امداد معرفی شدند.
فرماندار شهرستان بیرجند از بیمه حوادث خانه ها در استان خبر داد و گفت: بنیاد مسکن تمام خانه های آسیب دیده از سیل را شناسایی و طبق پیگیری های که انجام خواهد شد بیمه حوادث به خانه های آسیب دیده پرداخت خواهد شد.
ناصری خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی هنوز برآورد خسارت در حال انجام است و تسهیلات بلاعوض طبق اعلام ستاد مدیریت بحران کشور اعلام و پرداخت خواهد شد.
وی در مورد ذخیره سازی روان‌آبها، اظهار کرد: طی دهه فجر سال گذشته ۱۳ سازه آبخیزداری در شهرستان بیرجند افتتاح شده است.
انتهای پیام/۱۲۷