کمربندی مرگ؛

شاخ به شاخ با مرگ در ۳ کیلومتر پل غدیر تا پل فرودگاه بیرجند/ وعده راه و شهرسازی محقق نشد

در مدت ۱۵ ماه گذشته ۹ نفر از همشهریان بیرجندی در مسیر ۳ کیلومتری پل غدیر تا پل فرودگاه بیرجند جان خود را دست دادند و خانواده های بسیاری داغدار شدند و با این که راه و شهرسازی وعده تکمیل دوبانده سازی این مسیر را فردوین امسال اعلام کرده بود اما هنوز این وعده عملیاتی نشده است.

به گزارش خاورستان مسیر پرتردد پل غدیر تا فرودگاه شهید کاوه بیرجند ۲۳ تیر نظاره گر تصادفی سخت و خونین بود تصادفی که در آن بر اثر برخورد سواری پژو و تریلی سه نفر جان باختند و یک نفر هم راهی بیمارستان شد.

مشابه این حادثه فرودین سال گذشته رخ داد و در آن ۵ نفر از اعضای یک خانواده در دم جان باختند که بعد از این اتفاق تلخ و ناخوشایند براساس وعده مودی، معاون مهندسی وساخت اداره کل راه وشهرسازی خراسان جنوبی تا فرودین امسال باید دو بانده می‌شد که هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

رانندگان در مسیر پل غدیر تا پل فرودگاه غافل از این که مسیر دو طرفه است تصور می کنند که یک طرفه است و دلیل حوادث اتفاق افتاده هم انحراف به چپ است.

در گفتگو با چند نفر از همشهریان بیرجندی و راننده های این مسیر آن ها با اشاره به خطرناک بودن و قرار گیری در داخل پیچ این مسیر از روند لاک پشتی دوبانده سازی این مسیر گلایه داشتند و از مسیولان خواستند با توجه به ویژگی خاص این مسیر که راننده را به اشتباه می اندازد هر چه سریع تر نسبت به تکمیل دوبانده سازی آن اقدام کنند.

اعتبار تامین نشد
داعی مدیر کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی در گفتگو با صدا و سیما با اشاره به این که برای دوبانده سازی مسیر ۳ کیلومتری کمربندی بیرجند محدوده ورودی فردوگاه بین المللی بیرجند بالغ بر ۴۵ میلیارد تومان حجم اعتبار مورد نیاز برای این پروژه است، گفت: این که بیان شده برای دو بانده سازی این مسیر اقدام خاصی انجام نشده صحیح نیست در حالی که اقدام خاص انجام شده است در بخش اساس و زیر اساس کار شده و تا زیر آسفالت آمدیم.

به گفته وی منتهی دو ابنیه سنگین دارد یک پل هفت دهنه ۱۰ متری که به لحاظ ابنیه سنگین است و پل ۱۰ متری که هم اکنون هم پیمانکار مشغول به کار است وی تاکید کرد: این که سال گذشته وعده تکمیل دو بانده سازی این مسیر فروردین امسال اعلام شده به شرط تامین اعتبار بوده و بر اساس برنامه ریزی که انجام دادیم در صورتی که تامین اعتبار انجام شود گفته شده که ۱۷ فروردین به بهره‌برداری می رسد.

مدیر کل راه و شهرسازی تاکید کرد: پیگیری های بسیار زیادی انجام دادیم که در واقع هم در تهران و هم در سازمان برنامه بودجه کشور الان هم به صورت کامل اعتبار تامین نشده است.

به گفته وی در رابطه با این ۳و نیم کیلومتر هم با  پلیس راه و راهداری هماهنگ کردیم و تلاش خواهیم کرد که با ایجاد یک کنار گذر فرعی از ۷ دهنه ۱۰ متری ظرف حداکثر ۴ تا ۵ آینده ترافیک را جدا کنیم که در واقع رخ به رخ اتفاق نیفتد و این به معنای تکمیل ابنیه پل نیست.

او این که مقصر اصلی در وقوع این حوادث اداره کل راه و شهرسازی است را نپذیرفت و گفت: ۲هزار میلیارد تومان اعتبار مصوب ۴۸۵ میلیارد تومان جذب شده همین مسیر ۴۵ میلیارد نیاز دارد که ۱۲ میلیارد تومان داده شده است.

انتهای پیام/