تولیت آستان قدس رضوی:

شرایط تشرف به زیارت امام رضا(ع) برای مستضعفان و محرومان فراهم می‌شود

تولیت آستان قدس رضوی گفت: شرایط تشرف به زیارت امام رضا(ع) برای مستضعفان و محرومان فراهم می‌شود.

به گزارش خاورستان، به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس‌رضوی، حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی در جمع مدیران نهادها و دستگاه‌های اجرایی دست اندرکار امر زیارت در ‌خراسان‌رضوی، ضمن تبریک اعیاد ماه رجب و آرزوی بهره‌مندی از مواهب این ماه پرفضیلت اظهار داشت: وظیفه ما و همه دستگاه‌هایی که مسئولیت ارائه خدمات به زائران بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) را برعهده دارند، این است که با شناسایی ظرفیت‌های موجود و همدلی و هم‌افزایی، زمینه زیارت آسان مشتاقان و دلدادگان حضرت رضا(ع) به ویژه محرومان و مستضعفان را فراهم کنیم.
وی تصریح کرد: اقدامات شایسته و قابل تقدیری در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی به همت مسئولان، نهادهای مردمی، خیران و متدینان به‌صورت فردی، خودجوش و هسته‌ای انجام شده است، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب و درخور شان زائران حضرت رضا(ع) فاصله داریم.
رئیسی در ادامه فراهم آوری شرایط تشرف به زیارت امام رضا(ع) برای مستضعفان و محرومان را به عنوان اولویت کاری نهادهای ذیربط مطرح و عنوان کرد: افراد بسیاری هستند که با وجود ارادت و علاقه بسیار به ساحت قدسی حضرت رضا(ع)، تا کنون موفق به زیارت مضجع منور ایشان نشده‌اند.
وی برنامه‌ریزی منسجم برای خدمت‌رسانی به زائران محروم را خواستار شد و گفت: دلدادگی و شوق زیارت را خداوند متعال و ائمه معصومین(ع) در دل‌ها نهاده‌اند و دست با کفایت امام مهربان هر روز این دلدادگی و شیفتگی را افزون می‌کند. ما نیز به عنوان خادمان امام رضا(ع) باید زمینه‌های لازم برای بروز و ظهور این احساسات و بهره مندی از ظرفیت انسان ساز و بی بدیل زیارت حضرت را برای همگان فراهم کنیم.
تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با اشاره به مطالعاتی که در مجموعه آستان قدس رضوی و استانداری خراسان رضوی برای ارتقای کمی و کیفی خدمات به زائران انجام گرفته است، بیان کرد: اکنون باید با شناسایی ظرفیت‌ها و ایجاد بسترهای مناسب برای اسکان، حمل و نقل و تغذیه زائران و همچنین ارائه پیوست‌های فرهنگی تأثیرگذار در سبک زندگی آن‌ها، در راستای معرفت‌افزایی هرچه بیشتر، اقدامات سریع و کیفی صورت پذیرد.
وی گفت: اطلاع‌رسانی درباره ظرفیت‌های خالی اسکان و ایجاد رقابت بین هتلداران، مهمانپذیران و میزبانان زائر در مشهد می‌تواند به افزایش تعداد زائران در ایام عادی سال بی‌انجامد که در نهایت رضایت زائران و مجموعه‌های خدمت‌رسان را به دنبال خواهد داشت.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر استفاده از تجارب ارزشمند موسسات خیریه‌ای که در مشهد مقدس مشغول به کار هستند، بیان کرد: با توجه به سیاست‌های راهبردی و کلانی که مقام معظم رهبری برای حرکت آستان قدس رضوی به وضوح ترسیم فرموده‌اند، توجه به محرومان و مستضعفان در راس برنامه‌های ما قرار گرفته است و در این مسیر از همه افراد و گروه‌هایی که در حال خدمت به زائران و مجاوران هستند، یاری می‌طلبیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از فعالیت‌های بنیاد زائر، گفت: احداث زائرسراهای ارزان قیمت، اقدام ماندگار و باقیات الصالحاتی است که نتیجه آن سال‌ها متوجه حال زائران مضجع شریف رضوی خواهد ماند و اقدمات شایسته و مبارکی نیز برای ایجاد تسهیلات توسط شهرداری و استانداری صورت گرفته است.
رئیسی ادامه داد: اما تا به ثمر رسیدن همه این تلاش‌ها باید فرصت را غنیمت بشماریم و با خیز و شتاب بیشتری با هم‌افزایی بین دستگاه‌های اجرایی و خدمت‌رسان استان در مرحله نخست زمینه تشرف افراد کم‌برخوردار و در گام بعدی امکان زیارت اقشار مختلف جامعه را فراهم کنیم.
انتهای پیام/