گزارشی از روند ثبت‌نام وام فرزندآوری؛

شرطی عجیب برای دریافت تسهیلات فرزندآوری / آمار نرخ باوروی از چه مرجعی منتشر شد؟

با وجودی که برای پرداخت تسهیلات فرزند آوری هیچ محدودیت و شرطی اعلام نشده بود اما برخی از متقاضیان هنگام ثبت‌نام متوجه شده‌اند این وام تنها به ساکنان شهرهایی تعلق می‌گیرد که نرخ باروری آنها زیر ۲٫۵ باشد. اما اگر نرخ باروری بیش از این عدد باشد، هیچ تسهیلات فرزندآوری به خانواده تعلق نمی گیرد اما این که نرخ باروری اعلامی را چه سازمانی در اختیار سایت طراحی شده برای تسهیلات قرار داده سئوالی بود که با وجود پیگیری های متعدد بی جواب ماند.

به گزارش خاورستان، ثبت‌نام وام فرزندآوری از روز گذشته آغاز شده است و خانواده‌‌ها به ازای داشتن هر فرزند از وام ۲۰ میلیون تومانی بهره‌مند شوند.

بر اساس مصوبه مجلس و دستور بانک مرکزی، وام قرض‌الحسنه فرزند اول ۲۰ میلیون تومان، وام فرزند دوم، سوم و چهارم به ترتیب ۴۰، ۶۰ و ۸۰ میلیون تومان است و خانواده‌هایی که ۵ فرزند و بیشتر دارند مشمول وام ۱۰۰ میلیون تومانی شوند.

اما حالا برخی از متقاضیان هم استانی می‌گویند موفق به ثبت‌نام وام فرزندآوری نشده‌اند و هنگام ثبت‌نام پیامی روی صفحه سایت مشخص می‌شود که اعلام می‌کند، چون نرخ باروری محل سکونت پدر و محل تولد فرزند از ۲٫۵ بالاتر است، خانواده مشمول وام قرض‌الحسنه فرزندآوری نمی‌شود.

به گفته یکی از شهروندان قاینی بعد از وارد کردن اطلاعات پدر و فرزند متولد شده این پیام روی صفحه نمایش داده شده است: «بر اساس اعلام مرکز آمار، نرخ باروری شهر محل تولد پدر ٢/٧ و نرخ باروری شهر محل تولد فرزند ٢/٧ است. مطابق قانون مصوب مجلس، تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری فقط به فرزندانی تعلق می‌گیرد که نرخ باروری شهر محل تولد پدر و فرزند هر دو کمتر از ۲٫۵ باشد.»

وی با تاکید بر این که درصورتی که شهرستان ها با نرخ بالاتر باید بیشتر تشویق شوند گذاشتن این شرط را مضحک دانست و افزود: این شروط با تشویق جامعه به فرزندآوری هم خوانی ندارد و بر اساس اطلاعاتی که گرفته شده نرخ باروری شهرستان در سال ۱۳۹۹ به ۲٫۱۷ رسیده که سایت این نرخ را ۲٫۷ اعلام کرده است و آمارهای سایت با واقعیت فاصله دارد.

در بررسی بیشتر خبرنگار ما مشخص شده که برخی شهرستان های دیگر استان هم این مشکل را دارند .

این شرط عجیب در حالی است که چنین نکته‌ای هنگام اعلام پرداخت وام و تسهیلات فرزندآوری عنوان نشده بود و به نظر می‌رسید همه خانواده‌هایی که از سال ۹۹ به این سو صاحب فرزند شده‌اند می‌توانند از وام فرزندآوری استفاده کنند. اما حالا مشخص شده که در پرداخت این وام محدودیت وجود دارد و همه خانواده‌ها نمی‌توانند از وام استفاده کنند.

مسئول ثبت احوال شهرستان قاینات هم این نرخ بارگزاری شده در سایت را براساس آمار سرشماری در سال ۱۳۹۰ اعلام کرد و اظهار داشت شبکه بهداشت و درمان شهرستان و دانشگاه علوم پزشکی استان باید پیگیر رفع این موضوع شوند که حقوق شهروندان قاینات تضییع نگردد.

با توجه به اهمیت موضوع سعی کردیم با نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی ارتباط برقرار کرده و دلیل این موضوع و مرجع اعلامی نرخ باروری شهرها و راهی برای رفع مشکل مردم را جویا شویم که با وجود تماس های مکرر اما موفق به برقراری ارتباط نشدیم در استان هم با مرکز باروری سالم معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان جنوبی مسئولان این بخش با وجود تاکید بر کاهش شدید نرخ باروری در استان در چند سال گذشته از مرجعی که آمار را در اختیار سایت ثبت نام تسهیلات فرزند آوری کرده اند اظهار بی اطلاعی کرد.

این مسئول با تاکید بر این که به جد پیگیر این موضوع برای مشخص سدن مرجع منتشر کننده آمار هستیم اظهار داشت: شهروندان به مراکز بهداشتی زیر مجموعه دانشگاه مراجعه می کنند و اعتراض را مطرح می کنند که این نرخ را چه کسی اعلام کرده که ما این نرخ باوروری را اعلام نکردیم و با سازمان مدیریت استان تماسی داشتیم که آن ها هم اعلام کردند از طرف ما نبوده است البته بر اساس بررسی انجام شده برخی عددهای اعلامی از سوی سایت براساس  سرشماری سال ۹۵ هم نبوده است طوری که نهبندان نرخ باوری بر اساس سرشماری ۹۵ ، ۳ بوده اما در سایت ۲٫۷ اعلام شده است.

به گفته وی به احتمال زیاد مرکز آمار ایران بر اساس برآوردهای خودش این نرخ را اعلام کرده در صورتی که نرخ های باروری در دست ما بسیار پایین تر است و نیاز است که مرجع اصلی اعلامی این نرخ ها مشخص شود.

 

انتهای پیام /۱۳۵