در جلسه توسعه سرمایه‌گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) مطرح شد

شرکت‌های ایدرو و ایمیدرو به توسعه یافتگی خراسان‌جنوبی کمک کنند/ اجرای سه طرح سرمایه‌گذاری با اعتبار ۲۶۰میلیارد تومان در استان

نماینده مردم شهرستان‌های فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر دولت به کمک استان نیاید، از توسعه‌یافتگی این استان خبری نیست لذا باید شرکت‌های ایدرو، ایمیدرو و مابقی سازمان‌های توسعه‌ای در استان حضور یابند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدرضا امیرحسنخانی، نماینده مردم شهرستان‌های فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی شب گذشته در جلسه توسعه سرمایه‌گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، اظهار کرد: خراسان‌جنوبی استانی است که از حضور سازمان‌های توسعه‌ای بی نصیب است و حضور این سازمان‌ها در استان نیاز بوده چراکه بدون حضور این سازمان‌ها، استان به توسعه و اشتغال نخواهد رسید.
وی افزود: به دلیل وجود محدودیت‌ها و مشکلاتی که در استان داریم قادر نیستیم بگوییم سرمایه‌گذاران به استان بیایند اما از مسئولان و مقامات دولتی درخواست می‌شود این استان را به‌صورت ویژه ببینند.
نماینده مردم شهرستان‌های فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر دولت به کمک استان نیاید، از توسعه‌یافتگی این استان خبری نیست لذا باید شرکت‌های ایدرو، ایمیدرو و مابقی سازمان‌های توسعه‌ای در استان حضور یابند.
امیرحسنخانی ضمن گلایه از سرمایه‌گذاری نساجی فردوس در بروجرد بیان کرد: نساجی فردوس درخواست پنج لیتر آب برای راه‌اندازی کارگاه رنگ‌ریزی کرده که به‌دلیل عدم تأمین آن اقدام به راه‌اندازی کارگاه در بروجرد کرده است.
وی اظهار کرد: بهتر است درخواست نساجی فردوس مبنی بر تأمین پنج لیتر آب تصویب شود. چرا زمانی که سرمایه‌گذار در استان آماده است سرمایه از استان خارج و به استان دیگری وارد شود؟
داوود شهرکی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه از وجود ۵۶۰ واحد صنعتی رتبه ۲۷ یا ۲۸ صنعتی با ۶۶۰ پروانه معدنی رتبه چهارم در حوزه منابع معدنی کشور در خراسان‌جنوبی خبر داد.
وی افزود: انجام ۷۰ میلیارد تومان ژئوفیزیک هوایی در خراسان جنوبی انجام و همچنین توافقاتی در حوزه اصلاح مقررات در زمینه تجارت مرزی استان شده که امیدواریم نتیجه‌ای در رونق اقتصادی استان داشته باشد.
مهدی کارگر‌شریف، رئیس اداره نظارت بر پروژه‌های ایدرو در این جلسه، اظهار کرد: مطالعات پروژه‌یابی سرمایه‌گذاری صنعتی از سال ۱۳۹۶ در خراسان‌جنوبی آغاز شده است.
وی افزود: انجام شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری صنعتی، انجام مطالعات امکان‌سنجی مالی و اقتصادی طرح و جذب شریک برای برخی طرح‌ها از جمله اقدامات انجام شده است.
رئیس اداره نظارت بر پروژه‌های ایدرو بیان کرد: در این راستا طرح‌های پیشنهادی جهت اجرا با مشارکت بخش خصوصی و ایدرو مطرح شد که شامل پنج طرح تولید استیل کرد تایر، ایجاد واحد ریسندگی جدید نساجی فردوس، ایجاد واحد بافندگی نساجی فردوس، صنایع دارویی و بازیافت تایر به روش پیرولیز بود.
کارگر شریف عنوان کرد: طرح صنایع دارویی با استفاده از کشفیات مواد مخدر استان اجرا می‌شود و این طرح منوط به تأمین مواد اولیه طرح به میزان ۳۰۰ تن در سال بود که توسط استانداری اجرا و باید مجوزهای لازم اخذ می‌شد که علی‌رغم پیگیری‌های انجام شده هنوز به نتیجه نرسیده است.
وی اظهار کرد: طرح توسعه بخش ریسندگی، طرح احداث واحد بافندگی نساجی فردوس با اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومان و طرح تولید استیل کرد بیرجند با سرمایه‌گذاری ۲۶۰ میلیارد تومان در استان اجرا می‌شود که با اجرای این طرح‌ها موجب اشتغال ۳۵۰ نفر خواهد شد.
در این جلسه تفاهم‌نامه مشارکت سرمایه‌گذاری صنعتی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) با استانداری خراسان‌جنوبی به امضا رسید.
براساس این تفاهم‌نامه مقرر شده سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یک هزار میلیارد تومان در خراسان‌جنوبی سرمایه‌گذاری کند که در فاز نخست این تفاهم‌نامه عملیات اجرایی سه طرح با اعتبار ۵۶۰ میلیارد تومان و اشتغال ۳۵۰ نفر به‌زودی آغاز خواهد شد.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۲۴