شرکت ۴۰ نفر در کارگاه انتقال تجربه از ایده تا فیلم در بیرجند

کارگاه انتقال تجربه از ایده تا فیلم به مدت ۲ روز با شرکت ۴۰ نفر ویژه مربیان پرورشی، دانشجویان رشته های مختلف عکاسی و فرهنگیان با همکاری حوزه هنری خراسان جنوبی در حال برگزاری است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، کارگاه ۲ روزه، انتقال تجربه از ایده تا فیلم ویژه مربیان پرورشی، دانشجویان رشته های مختلف عکاسی و فرهنگیان با همکاری حوزه هنری استان در بیرجند در حال برگزاری است.

سعید فوداجی، مسئول واحد تصویری حوزه هنری خراسان جنوبی با اشاره به برگزاری کارگاه انتقال تجربه از ایده تا فیلم به مدت ۲ روز با شرکت ۴۰ نفر گفت: در پایان دوره حدود پنج طرح با موضوعات اجتماعی برای کارشناسی انتخاب شد که امید است همه یا تعداد زیادی از این طرح‌ها به فیلم تبدیل شود و برای حمایت علاقمندان حوزه سینما، فیلم و فیلم‌نامه به واحد تصویری حوزه هنری شد.

به گفته وی پس از بررسی فیلم‌نامه بر اساس ایده و طرح، در زمینه تأمین تجهیزات، نیروی انسانی و اعتباری افراد مورد حمایت حوزه هنری قرار می‌گیرند.

فوداجی با بیان این‌که این کارگاه آموزشی به‌صورت رایگان برگزار شده‌ است هدف از این کارگاه را معرفی استعدادهای جدید و شناسایی توانمندی افراد مستعد برای تولید اثر عنوان کرد.

توانمندسازی هنرمندان مردمی، مسجدی و کنشگران اجتماعی

رئیس حوزه هنری خراسان‌جنوبی هم هدف از برگزاری کارگاه را توانمندسازی هنرمندان مردمی، مسجدی و فعال به عنوان کنش‌گران اجتماعی اعلام کرد و گفت: کارگاه ایده تا فیلم با ابزارهای ساده به افراد برای تولیدات رسانه‌ای، فیلم کوتاه مستند و … کمک می‌کند.

مجید کریمیان ابراز امیدواری کرد: با تشکیل کارگاه‌های آموزشی، هنرمندان بتوانند ایده‌های پیرامون خود را به اثر و فیلم تبدیل کنند.

وی با بیان این‌که مخاطب اصلی ما جوانان و نوجوانان هستند، گفت: درشرایط فعلی اکثر افراد موبایل دارند و برای تسهیل فنی کار و فیلم‌سازی ارزان این کارگاه تشکیل شد تا افراد با یادگیری هنر، روح خود را تلطیف و پل ارتباطی ایجاد کنند.

به گفته‌ی وی از اولویت‌های حوزه هنری، توانمندسازی جوانان و نوجوانان و انتقال آموزش فنی به افراد مختلف اعم از مربیان تربیتی، فعالان مسجدی، کنش‌گر اجتماعی و … می‌باشد.

رئیس حوزه هنری استان یادآور شد: در کنار کارگاه ایده تا تولید در حوزه فیلم‌سازی و رسانه‌ای در بحث تئاتر مردمی برای بچه‌های مسجد به زبان ساده و با کمترین امکانات در مساجد و هیئت‌های مذهبی اجرا می‌شود.

کریمیان از برگزاری همایش تئاتر محرابیان در استان درآینده‌ای نزدیک خبر داد و افزود: برگزاری کارگاه‌های آموزشی در شهرستان‌ها، حاشیه شهرها و مناطق محروم، تحت عنوان طرح خدمت به نقاط محروم انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال این اولین کارگاه آموزشی برگزارشده در این زمینه است، گفت: تاکنون کارگاه‌های مختلف تولید نماهنگ و… نیز توسط حوزه فرهنگ حوزه هنری استان برگزار شده‌است.

رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی گریزی به قیمت دوربین فیلم‌برداری زد و از مشکلات پیش رو به قیمت بالای این امکانات حرفه‌ای در استان اشاره کرد و یادآور شد: با این‌ وجود خانواده نمی‌تواند وارد عرصه تولید شود اما با توجه به وجود تلفن همراه در اکثر خانواده‌ها می‌توان با ابزاری ارزان قیمت نسبت به تبدیل ایده به فیلم اقدام کرد.

وی انتقال هنر به زبان ساده و رعایت قواعد فنی را باعث توسعه جریان هنر مردمی در استان دانست و افزود: این مهم باعث می‌شود فعالان و کنشگران اجتماعی با این تکنیک در جهت خدمت به هنر در جامعه قدم بردارند و جامعه بهتر و سالم‌تری در عرصه‌های مختلف داشته‌باشیم.

کریمیان با بیان این‌که حوزه هنری به‌دنبال آموزش ابتدایی و درآمدزایی نیست، گفت: اکثر آموزش‌ها، کارگاهی است که با هدف تبدیل ایده به فیلم و… برگزار می‌شود.

وی از دیگر اهداف این کارگاه‌های آموزشی به جریان‌سازی و رفتن به سمت جهاد تبیین و مردمی شدن عرصه هنر و انقلاب اشاره کرد و در خصوص حمایت از ایده پردازان گفت: سه نوع حمایت وجود دارد حمایت ابتدایی با برگزاری کارگاه‌های آموزشی به‌صورت رایگان و قدم بعدی حمایت فنی و در پایان حمایت مالی و خرید اثر براساس کیفیت می‌باشد.

وی به وجود ۲ هزار شهید در استان اشاره کرد و افزود: با وجود این تعداد شهید، فیلم‌های ساخته‌شده در این زمینه بسیار کم است و با توجه به تعدد موضوعات برای تولید رسانه می‌توان با برگزاری این کارگاه‌ها افراد مستعد را شناسایی و ایده و اثر آنها مورد حمایت قرار داد.

استاد کارگاه انتقال تجربه از ایده تا فیلم حوزه هنری استان هم با بیان این‌که حوزه هنری تاکنون چندین کارگاه از ایده تا فیلم برگزار کرده‌است یکی از اهداف مهم برگزاری کارگاه را تقویت کنشگران فرهنگی‌اجتماعی عنوان کرد.

محمد براتی، با بیان این‌که مردم و جامعه به سمت فیلم کوتاه با اثرگذاری بالا هستند افزود: در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی که جزو جدایی‌ناپذیر و لاینفک زندگی افراد است کمتر افراد فیلم بلند نگاه می‌کنند.

به گفته‌ی وی باید با افزایش سواد رسانه‌ای و آگاهی فنی نسبت‌به تولید محتوا استفاده مفید از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را در زندگی بالا ببریم.

وی با بیان این‌که برخی موضوعات هدف‌دار هستند و موضوعات تحکیم بنیان خانواده، رفع آسیب‌های اجتماعی مسایل ارزشی مانند نماز و نیایش مسایل تربیتی مانند اخلاق و ….. اشاره کرد و گفت: کمک به افراد دغدغه‌مند اجتماعی از دیگر اهداف پیش رو است که می توان از طریق آموزش تخصصی و پشتیبانی حوزه هنری استان به خلق ایده و تبدیل آن به فیلم به این افراد کمک کرد.

وی یادآور شد: می‌توان ایده خوب را با کمک ارگان‌ها و نهادهای دارای امکانات و تجهیزات و یا به‌صورت شخصی با کمک موبایل و تجهیزات کم و ارزان به فیلم تبدیل کرد.

وی با اشاره به فعالیت هنرمندان در زمینه تولید فیلم در استان گفت: با شرکت در این کارگاه و شناسایی افراد مستعد با راهنمایی و مشاوره افراد وارد این حلقه هنرمندان می‌شوند تا به واسطه آن در حوزه جوان و نوجوان رویش اتفاق بیفتد.

براتی با اشاره به تاثیرگذاری فیلم در راه‌اندازی جریان اجتماعی، از والدین خواست با بالا بردن سواد رسانه‌ای و به‌روز شدن با حضور در این کارگاه‌های آموزشی در این زمینه به فرزندان خود کمک کنند چراکه نمی‌توان فضای مجازی را از زندگی حذف کرد باید برای استفاده بهینه از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اطلاعات خود را به‌روز کرد.

وی تاکید کرد: یک اثر هنری خوب می‌تواند در حوزه تربیتی و پرورشی کمک کند چراکه تیزرهای فرهنگی و فیلم کوتاه دارای پیام بوده و اذهان را درگیر می‌کند.

وی از مربیان پرورشی که دغدغه‌مند تربیت دانش‌آموزان هستند خواست با سوق دادن دانش‌آموزان به سمت درست به کسب اعتبار اجتماعی آنها کمک کنند.

انتهای پیام/۱۰