آزاده دوران دفاع مقدس در گفت و گو با خاورستان؛

شعار “حسینُ مِنی و اَنا مِن حُسینِ” اُسرا نیروهای بعثی را زمین گیر کرد/ مسئولان از عناوین آزادگان سوء استفاده نکنند

امینی گفت: به خاطر دارم در یکی از سالهای اسارت به دلیل محدودیت هایی که برای عزاداری داشتیم تعدادی از اسرای یک سلول دم پنجره سلول آمده و شعار "حسینُ مِنی و اَنا مِن حُسین" سر داده و کم کم صدای آنها به سلول های دیگر رسید اسرای آن سلولها هم همصدا شده و در کوتاهترین زمان در تمام اردوگاه شعار "حسینُ مِنی و اَنا مِن حُسین" طنین انداز شد به گونه ایکه نیروهای بعثی ترسیده، زمین گیر شده و نمیتوانستند کاری انجام دهند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، بیست و ششمین روز از مرداد ماه یادآور بازگشت سرافرازانه آزادگان به میهن در سال ۱۳۶۹ و فرصتی برای مرور رشادت‌های این غیور مردان است.

روز ۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹، میهن اسلامی شاهد حضور اولین گروه آزادگان سرافرازی بود که پس از سال‌ها اسارت در زندان‌ها و اسارتگاه‌های رژیم بعث عراق، قدم به خاک پاک میهن اسلامی خود گذاشتند.

اسراى سرافراز ایرانى از چند نقطه مرزى با تشریفات وارد کشور شدند و نخستین واکنش آنان، بوسه بر خاک ایران و ریختن اشک شوق بود. زیارت مرقد مطهر حضرت امام خمینى و هم‏چنین بیعت با حضرت آیت ‏الله خامنه ‏اى از نخستین برنامه ‏ها و اقدامات مشترک آزادگان سرافراز ایرانى بود.

تاریخ این سرزمین هیچگاه آزادگان سرافرازی را که مجاهدانه از دین و شرف و خاک میهن دفاع کردن از یاد نخواهند برد.

در ادامه گفت و گوی خاورستان با یکی از آزادگان خراسان جنوبی را مطالعه میکنید.

۵۴ ماه اسارت

احمد امینی آزاده دوران دفاع مقدس از خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد : سال ۶۴ به عنوان نیروی نظامی به جبهه اعزام شدم و بعد حدود یکسال حضور در جبهه در منطقه زبیدات عراق به اسارت درآمدم.

وی با بیان اینکه ۵۴ ماه در اسارت بودم، افزود: سال ۶۹ آزاد و به میهن اسلامی بازگشتم.

این آزاده بیان کرد: زمانی که به اسارت درآمدم مجرد بودم و پدر و مادرم بعد از گذشت ۸ ماه از اسارت من با خبر شدند چراکه طی این مدت به دلیل اینکه هیچ خبری از من نبوده و دوستانی که با هم به جبهه رفته بودیم هم خبر موثقی از من نداشتند خانواده گمان کردند شهید شدم.

امینی عنوان کرد: سال اول اسارت اوج فشارهای نیروهای بعثی و شرایط سختی برای ما بود هیچ امکاناتی در اردوگاه ها نبود، از نظر بهداشتی شرایط بسیار بد و اصلا غیر قابل تحمل بود.

مطلع شدن خانواده پس از ۸ ماه اسارت

وی گفت: حدود یکسالی که اسیر بودیم صلیب سرخ هم به اردوگاه نیامده بود و بعد از آن صلیب سرخ برای ثبت اطلاعات اسرا به اردوگاه آمد اما چون اردوگاه ها چندین سلول داشت و در هر سلول تعداد زیادی اسیر بودند نیروهای عراقی برای اینکه تعداد اسرا را کمتر نشان دهند ابتدا قصد معرفی اسرایی که در سلول ما بودند را نداشتند اما وقتی تعدادی از اسرای دیگر متوجه این مسئله شدند به نیروهایرصلیب سرخ گفته بودند در فلان سلول هم تعداد زیادی اسیر هستند که در نهایت مشخصات ما هم ثبت و پس از مدتی به خانواده ها اطلاع داده بودند.

این آزاده با اشاره به اینکه در دوران اسارت برای چند ماه با حجت الاسلام ابوترابی هم سلول بودم، گفت: شرایط بسیار سخت و اسرا را شکنجه های فراوانی میدادند اما همیشه حاج آقای ابوترابی میگفتند شرایط را تحمل کنیم و یادمان هم باشد که بعدها برخی از سختی ها، شکنجه و آزار و اذیت ها را بیان نکنیم چراکه شکنجه و سختی هایی که ما میبینیم در برابر مصائب اهلبیت (ع) هیچ است.

محرم و اسارت

امینی به همزمانی ماه محرم با سالروز بازگشت آزادگان اشاره و عنوان کرد: طی حدود پنج سال اسارت، عزاداری در ایام محرم بسیار سخت و به نوعی غیر قابل انجام بود اما دل اسرا تاب و تحمل اینکه ساکت باشند و عزاداری نکنند را نداشت.

وی افزود: به خاطر دارم در یکی از سالهای اسارت به دلیل محدودیت هایی که برای عزاداری داشتیم تعدادی از اسرای یک سلول دم پنجره سلول آمده و شعار “حسینُ مِنی و اَنا مِن حُسین” سر داده و کم کم صدای آنها به سلول های دیگر رسید اسرای آن سلولها هم همصدا شده و در کوتاهترین زمان در تمام اردوگاه شعار “حسینُ مِنی و اَنا مِن حُسین” طنین انداز شد به گونه ایکه نیروهای بعثی ترسیده، زمین گیر شده و نمیتوانستند کاری انجام دهند.

این آزاده گفت: واقعا توکل به خدا و توسل به اهلبیت (ع) ما را در آن شرایط سخت یاری میکرد و آزادی ما نیز به واسطه همین توکل و توسلات است.

مسئولان مشکلاتمان را حل نمیکنند حداقل از اسامی ما سوء استفاده نکنند

امینی در مورد مشکلات جامعه ایثارگر و آزاده، بیان کرد: مشکلات زیاد است اما توقعی از کسی نداریم چراکه ما برای رضای خدا رفته و با خدا معامله کردیم نه خلق خدا اما تنها درخواست من از مسئولان این است که از اسامی سوء استفاده نشود تنها در این ایام به فکر ما نباشند چراکه ما در تمام سال هستیم و مشکلات مان هم کمتر نشده بلکه بیشتر میشود.

وی افزود: متاسفانه برخی از مسئولان فعلی برخی ادارات، نهادها، دانشگاه ها و … که تقریبا نسلهای جوان هستند به آزاده ای که روزی نیروی همان دستگاه، نهاد یا دانشگاه بوده و بازنشست شده اگر مشکلی و کاری داشته باشد، جوابگو نبوده و حتی چند دقیقه وقت ملاقلت نمیدهند اما وقتی ۲۶ مرداد میشود همان مسئول برای گرفتن چند عکس به دیدار با نیروی دستگاهش که آزاده است میرود و تبریک میگوید و به حساب دلجویی میکند، که این گونه رفتارها برای منِ آزاده و قطعا سایر دوستان آزاده خیلی سخت است.

این آزاده تصریح کرد: ما آزادگان هیچ توقعی از مسئولان نداریم فقط تنها توقع ما حفظ احترام و عدم سوء استفاده از اسامی، شرایط و عنوان نام یا مناسبتی که برای مان است، میباشد.

انتهای پیام/۱۲۷