رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:

شمار مبتلایان به کرونای انگلیسی در خراسان‌جنوبی به ۳۷ نفر رسید

دهقانی گفت: تا امروز شنبه ۷ فروردین 1400 آمار مبتلایان به کرونای جهش یافته انگلیسی در خراسان‌جنوبی به ۳۷ مورد افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد دهقانی فیروزآبادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در جمع خبرنگاران، در خصوص آمار مبتلایان به کرونای جهش یافته انگلیسی در استان گفت: تا امروز شنبه ۷ فروردین ۱۴۰۰ آمار مبتلایان به کرونای جهش یافته انگلیسی در خراسان‌جنوبی به ۳۷ مورد افزایش یافته است.
وی افزود: از این تعداد ۳۷ مورد مبتلا به کرونای جهش یافته انگلیسی، ۲۵ مورد مربوط به شهرستان بیرجند، ۶ مورد شهرستان طبس، ۲ مورد شهرستان سربیشه، ۲ مورد شهرستان فردوس و ۲ مورد شهرستان قاین است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: مطمئنا افراد مبتلا به کرونای جهش یافته انگلیسی استان خیلی بیشتر از این موارد است اما تعدادی که مورد شناسایی قرار گرفتند، این ۳۷ مورد است.
دهقانی خاطر نشان کرد: قطعا در تمامی کشور و استان خراسان‌جنوبی این ویروس گردش پیدا کرده که باید به این موضوع توجه لازم را داشته باشیم. در همین راستا با توجه به این‌که در روزهای تعطیل عید سال ۱۴۰۰ هستیم و همچنین تقارن آن با روزهای ۱۴ و ۱۵ شعبان المعظم که یکی از رسوم مردم این خطه حضور در آرامستان‌ها و یاد کردن اموات و درگذشتگان است، مجدد از مردم درخواست می کنم در روز ۱۴ شعبان یا روز برات از حضور در آرامستان‌ها جدا خودداری کنند.
وی اظهار کرد: قطعا حضور در آرامستان‌ها یک کانون نقل و انتقال خیلی سریع برای ویروس جهش یافته خواهد بود که می‌تواند تبعات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. لذا ضمن تاکید بر این موضوع که در ستاد استانی نیز خیلی تاکید شده، از هم استانی‌ها تقاضا می‌کنم حتما در این دو سه روز پیش رو از حضور در آرامستان‌ها خودداری کنند و با این کار سلامت خود و خانوادهشان را حفظ کنند و کمکی کنند به کادر بهداشت و درمان که بیشتر از این درگیر مشکلات این بیماری نشوند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در مورد آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در استان، افزود: تا به امروز ۴۴ هزار و ۱۱۹ آزمایش در استان انجام شده که ۲۷ هزار و ۹۷۰ مورد منفی و ۱۶ هزار و ۱۴۹ مورد مثبت شده است.
دهقانی خاطرنشان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۶ آزمایش در استان انجام شده که منجر به شناسایی ۲۹ مورد مثبت شده است از این تعداد دو مورد مربوط به بیماران بستری و ۲۷ مورد سرپایی بوده است.
وی افزود: ۲۹ مورد شناسایی به تفکیک شهرستان‌ها ۱۸ مورد مربوط به شهرستان بیرجند، دو مورد شهرستان قاین، ۶ مورد شهرستان زیرکوه، دو مورد شهرستان طبس و یک مورد مربوط به شهرستان سرایان است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در حال حاضر ۱۱۶ بیمار با علائم تنفسی در بیمارستانهای استان بستری اند که ۳۵ مورد بستری مثبت و ۴ بیمار در آی سی یو بستری هستند و یک نفر مثبت بدحال است.
دهقانی بیان کرد: خوشبختانه طی ۲۴ ساعت گذشته مورد فوت ناشی از کرونا در استان نداشتیم و شمار فوتی های ناشی از کرونا در خراسان جنوبی ۷۶۶ مورد است.
انتهای پیام/۱۲۷