مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی:

شناخت فتنه رسانه ای غرب مهمترین وجه سواد رسانه ای است/ نظام رتبه بندی رسانه های خراسان جنوبی در دستور کار است

فرخنده گفت: شناخت فتنه رسانه ای غرب مهمترین وجه سواد رسانه ای است که از خانواده ها درخواست میشود در حوزه ارتقا و توانمندسازی سواد رسانه ای این نکته را مد نظر داشته باشند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی فرخنده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی امروز در سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه بیرجند ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان صارمی، ناصری و روز خبرنگار، اظهار کرد: آنچه که امروز در دنیای غرب، نظام سلطه و امپراطوری رسانه ای غرب به سرکردگی آمریکای جنایتکار وجود دارد این است که تمام تلاش، توان و سرمایه گذاری جدی خودشان را در حوزه منابع مالی، منابع انسانی و امکانات تجمیع و متمرکز برای این کردند که بتوانند جای شهید و جلاد را در نگاه جوان مومن انقلاب اسلامی و جهان اسلام تغییر دهند.

وی افزود: غرب با استفاده از ابزار پیش برنده رسانه به دنبال این است که با استفاده از ظرفیت رسانه ها عملیات روانی سوئی را در جوامع اسلامی و آزادی خواهان عالم به ویژه در ایران اسلامی پمپاژ، پررنگ و تبلیغات کنند تا در این نبرد امروز که نبرد اراده ها است با ضعیف کردن اراده جوان پاک پرورش یافته در دامن انقلاب به اهداف شوم خودشان دست پیدا کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی بیان کرد: میبینیم که هر روز در رسانه های بیگانه به دنبال یک نکته کوچک میگردند که آنرا بزرگ و برجسته کنند و نگاه کلان را از جوان ما بگیرند و جوانان و مردم جامعه ما را درگیر جزئیات کنند.

فرخنده عنوان کرد: اگر روند انقلاب را در این بیش از ۴۳ سال نگاه کرده و روند قبل از انقلاب را در کنار آن روی نمودار بگذاریم آنچه در کلان نظام و انقلاب اتفاق افتاده است بدون استثناء هم پیش روندگی انقلاب اسلامی در عالم و هم پیش برندگی است.

وی اظهار کرد: امروز آزادیخواهان عالم ایران را به عنوان یک نماد و اسطوره آزادیخواهی، دفاع از مظلوم و ایستادگی در برابر ظالم میدانند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: همزمان با عقب ماندگی هایی که به دلیل بی لیاقتی ها و ضعف شدید و بی کفایتی های برخی چه در دوران ابتدای انقلاب و بعد از آن که جریان نفوذ نام دارد و بخش اعظم آن که به قبل از انقلاب رژیم منحوس پهلوی که مردم ایران را عقب مانده نگه داشتند و خیانتهایی که علیه مردم انجام دادند.

رسانه های غربی به دنبال حل مشکلات مردم نیستند

فرخنده گفت: کار رسانه غرب این است که ایران را مخالف حقوق بشر نشان دهد و برای اینکه به این اهداف برسد هزینه های سنگینی انجام میدهد در حوزه رسانه ضد ایرانی حدود ۹۷۹ میلیون دلار به صورت سالیانه از ابر رسانه های آنها از جمله بی بی سی فارسی، شبکه ماهواره ای من و تو و اینترنشنال سالیانه هزینه میکنند.

وی با بیان اینکه این رسانه ها به دنبال حل مشکلات مردم نیستند، افزود: چرا وقتی کشورها نیاز به واکسن دارند نداده و کارشکنی میکنند رسانه های غرب پای کار نیامده و برای سلامت مردم ابراز نگرانی نمیکنند اما وقتی با یک متخلف برخورد میشود را بزرگ کرده و این یعنی دشمن به دنبال پمپاژ ناامیدی و تضعیف اراده جوان، زن و مرد ایرانی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی بیان کرد: غرب از ابزار رسانه هم برای استعمار استفاده میکند و حتی برای اینکه بتواند بستر جنگ سخت و نظامی را در کشورها آماده کند پمپاژ تبلیغاتی و استفاده سوء از ابزار رسانه دارد.

فرخنده عنوان کرد: همانگونه که از جایگاه زن با شعار فمنیسم و برابری زن و مرد حرف میزند.

وی اظهار کرد: اهمیت حساسیت جایگاه رسانه، نیروهای رسانه ای و خبرنگاران ضروری است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی به حادثه خروج قطار از ریل در طبس اشاره و بیان کرد: اولین خبری که در این خصوص و اینگونه حوادث مخابره میشود مهم است و ضروری است در کنار اورژانس ۱۱۵ یک تیم رسانه ای برای انعکاس واقعیت باشد.

فرخنده ادامه داد: در بحث جراحی که دولت برای جراحی اقتصادی به خرج داده نقش رسانه برای بیان درست و صحیح انتقال این کار بسیار مهم است.

وی عنوان کرد: اولین ضرورت این است که جایگاه رسانه با توجه به سیاست های نظام غرب که تولید نا امیدی در جامعه است، ویژه باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی به نقش رسانه در برابر این سیاست غرب اشاره کرد و گفت: در بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری نخستین و ریشه ای ترین جهاد را در دو اصل اشاره میکنند و این ماموریت را بر دوش جوانان گذاشتند و منظور از جوان به سن نیست جوان یعنی دغدغه و برنامه داشتن و چابک بودن.

امیدآفرینی

فرخنده به امیدآفرینی در این بیانیه اشاره و بیان کرد: کاشتن نهال امید تکلیف رسانه ها، اهل نطق و تریبون است و وظیفه دومی که در این بیانیه اشاره شده شکست محاصره تبلیغاتی دشمن است.

وی افزود: انتهای نظام همینه و پوشالی غرب بن بست است اما وقتی در این عرصه کم کاری شود دشمن کار کرده رسانه ها را بکار میگیرد و هزینه میکند‌ آمریکا سالیانه در حوزه سانسور خبر ۳۰ میلیون دلار هزینه میکند‌.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی بیان کرد: تکلیف ما در این کارزار، نبرد ترکیبی و نبرد اراده ها آن است که امید را در دل جوان ایرانی بکاریم.

فرخنده ضمن تقدیر از فعالیت رسانه های خراسان جنوبی، عنوان کرد: کلان رسانه های استان گفتمان انقلاب و توسعه استان بوده که اینها ارزش است.

نظام رتبه بندی رسانه های استان را در دستور کار است

وی افزود: اندک ضعف هایی نیز وجود دارد که وظیفه ما است در بحث توانمندسازی اصحاب رسانه استان انجام دهیم که بنا است نظام رتبه و سطح بندی رسانه های استان را در دستور کار قرار دهیم.

انتظارات رسانه های خراسان جنوبی از مسئولان و مردم 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی به انتطارات رسانه های استان از مردم و مسئولان اشاره و تصریح کرد: بهترین پل ارتباطی بین مردم و مسئولان،  رسانه های استان هستند لذا مردم اگر مواردی جهت پیگیری شدن میدانند به رسانه های منعکس کنند.

فرخنده بیان کرد: مسئولان استان نیز اقداماتی که انجام میدهند گره گشایی و رفع موانعی که انجام میشود را صادقانه از طریق رسانه به مردم منتقل کنند‌ اگر وعده ای داده شد و مشکلی پیش آمد که انجام نشد صادقانه از طریق رسانه به مردم اعلام کنیم.

وی افزود: در بخش روزنامه ها مردم و مسئولان تا جایی که توان دارید اشتراک روزنامه داشته باشید چراکه روزنامه ها نیاز به حمایت مالی دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: در بخش آگهی ها نیز مردم و مسئولان از ظرفیت پایگاه های خبری، خبرگزاری ها و حتی سرپرستی روزنامه هایی که به صورت ملی منتشر میشود و در استان ما است استفاده و حمایت شود.

سواد رسانه

فرخنده در مورد سواد رسانه، بیان کرد: سواد رسانه در نبرد ترکیبی امروز و در جنگ اراده ها یک اصل و مسئله مهم و زیربنایی است.

وی تصریح کرد: سواد رسانه یک وجه آن چگونگی استفاده از پیامرسانها، ابزار دیجیتال و الکترونیک روز است وجه مهم، نرم افزار و هدایتگر سواد رسانه ای این است که ما مطلع باشیم پیامی که امروز در فضای مجازی و در بستر پیامرسانها منتشر شده پشت صحنه اش چیست به راحتی آنرا منتقل نکنیم و به فضای روانی که دشمنان به دنبال آن هستند به دست خودمان و با استفاده از ابزار خود، کمک نکنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: باید در حوزه سواد رسانه و در برابر سیاست دشمن آگاهی خود را بالا ببریم؛ دشمن گاهی در قالب طنز، مطالبه به حق اما زیرکانه، در هم آمیختن حق و باطل و استفاده از فضای غبار آلود فتنه کار خود را انجام میدهد.

فرخنده بیان کرد: شناخت فتنه رسانه ای غرب مهمترین وجه سواد رسانه ای است که از خانواده ها درخواست میشود در حوزه ارتقا و توانمندسازی سواد رسانه ای این نکته را مد نظر داشته باشند.

انتهای پیام/۱۲۷