رئیس هیات مدیره مجمع خیرین خراسان جنوبی

شناسایی ۵۶۰ کودک با ناهنجاری های مادرزادی در خراسان جنوبی/دفتر مؤسسه خیریه «محکم» در استان راه اندازی می شود

خوش آیند گفت:تا کنون ۵۶۰ کودک با ناهنجاری های مادرزادی در خراسان جنوبی شناسایی شدند و دفتر موسسه حمایت از کودکان با ناهنجاری‌های مادر زادی«محکم» ۱۹ مرداد در خراسان جنوبی راه اندازی می‌شود .

رئیس هیات مدیره مجمع خیرین خراسان جنوبی و مدیر اجرایی نمایندگی موسسه محکم در استان به خبرنگار خاورستان گفت: ناهنجاری های مادرزادی به بیمارانی اطلاق می شود که در اثر اختلال در روند سیرتکامل رشد برخی از اعضای بدن یا احشا، در دوران جنینی ایجاد می شود و بیماری های مادرزادی طیف وسیعی از بیماری های کودکان را تشکیل می دهد.

حسین خوش آیند ادامه داد: تعداد زیادی از این نوزادان بیمار، از خانواده های محروم و نیازمند هستند و خانواده های آن ها برای پیدا کردن طبیب و مراکز درمانی مناسب دچار سرگردانی های زیادی شده و برای تامین هزینه های درمانی سختی های زیادی را تحمل می نمایند.

به گفته وی گاه این نوزادان معصوم هم زمان دچار چندین نوع ناهنجاری مادرزادی بوده و درمان به خاطر نداشتن توانایی مالی والدین تا سالها به تاخیر می افتد.

وی تصریح کرد: محرومیت، نیازمندی و مظلوم بودن این بیماران که حتی زبان بازگو کردن نیاز خود را ندارند، تعدادی از پزشکان متخصص و جمعی از نیکوکاران رئوف و خیر خواه را بر آن داشت که خود را در نیاز این کودکان دردمند سهیم دانسته و در سال ۱۳۸۴ اقدام به تاسیس موسسه خیریه حمایت از کودکان با ناهنجاری های مادزادی (محکم) نمایند.
اهداف محکم

رئیس هیات مدیره مجمع خیرین در خراسان جنوبی حمایت مالی و تامین پذیرش برای بیماران دچار ناهنجاری های مادرزادی که نیاز به جراحی یا درمان دارویی دارند، را از اهداف راه اندازی موسسه محکم بیان کرد و افزود:آموزش خانواده ها و پزشک مربوط در زمینه های فوق از طریق مختلف از جمله چاپ کتاب، بروشور و تهیه سی دی و حضور در کنگره های علمی و مصاحبه های رسانه ای و آموزش چهره به چهره و تلاش برای فراهم نمودن امکانات پیشگیری از ناهنجاری های مادرزادی و آموزش جامعه در این زمینه از دیگر اهداف دانست.

به گفته خوش آیند نمایندگی مجمع خیرین کشور در استان خراسان جنوبی در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ با مشارکت سایر مجامع و موسسات خیریه و گروه های جهادی استان و طی تشریفات قانونی و برگزاری انتخابات وبا همکاری جمعیت هلال احمر تاسیس شده که یکی از اهداف آن، شناسایی اولویت ها در مشارکت خیرخواهانه و تسهیلگری در فعالیت موسسات خیریه است.

درمان ۵۶ بیماری مادرزادی

وی ادامه داد: با توجه به اینکه موسسه خیریه محکم (موسسه حمایت از کودکان با ناهنجاری های مادرزادی) ، تنها موسسه در کشور و بزرگترین در دنیا (از نظر تعداد بیماری تحت پوشش) در خصوص درمان رایگان ۵۶ بیماری مادرزادی کودکان و تامین خدمات و هزینه های جانبی بوده و ضمن برخوداری از متخصصین مجرب با تعداد ۱۸ بیمارستان کشور نیز قرارداد همکاری دارد.

وی تصریح کرد: پس از پیگیری های انجام شده،باهمکاری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند وهلال احمر استان مقدمات لازم جهت تاسیس نمایندگی موسسه در استان فراهم شده و قرار است با حضور آقای دکتر دلشاد، مدیر عامل موسسه و هیات همراه در استان، نسبت به برگزاری اولین جلسه هیات امنا، و تعیین هیات مدیره،وافتتاح دفتر نمایندگی همچنین ویزیت رایگان بیماران اقدام شود.

شناسایی ۵۶۰ بیمار
خوش آیند در رابطه با روند پیگیری و شکل گیری موسسه نیز گفت: جلساتی با رئیس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شده و از یک ماه قبل کار شناسایی بیماران در شهرستان ها شروع شده است .

به گفته وی تاکنون بیش از ۵۶۰ نفر شناسایی شده اند که امیداوریم باحضور پزشکان متخصص کار معاینه و روند معالجه از روز ۱۹مردادبا افتتاح دفتر نمایندگی موسسه در استان آغاز شود.

به گفته وی در این مرحله بیماران شهرستانهای بیرجند، خوسف، درمیان، سربیشه ونهبندان مورد معاینه و معالجه قرار خواهم گرفت و امیدواریم در سفر بعدی پزشکان متخصص بقیه شهرستانهای استان انجام شود.

 

انتهای پیام/