مدیر کل استاندارد خراسان جنوبی مطرح کرد

شناسایی ۲ شهر بازی غیر استاندارد در طبس/ باید به سمت فرهنگ‌سازی استاندارد حرکت کرد

مدیر کل استاندارد خراسان جنوبی گفت: در بازرسی‌های انجام شده پارک‌های بازی بیرجند، فردوس، قائن و بشرویه استاندارد بوده‌ اما 2 شهر بازی غیر استاندارد در طبس شناسایی شده که باید جمع شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدرضا مروی مقدم مدیر کل استاندارد خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، با بیان این‌که “استانداردهای ویدئویی خالق صحنه جهانی” شعار امسال سازمان جهانی استاندارد است، اظهار کرد: سازمان ملی استاندارد در چند سال گذشته حرکت‌های بسیار ارزنده‌ای را در حوزه‌های بین المللی انجام داده است و ما هر سال می بینیم رتبه ایران چند پله ارتقا پیدا می‌کند.
وی افزود: کمیته‌های فنی متناظر ۳۲۵ مورد، عضویت سازمان ملی استاندارد ایران عضویت فعال در کمیته‌های فنی و بین المللی ۴۸۳ مورد و عضویت ناظر در کمیته‌های فنی و بین المللی ۴۲۷ مورد بوده است.
۴۵ مورد استاندارد بین المللی چاپ شده توسط ایران
مدیر کل استاندارد خراسان جنوبی با اشاره به این‌که استانداردهای بین المللی چاپ شده به رهبری ایران ۴۵ مورد بوده است، گفت: این استانداردها در حوزه های نانو، فولاد، غذایی، چرم، ماشین ابزار، آرایشی و بهداشتی و برق و الکترونیک بوده است.
مروی مقدم با اشاره به این‌که استانداردهای بین المللی در دست تدوین به رهبری ایران در حال حاضر ۵۰ مورد است، افزود: در رتبه بندی سازمان جهانی استاندارد رتبه ۲۱ هستیم، در حالی که سال گذشته ۲۷ بودیم و این رتبه‌بندی بین ۱۶۳ کشور انجام می‌شود.
ایران رتبه سوم در سازمان جهانی استاندارد/ استانداردها زیربنای توسعه هر جامعه‌ای هستند
وی افزود: سازمان جهانی استاندارد ۱۵ کرسی هیئت مدیره دارد که یک کرسی آن سازمان ملی استاندارد ایران است، افزود: ایران در سازمان جهانی استاندارد بعد از چین و ژاپن با کره‌جنوبی به طور مشترک رتبه سوم است.
مدیر کل استاندارد خراسان جنوبی با اشاره به این‌که استانداردها زیربنای توسعه هر جامعه‌ای هستند، افزود: استاندارد در شرایط کنونی دروازه ورود به رونق تولید است.
مروی مقدم با اشاره به این‌که رهگشای رونق تولید استانداردها هستند و باید به سمت فرهنگ‌سازی استاندارد حرکت کرد، یادآور شد: امید است با این قانون در آینده توسعه یافتگی کشور را با برنامه‌ریزی خاصی هدف‌گذاری و به اهداف مورد نظر نظام که مدنظر رهبری است برسیم.
وی افزود: در هفته استاندارد ۱۶ مهرماه با عنوان استاندارد و رونق تولید، ۱۷ مهرماه با عنوان استاندارد، رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار، ۱۸ مهرماه با عنوان استاندارد، رونق تولید و اصلاح الگوی مصرف با خرید کالای ایرانی، ۱۹ مهرماه با عنوان استاندارد، رونق تولید و رهایی از وابستگی به نفت با تجارت حلال، ۲۰ مهرماه با عنوان استاندارد، رونق تولید و حمایت از محصولات دانشگاهیان و استارت آپ‌ها، ۲۱ مهر ماه استاندارد، رونق تولید با حمایت از مشاغل خانگی و ۲۲ مهرماه با عنوان استانداردهای ویدئویی خالق صحنه جهانی نامگذاری شد است.
برگزاری همایش نکوداشت روز جهانی استاندارد ۲۵ مهرماه
مروی مقدم تصریح کرد: ۲۵ مهرماه همایش نکوداشت روز جهانی استاندارد برگزار می‌شود.
مدیر کل استاندارد خراسان جنوبی با اشاره به این‌که در ۶ ماه نخست امسال ۶۲ مورد بازنگری استاندار ملی در خراسان جنوبی انجام گرفته است، گفت: آموزش مدیران کنترل کیفیت یک هزار و ۴۲۰ نفر ساعت، آموزش ۳ هزار و ۳۱۲ نفر ساعت سایر آموزش های برون سازمانی، آموزش ۵۱۲ نفر ساعت کارکنان استانی و آموزش ۱۶۰ نفر ساعت کارشناس استاندارد انجام گرفته است.
مروی مقدم تصریح کرد: صدور ۱۰ پروانه استاندارد اجباری، صدور ۷ پروانه کاربرد استاندارد تشویقی، بازرسی فنی از واحدهای تولیدی تحت پوشش استاندارد خراسان‌جنوبی ۲۴۴ مورد و نمونه برداری از مراکز تولیدی ۴۳۵ مورد از جمله اقدامات انجام شده در ۶ ماه اول سال جاری بوده است.
مدیر کل استاندارد خراسان جنوبی با بیان این‌که ۴۰۳ مورد آزمون نمونه از مراکز تولیدی و ۵ هزار و ۶۶ مورد بازرسی از بازار انجام شده است، گفت: نمونه برداری از بازار ۲۶۳ مورد، آزمون نمونه‌ها ۲۸۰ مورد، آزمون ناظر جایگاه عرصه سوخت مایع ۴۳۶ مورد و آزمون باسکول وسایل نقلیه جاده ای ۶۲ مورد بوده است.
صدور ۲۰۵ مورد گواهینامه بازرسی ایمنی آسانسور
مروی مقدم با اشاره به این‌که ۳۵۲ مورد بازرسی آسانسور انجام و تعداد ۲۰۵ مورد گواهینامه بازرسی ایمنی آسانسور صادر شده است، خاطرنشان کرد:تعداد ۵۶۰ اظهارنامه صادراتی و وارداتی صادر شده که شامل سیمان، کاشی، قیر، سولفات، رب و زعفران می‌شود.
وی افزود: ۳ هزار و ۶۰۵ مورد از نفتکش‌های فراورده‌های نفتی نمونه برداری شده که نمونه‌های مترشده و ارسالی یک هزار و ۱۸۲ مورد بوده است.
شناسایی ۲ شهربازی غیر استاندارد در طبس
مدیر کل استاندارد خراسان جنوبی گفت: بازرسی از تجهیزات و زمین بازی مهدهای کودک ۱۰۰ مورد بوده است که ۴۰ مورد رفع نقص شده و بقیه در حال رفع نقص هستند و پارک‌های بازی بیرجند، فردوس، قائن و بشرویه استاندارد بوده‌اند اما دو شهر بازی غیر استاندارد در طبس شناسایی شده که باید جمع شود.
مروی مقدم با اشاره به این‌که اگر واحدهای تجاری کالای غیر استاندارد داشته باشند قطعا با آنها برخورد خواهیم کرد‌، تصریح کرد: واحدهای نمونه ملی مادامی که نمونه کشوری باشد و در زمانی که از بازار نمونه برداری می کنیم محصولات آنها مشکلی نداشته باشد از واحد تولیدی نمونه برداری نمی کنیم.
وی با اشاره به این‌که واحدهای نمونه استانی سالی یک بار به جای ۴ بار مورد نمونه برداری قرار می گیرند، افزود: واحد تولیدی که ۴ نمونه برداری آنها مورد تایید قرار گرفت سالی یک بار مورد نمونه برداری قرار می گیرد.
مدیر کل استاندارد خراسان جنوبی با اشاره به این‌که تعداد پروانه‌های کاربرد علامت استاندارد معتبر ابتدای دولت یازدهم ۱۴۴ مورد، دولت دوازدهم ۲۳۷ مورد و اکنون ۳۶۴ مورد است که ۲۵۲ درصد افزایش را نشان می دهد، گفت: در دولت دوازدهم تا پایان شهریور امسال ۱۵۴ درصد افزایش داشته است.
مروی مقدم تصریح کرد: تعداد آزمایشگاه‌های همکار از ابتدای دولت یازدهم ۵ مورد بوده که به ۱۸ مورد افزایش یافته و اکنون ۲۷ مورد است که ۵۴۰ درصد افزایش داشته است.
وی افزود: شرکت‌های بازرسی فنی کالا از یک مورد به ۱۰ مورد افزایش یافته که یک‌هزار درصد افزایش داشته است.
مدیر کل استاندارد خراسان جنوبی گفت: تعداد گواهی نامه ایمنی آسانسور صادره از ۶۰ مورد به ۸۷۴ مورد افزایش یافته که یک هزار و ۴۵۶ درصد افزایش یافته و از ابتدای دولت دوزاردهم نیز ۲۱۵ درصد افزایش داشته است.
مروی مقدم تصریح کرد: نمونه برداری سالانه از مراکز تولید و عرضه( بازار) ۸۰۰ مورد بوده است که به ۶ هزار و ۳۰۵ مورد افزایش یافته و ۷۸۸ درصد افزایش داشته است.
وی با بیان این‌که متوسط بازرسی سالانه از واحدهای تولید و عرضه ۳ هزار مورد بوده است، افزود: این تعداد اکنون به ۹ هزار و ۵۳۰ مورد افزایش یافته که ۳۱۷ درصد افزایش را نشان می دهد.
مدیر کل استاندارد خراسان جنوبی گفت: متوسط سالانه کنترل وسایل سنجش سبک از ۲۲۰ مورد به ۳ هزار و ۱۳۱ مورد افزایش یافته که یک هزار و ۴۲۳ درصد رشد را نشان می دهد.
مروی مقدم تصریح کرد: متوسط سالانه کنترل وسایل سنگین از ۹۰ مورد به ۲۸۷ مورد افزایش یافته که در مجموع ۳۱۸ درصد افزایش داشته است.
وی افزود: متوسط نمونه برداری فلزات گرانبها از ۱۷ مورد به ۴۲ مورد افزایش یافته که ۲۴۷ درصد افزایش داشته است.
مدیر کل استاندارد خراسان جنوبی گفت: متوسط کنترل نازل‌های عرضه سوخت از ۴۰۰ مورد به ۲ هزار و ۳۴ مورد افزایش یافته که ۵۰۸ درصد افزایش داشته است.
مروی مقدم تصریح کرد: اگر به دنبال این هستیم که یک کشور پیشرفته داشته باشیم باید استاندارد را نهادینه کنیم و به آن سمت برویم و همچنین سازمان ملی استاندار به سمت فرهنگ‌سازی استاندارد می رود.
انتهای پیام/ ۱۳۲