معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی:

شهرداری‌ها به فضاهایی که مناسب‌ سازی مطلوبی ندارد پایان کار ندهند/ لزوم تشکیل دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌ سازی جهت رصد مصوبات

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: شهرداری‌ها حق ندارند به فضاهایی که دارای مناسب‌ سازی مطلوبی نیست، پایان کار بدهند و اگر مهندسی در این خصوص تخطی کرده باشند، نظام مهندسی باید برخورد کند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سید کمال الدین میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی امروز درنشست ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌ سازی، اظهار کرد: رسیدگی به نیازهای معلولان و جانبازان که یکی از جامعه هدف مدیریت شهری هستند وظیفه اخلاقی و قانونی است.
وی با بیان اینکه تمام مردم به فضای مناسب سازی شده نیازمند هستند، افزود: مدیریت شهری برای تمام اقشار باید محیط مناسب را فراهم کند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: باید تعبیه سکوهای مناسب و وسایل نقلیه عمومی مورد توجه شورای شهر و شهرداری باشد.
میرجعفریان عنوان کرد: باید دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌ سازی استان برای رصد مصوبات پیگیری شود.
وی ادامه داد: تکالیف دستگاه‌های اجرایی، مدیران و مسئولان باید در این خصوص پیگیری شود چرا که مصوبات جلسه‌های مرتبط با این موضوع پشتوانه عملی دارد و اگر دستگاهی در بازه زمانی به مصوبه عمل نکرد و اتفاقی بیفتد مصوبه، ملاکی قانونی برای برخورد با دستگاه مربوطه است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: سه فرصت برای پیگیری مصوبات تعیین می‌شود و در صورتی که تذکر دبیرخانه و پیگیری آن با توجیه مناسبی از سوی دستگاه‌های اجرایی مواجه نشود و مدیری در زمینه کاری به موقع عمل نکند تکلیفش با مردم است و پاسخش را مردم خواهند داد.
میرجعفریان با بیان اینکه اگر دستگاه‌های اجرایی به تذکرات دبیرخانه توجه نکردند تکلیف اخلاقی از دبیرخانه ساقط است و باید حتما به اداره بازرسی استانداری منعکس شود، تاکید کرد: مصوبات باید حتما توسط دبیرخانه به طور جدی پیگیری شود و سومین بار اگر پاسخ قانع کننده‌ ارایه نشود دبیرخانه مکلف است به اطلاع اصحاب مطبوعات برساند.
وی تصریح کرد: حرمت و احترام قشر معلول و جانباز برای تمام مردم و مسئولان واجب است و خدمت به این قشر از جمله وظایفی است که می‌طلبد مورد توجه ویژه قرار گیرند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: شهرداری‌ها حق ندارند به فضاهایی که دارای مناسب‌ سازی مطلوبی نیست، پایان کار بدهند و اگر مهندسی در این خصوص تخطی کرده باشند، نظام مهندسی باید برخورد کند.
میرجعفریان اظهار کرد: دهیاری‌ها و شهرداری‌ها مکلف هستند معابر عمومی و پارک‌ها را برای قشر معلول و سالمند مناسب‌ سازی کنند.
وی تاکید کرد: آموزش به خصوص در حوزه مناسب‌ سازی مهم و نیازمند ارائه خروجی است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی به غیبت نماینده میراث فرهنگی و شهرداری بیرجند به عنوان عضو مدعو در جلسه گلایه کرد و گفت: اسامی غایبان به اداره بازرسی استانداری خراسان جنوبی اعلام شود تا دلیل غیبت را توضیح دهند.
علی عرب نژاد مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی نیز در این نشست گفت: از دستگاه‌های اجرایی درخواست معرفی یک نفر برای شرکت در این کارگاه را داشتیم اما تاکنون هیچ دستگاهی نماینده‌ای را معرفی نکرده که جای تعجب دارد.
وی افزود: باید جامعه جایگاه معلولان را در ذهن خود نهادینه کند تا شاهد برخوردهای نابجا با معلولان و جانبازان نباشیم.
محسن بخشی شهردار نهبندان نیز در این جلسه گفت: تاکنون ۴۹ واحد مسکونی برای معلولان شهرستان نهبندان احداث و به متقاضیان تحویل داده شده و ۱۰ واحد مسکونی در دست ساخت است.
وی افزود: تاکنون چهار هزار متر پیاده روسازی و مناسب سازی انجام شده است. جعفر شهامت مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی در این جلسه از برنامه این اداره کل برای مناسب سازی مجتمع‌های بین راهی خبر داد و افزود: بخشی از کار احداث رمپ برای تردد، سرویس بهداشتی فرنگی و مناسب سازی نمازخانه‌ها انجام شده و بخشی نیز در دستور کار است.
انتهای پیام/۱۲۷