آنچه در شورای اسلامی شهر بیرجند مطرح شد

شهرداری به قول خود عمل کرد/ بودجه ۲۲۰ میلیونی پارک خطی بیرجند

معاون توسعه و منابع انسانی شهرداری در خصوص پروژه اتصال سه راه اسدی به پل موسی بن جعفر(ع)، گفت: ساخت و اتمام پل موسی‌بن جعفر(ع) جزو وظایف محول شده به شهرداری بوده که تنها عرشه پل باقی مانده است.

به گزارش خاورستان،هشتادمین جلسه شورای شهر بیرجند صبح امروز با حضور شش نفر از اعضا در سالن جلسات شورا برگزارشد.
اولین موضوع مطرح شده در این جلسه در خصوص ارائه خدمات بیمه نوین به شهروندان بود که مقرر گردید چنانچه بیمه نوین به تعهدات خود عمل نکند به مرجع تشخیص شورای شهر حق فسخ قرارداد وجود داشته باشد.
از دیگر موضوعات مطرح شده اجرای طرح تعریض و یک طرفه کردن خیابان‌های شهر به‌ویژه خیابان طالقانی بود.
خیابان طالقانی بیرجند به دلیل حجم بالای ترافیک جوابگوی نیازهای شهروندان نیست لذا با توجه به این حجم بالای ترافیک، موضوع یک‌طرفه شدن و یا تعریض این خیابان از سوی شهروندان مطرح می‌شود.
نظر مثبت شورای ترافیک برای یک طرفه شدن خیابان طالقانی
نظر شورای ترافیک استان در رابطه با یک طرفه شدن این خیابان مثبت اعلام است و با توجه به اینکه پوشش کانال هزینه بالایی برای شهرداری در بر دارد اما شرکت آب و فاضلاب منطقه‌ای استان مجوز پوشش کانال را نمی‌دهد و دلیل این امر را سیلابی شدن محل اعلام می‌کند.
طرح تعریض خیابان دانشگاه بیرجند نیز به صحن علنی شورا آمد و مورد بررسی قرار گرفت، با توجه به اینکه هر گونه تغییر در شکل هندسی و تعریض در خیابان‌های شهر باید به شورای ترافیک استان ارسال شود لذا مقرر گردید جهت قطع درختان محل از دادستانی مجوز اخذ و همچنین طرح در شورای ترافیک مورد بررسی قرار گیرد.
حضور اهالی خیابان مفتح جهت رسیدگی به یک قول سه ساله
از دیگر مهمانان شورای شهر عده‌ای از اهالی خیابان مفتح بیرجند بودند که جهت رسیدگی به یک قول سه ساله به صحن علنی شورا آمدند.
به گفته فرزانه یکی از اهالی خیابان مفتح بیرجند فضای سبزی در حاشیه خیایان مفتح ۳۹ از سال ۱۳۶۴ احداث شده که تمام پول احداث این پارک از اهالی اخذ شده است.
این شهروند ضمن گلایه از عدم رسیدگی به این مکان و نبود زیرساخت‌های لازم جهت بازی کودکان و خشک شدن درختان، ابراز داشت: قریب به سه سال است که جهت پیگیری این موضوع به شهرداری مراجعه می‌کنیم و شهردار وقت قول‌هایی مبنی بر بازسازی و تجهیز این مکان داد و قرار شد در ۱۵ مهر ماه سال ۹۵ پارک تحویل داده شود.
خبری از چشم گفتن‌های بی‌نور و بی‌رمق شهردار وقت نشد!
فرزانه با اعلام اینکه هر باری که موضوع را مطرح می‌کردیم شهردار وقت به چشم گفتن اکتفا می‌کردند و طی این مدت بالغ بر ۱۲ چشم نثارمان کردند، گفت: مراجعات زیادی به شهرداری داشتیم و متأسفانه از چشم گفتن‌های بی‌نور و رمق شهردار وقت خبری نشد!
این شهروند بیرجندی با بیان اینکه در اطراف این پارک بالغ بر ۶۰ خانوار زندگی می‌کنند که حدود ۳۲ خانوار دور تا دور پارک هستند، اعلام کرد: به عنوان یک رزمنده دوران دفاع مقدس و شهروند اعلام می‌کنم اگر نمی‌خواهید به این محل رسیدگی کنید اعلام و تکلیف ما را مشخص کنید.
پرونده سه ساله اهالی خیابان مفتح بیرجند بسته شد
در این خصوص اعضای شورای شهر مصوب کردند که شهرداری بیرجند بازسازی و مناسب سازی این پارک را انجام دهد و همچنین تجهیزات لازم جهت بازی کودکان در این مکان نصب گردد و شهرداری بیرجند از هر جایی که می‌خواهد باید بودجه آن را تأمین کند.
موضوع دیگری که در شورای امروز مطرح شد بافت فرزان بود که به گفته جواد بهدانی معاون توسعه و منابع انسانی شهرداری تنها تملک دو منزل از هفت ملک باقی مانده که کارشناسی مجدد جهت تملک املاک انجام شده و طی دو هفته آینده تخریب خواهد شد.
شهرداری به تعهدات خود عمل کرد نوبت راه و شهرسازی است
وی با بیان اینکه تنها ساخت و اتمام پل موسی‌بن جعفر(ع) جزو وظایف محول شده به شهرداری بوده که تنها عرشه پل باقی مانده است، مطرح کرد: ادامه کار یعنی راه‌های دسترسی روی پل و وصل کردن مسیر و غیره بر عهده راه و شهرسازی است.
معاون توسعه و منابع انسانی شهرداری اعلام کرد: به دستور شهردار بیرجند جهت اتصال سه‌راه اسدی به پل موسی‌بن جعفر(ع) ابتدا تخریب منازل مسکونی در دستور کار شهرداری قرار گرفت و سپس ملک‌های تجاری، لذا ظرف دو هفته آینده تخریب منازل مسکونی به طور کامل انجام خواهد شد.
همچنین در این جلسه مطرح شد که طرح تفصیلی پروژه اتصال سه‌راه اسدی به پل موسی بن جعفر(ع) دارای مشکلاتی است که باید اصلاح شود.
شهردار بیرجند نیز در این جلسه پیرو غیبت خود در کارگروه پسماند استان و گلایه معاون استاندار، مطرح کرد: در همان روز جلسه‌ای در دفتر معاونت ریاست جمهوری در ارتباط با شکایت بنیاد شهید علیه شهرداری مطرح شد و مسؤول دفتر شهردار موضوع را با مسؤول دفتر معاون عمرانی استاندار مطرح کرده است.
محمد علی جاوید پیرامون این موضوع بیان داشت: پرونده‌ای به مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بر علیه شهرداری در دیوان عدالت اداری رأی صادر شد که خوشبختانه رأی دفتر معاونت ریاست جمهوری برای شهرداری صادر شد.
به قول خود عمل کردیم
وی به قول خود در خصوص بهره‌برداری از پل موسی‌بن‌جعفر(ع) اشاره کرد و گفت: این قول را به شهروندان داده بودیم که تا پایان خرداد‌ماه ۹۷ در صورت تملک املاک پل موسی بن جعفر(ع) به بهره‌برداری خواهد رسید و تمام تلاش ما برانجام این تعهد بوده است.
شهردار بیرجند با اعلام اینکه عملیات ساخت پل در مراحل پایانی به سر می‌برد، تصریح کرد: از ۷ ملکی که باقی مانده بود ۵ ملک تخریب شده و کارشناسی و توافق‌های لازم جهت تخریب دو ملک دیگر انجام شده که این دو ملک نیز به زودی تخریب خواهد شد.
حدود ۱۴ ملک تجاری باید تخریب شود
جاوید از تخریب حدود ۱۴ ملک تجاری ورودی خیابان خبر داد و در خصوص تخریب املاک، بیان داشت: قیمت‌گذاری برای حدود ۶۰۰ متر مربع واحد تجاری در محدوده طرح فرزان انجام شده که این مبلغ بالغ بر ۷ میلیارد تومان کارشناسی شده است.
وی با بیان اینکه براساس توافق صورت گرفته در قبال واحدهای تجاری پول و یا ملک به صاحبان خواهیم داد، مطرح کرد: باید توافقی با راه و شهرسازی انجام شود که در قبال املاک تجاری تملک شده قرار است چه کاری انجام دهد.
فضای سبز حاشیه بلوارها مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته
وی توجه به فضای سبز حاشیه بلوارها را از موضوعات مهم مورد توجه شهرداری دانست و گفت: از آنجایی که این فضاها نقش مهمی در زیباسازی فضای شهری دارند متأسفانه مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته‌اند.
شهردار بیرجند به پیشنهاد شهرداری در خصوص ساماندهی این پارک ها اشاره کرد و گفت: پیشنهاد ما بر این است که این بخش از فضای سبز به بخش خصوصی واگذار شود چرا که دارای ظرفیت زیاد و چشم‌انداز بسیار زیبایی هستند و اثرگذاری زیادی در زیبایی شهر دارند.
جاوید اعلام کرد: پیشنهاد شهرداری در خصوص واگذاری این پارک‌ها به بخش خصوصی تا چند روز آتی به شورای شهر ارسال می‌شود تا اعضای شورا در این خصوص اعلام نظر کنند.
ارائه پیشنهاد افزایش ۲۰ میلیارد تومانی بودجه شهرداری به شورای شهر
شهردار بیرجند به بررسی متمم بودجه شهرداری بیرجند اشاره کرد و گفت: متمم بودجه شهرداری بیرجند به شورای شهر ارائه و پیشنهاد افزایش ۲۰ میلیارد تومانی شهرداری به شورای ارائه شد که در صورت موافقت بودجه شهرداری بیرجند به ۹۷ میلیارد تومان می‌رسد.
وی مطرح کرد: در خصوص احداث پارک خطی بیرجند ۲۲۰ میلیون تومان و جهت بهسازی خیابان جمهوری نیز ۱۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
منبع: فارس
انتهای پیام/۱۲۷/ ۶۶/