گزارش/

شهردار غیربومی قاین بدهی شهرداری را ۶ میلیارد بیشتر اعلام کرد/ استدلال عجیب شهردار در خصوص مدیران بومی!

علی یحیی‌پور از افزایش حدود 6 میلیاردی بدهی شهرداری چه منظوری دارد؟ در اولین نگاه هر کسی برداشت مرتبط را خواهد کرد که البته باید منتظر پاسخگویی و شفاف‌سازی وی باشیم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی یحیی‌پور شهردار غیربومی شهر قاین در اولین نشست خبری خود در خصوص اقدامات و برنامه‌هایش سخن گفت.
البته گرچه هنوز چند ماهی از شهردارشدن وی در شهر قاین نگذشته است اما نسبت به عملکرد وی اما و اگرهای فراوانی وجود دارد.
بسیاری از شهروندان قاینی نسبت به عدم نصب المان‌های نوآورانه در شهرستان در ایام نوروز انتقاد داشته‌اند. گرچه هنوز نمی‌توان نسبت به عملکرد عمرانی شهردار جدید نظر داد اما علی یحیی‌پور شهردار غیربومی قاین در اولین نشست خبری رسانه‌ای خود سعی کرد برنامه‌های کاری خود را تشریح کند که البته قضاوت درباره آن را باید در فرصتی دیگر به مناظره نشست.
اما دو نکته در اولین نشست خبری وی بیشتر خودنمائی می‌کند.
اول این‌که وی در این نشست خبری می‌گوید: شهرداران قاین چوب بومی‌بودن خود را خورده‌اند و اعتقاد دارم شهردار بومی توانایی اداره شهر را ندارد.
یحیی‌پور ادامه داد: شهردار بومی رودربایستی دارد و در جایی ممکن است قانون را زیرپا بگذارد اما من به عنوان یک شهردار غیربومی قائل به تبعیض نیستم و همه برای من برابر هستند و به همه یکسان خدمات ارائه می‌دهم.
این‌که یک مدیر غیربومی که حتی خانواده خود را برای زندگی به شهرستان محل کارش نیاورده و چون خود یک مدیر غبربومی است بر مدیران بومی می‌تازد، جای تعجب ندارد. به هرحال دیوار توجیه بسیار بلند است و از هر طرف بنگری می‌توان برای عملکرد خود توجیه تراشی کرد.
اما استدلال عجیب و غریب انتصاب مدیران غیربومی را اگر بپذیریم با همین استدلال باید رئیس جمهور، وزیران و … همگی خارجی و غیربومی باشند چون دیگر ملاحظه فلانی و فلانی را نمی‌کنند. اما با همین استدلال، مدیران بومی چون به وضعیت فرهنگی اقتصادی و عمومی شهرستان و منطقه آشنائی بیشتری دارند، راحت‌تر می‌توانند تصمیم‌گیری کنند.
نکته قابل تأمل این‌که یحیی‌پور علی‌رغم گذشت چند ماه از دوره مسئولیتی وی هنوز خانواده‌اش در شهرستان قاین مستقر نبوده و وی ناچارا یک مدیر پروازی است که باید مشخص گردد که هزینه‌های این ایاب و ذهاب از جیب چه کسی پرداخت می‌شود؟
از طرفی زمانی که می‌بایست شهرداری در اوضاع بحرانی اعم از سیل و … در وسط میدان باشد، ممکن است با حضور این مدیر پروازی در کنار خانواده چنین موقعیتی فراهم نیاید.
بنابراین به نظر می‌رسد که شورای شهر قاین در این خصوص تعیین تکلیف کرده و زمینه استقرار خانواده وی در شهرستان فراهم شود.
از طرفی ایشان در بخشی از سخنان خود عنوان می‌کند: زمانی که شهرداری بحرانی قاین را تحویل گرفتم، ۴ ماه حقوق و مزایای معوقه و حداقل ۷ ماه مزایای معوقه و ۱۸ میلیارد تومان بدهی داشت.
ایشان در این قسمت از سخنان خود بر بدهی ۱۸ میلیاردی شهرداری قاین در زمان تحویل اشاره می‌کند اما این در حالی است که طبق اسناد موجود که در اختیار این رسانه است و خود یحیی‌پور شهردار قاین در ابتدای ورودش به شهرداری اعلام وضعیت کرده است، مبلغ بدهی شهرداری را ۱۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعلام می‌کند.
گرچه این سند رسانه‌ای نشده اما در صورت لزوم توسط این رسانه، منتشر خواهد شد.
به هر حال علی یحیی‌پور از افزایش حدودا ۶ میلیاردی بدهی شهرداری چه منظوری دارد؟ در اولین نگاه هر کسی برداشت مرتبط را خواهد کرد که البته باید منتظر پاسخگویی و شفاف‌سازی وی باشیم.
اما افزایش بدهی در سطح رسانه‌ای و این‌که مبلغ اصلی بدهی حدودا ۶ میلیارد کمتر از مبلغ اعلام شده است، موضوعی است که به سادگی نمی‌توان از آن گذشت.
انتهای پیام/۴