شهر تاریخی افسوس در تور لحظه آخری کوش آداسی

برای سفر با تور لحظه آخری کوش آداسی با کی سفر شهر تاریخی افسوس را از دست ندهید.

به گزارش خاورستان، برای سفر با تور لحظه آخری کوش آداسی با کی سفر شهر تاریخی افسوس را از دست ندهید! شهر تاریخی افسوس در ۱۸ کیلومتری کوش آداسی واقع بوده و یکی از شهرهای باستانی‌ای می‌باشد که به بهترین شکل نگهداری شده است. افسوس توسط مهاجران یونانی (از شهرهای آتن و آیونا) در قرن دهم قبل از میلاد ساخته شده و یکی از محل‌های دیدنی بسیار مهم می‌باشد که به ثبت جهانی یونسکو رسیده است. این شهر به معبد آرتمیس که یکی از عجایب هفتگانه‌ی دنیای باستان بوده معروف بوده‌است. افسوس همچنین مکانی بااهمیت برای مسیحیان می‌باشد. افسوس یکی از کلیساهای هفتگانه‌ی آسیای صغیر بوده‌است.
مکان اصلی افسوس به احتمال بسیار زیاد در سواحل دریای اژه بنا شده بوده. مقصد سواحل همان دریایی می‌باشد که امروزه در ۸ کیلومتری حفاری‌های باستانی قرار گرفته است. در طول چندین قرن خرده سنگ‌هایی که به دشت (کوچوک مندرس) آمده‌اند دشت رسوبی‌ای که در اطراف منطقه‌ی باستانی قرار گرفته‌است را وسیعتر ساخته‌است. این خرده سنگ‌ها درواقع از سواحل دریای اژه به اینجا آمده‌اند.
در زمان حکومت روم در شیب‌های شمالی تپه‌های کروسس و پیون و در جنوب رودخانه‌ی کیستر (کوچوک مندرس) قرار داشته‌است. گل و لای این رودخانه دشت حاصلخیزی را بوجود آورده‌است که باعث شده خط ساحلی بیشتر به سمت غرب کشیده شود. در این دوره یک کانال دریایی به سختی به بندری در غرب تپه‌ی پیون برقرار شده بوده است. در اواخر عهد بیزانس این کانال استفاده‌ی خود را از دست داده و ساحل تا اواسط قرن بیستم سه مایل غرب‌تر کشیده شده است.
افسوس یکی از بزرگترین موزه‌های باز ترکیه و شاید جهان محسوب می‌گردد. گردش در این شهر معمولا جزو برنامه اصلی گردش در تورهای مسافرتی ترکیه و شهر کوش آداسی است. پیوند افسوس با زنان آمازون و افسانه‌ها در ط.ول تاریخ زنده مانده است. در این خصوص رقابتی در میان مجسمه‌سازان مشهور قرن پنجم قبل از میلاد بوجود آمده تا مجسمه‌ی یکی از زنان آمازون را برای معبد آرتمیس بسازند. شهر آپاسوس که تحت حکومت پادشاهی آهیاوا که در نوشته‌های هیتتها در قرنهای ۱۳ و ۱۴ آمده است همان افسوس میباشد. تعداد مهمی از یافته‌هایی که در حفاریهای انجام شده در شیبهای قلعه‌ی آیاسولوک (سلجوق) توسط موزه‌ی افسوس از سال ۱۹۹۰ بدست آمده به هزاره‌ی دوم قبل از میلاد برمیگردد. بنابراین با اطمینان میتوان گفت که آپاسوس بر فراز تپه‌ی آیاسولوک بنا شده است.
در قرن هفتم قبل از میلاد افسوس مورد حمله‌ی سیمریها قرار گرفته ولیکن خیلی زود دوباره بر روی پاهای خود ایستاده است. قرن ششم قبل از میلاد دوره‌ی پررونقی را برای افسوس بوجود آورد. سپس افسوس ابتدا تحت لوای لیدیها و بعد از آن پارسها رفت. در قرن ۳۳۴ قبل از میلاد اسکندر کبیر افسوس را تسخیر کرد که در این حمله هیچ مقاومتی انجام نگرفت. مرگ اسکندر روزهای سیاهی را برای افسوس به ارمغان آورد. در ۲۸۷ قبل از میلاد افسوس تحت لوای لسیسماکوسها قرار گرفته بود. اکثریت آثار باستانی‌ای که امروزه مشاهده می‌شود در این دوره بوجود آمد. پس از آن افسوس به سلطه‌ی رم درآمد و امپراطور اگاستوس آنرا یک متروپلیس (مادرشهر) نامید. در سال ۲۶۲ بعد از مسیح افسوس مورد حمله‌ی گتها (بربرها) قرارگرفت و پس از آن دیگر هیچوقت اهمیت پیشین خود را بدست نیاورد.
برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره سفر به کوش آداسی به مجله کی‌سفر مراجعه کنید. نظرات گردشگران خارجی در مورد این شهر را نیز می توانید در وب سایت tripadviser مطالعه کنید. مقاله Kuşadası travel نیز می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد قبل از سفر حتما آن را مطالعه کنید! پرواز تهران کوش آداسی، پرواز تهران استانبول و.. را نیز به راحتی می توانید در وب سایت کی سفر با ارزان ترین قیمت بیابید. برای برنامه ریزی یک سفر اقتصادی توصیه می کنیم سری به کی سفر بزنید.
انتهای پیا/۴