حاشیه نویسی خاورستان از شورای عشایری خراسان جنوبی؛

شوخی رئیس سازمان امور عشایری با وسعت خراسان جنوبی/ کنایه استاندار به نماینده دانشگاه علوم پزشکی

اولین شورای عشایری رسمی استان خراسان جنوبی با حواشی جالبی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، شب گذشته اولین شورای عشایری استان خراسان جنوبی به صورت رسمی با حضور رئیس سازمان امور عشایری، قائم مقام سازمان امور عشایری کشور، استاندار خراسان‌جنوبی، معاونین استاندار، مدیر کل امور عشایری خراسان‌جنوبی و بسیاری از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان برگزار شد.
در این جلسه که بیش از ۱۷۰ دقیقه به طول انجامید حسین حسین‌پور مدیرکل امور عشایری خراسان‌جنوبی به ارائه معرفی، مشکلات، گزارش عملکرد و درخواست های امور عشایری استان در حضور رئیس امور عشایر کشور پرداخت.
پس از بیان معرفی و خدماتی که توسط امور عشایری استان به عشایر داده شده است، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی خطاب به حسین‌پور مدیرکل امور عشایری استان گفت: مشکلات و درخواست‌هایی که دارید را مطرح کنید معرفی و گزارش عملکرد در این جلسه کارایی ندارد.
حسین پور در پاسخ به استاندار بیان کرد: از مابقی خدماتی که ارائه شده می‌گذرم و درخواست‌ها را بیان می‌کنم.
وی ضمن بیان درخواست‌هایش از رئیس سازمان امور عشایر کشور درخواست تهیه ماشین آلات سنگین از جمله گریدر برای امور عشایری استان را داشت و گفت این موضوع پیش از این در استان به تصویب رسیده است.
استاندار خراسان جنوبی خطاب به حسین پور گفت: این موضوع کِی به تصویب رسیده است که من به یاد ندارم؟ حتما مربوط به زمان استاندار قبل است. اما من با این موضوع موافق هستم و از رئیس امور عشایر کشور درخواست رسیدگی دارم.
کرمعلی قندالی رئیس امور عشایر کشور در این خصوص گفت: خریداری گریدر و پروژه‌های راه سازی در حوزه امور عشایر کشور نیست.
وی اظهار کرد: پیشنهاد می‌شود با همکاری بنیاد برکت و سایر دستگاه‌های حمایتی برای خرید گریدر اقدام شود.
استاندار خراسان‌جنوبی با خنده خطاب به رئیس سازمان امور عشایر کشور، گفت: گریدر هم نمی‌خرید پول هم نمی‌دهید پس می‌خواهید برای عشایر چکار کنید؟
قندالی در پاسخ گفت: بحث خرید گریدر در حوزه ما نیست و تاکنون برای هیچ استانی این را انجام نداده‌ایم.
پس از این مدیرکل امور عشایری خراسان‌جنوبی به بیان درخواست‌ها و اقداماتی که باید انجام می‌شد و نشده بود ادامه داد و گاهی در میان صحبت‌هایش به گزارش عملکرد امور عشایری استان و مصوبات سفر استاندار به شهرستان‌ها اشاره می‌کرد.
انتقاد معتمدیان به نحوه گزارش دهی حسین‌پور
مجدد استاندار خراسان جنوبی به نحوه ارائه گزارش مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی انتقاد کرد و گفت: جای بیان مصوبات سفرهای شهرستانی در این جلسه نیست. اگر درخواست‌هایتان به اتمام رسید اجازه دهید سایر دستگاه‌های اجرایی استان که برای عشایر خدمات ارائه می‌دهند گزارشات خود را ارائه دهند.
استاندار خراسان‌جنوبی گفت: با توجه به این‌که زمان زیادی از جلسه گذشته، آقای حسین‌پور به تنهایی متکلم وحده شده و بقیه اعضا فقط گوش می‌دهند.
وی خطاب به حسین‌پور، بیان کرد: لیست مشکلات جهان اسلام را آورده‌اید و در این جلسه مطرح می‌کنید؛ فکر کرده‌اید ما اینجا به خزانه جمهوری اسلامی وصل هستیم؟
پس از این استاندار خراسان‌جنوبی از مدیرکل آموزش و پرورش استان درخواست کرد گزارشی از اقدامات انجام شده و درخواست‌هایش را طی مدت زمان هفت دقیقه ارئه دهد.
محمدعلی واقعی مدیر کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی در مدت زمان تعیین شده درخواست‌ها و عملکرد این حوزه را مطرح کرد.
کنایه استاندار به نماینده دانشگاه علوم پزشکی/ خسته نشین خیلی زحمت می‌کشید
پس از وی نوبت به بهداشت و درمان رسید و با توجه به نبود محمد دهقانی‌فیروزآبادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نمانیده‌ای از طرف دانشگاه در جلسه حاضر و به بیان خدمات ارائه شده و درخواست‌های حوزه بهداشت و درمان عشایر پرداخت.
پس از آن استاندار خراسان‌جنوبی خطاب به نماینده دانشگاه علوم پزشکی گفت: برنامه دانشگاه برای ساخت خانه بهداشت و مراکز بهداشتی در سال آینده چیست؟
نماینده دانشگاه علوم پزشکی گفت: راه‌اندازی مرکز بهداشت بارنجگان و چشمه‌علی را در برنامه داریم.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: مرکز بهداشتی بارنجگان که تقریبا کامل شده و فقط چهار درصد آن باقی مانده که البته این چهاردرصد نیز چندین سال می‌شود مانده و به اتمام نرسیده است.
معتمدیان ضمن گلایه از مسئول مربوطه در دانشگاه علوم پزشکی جهت عدم یا کم حضور داشتن در جلسات شورای عشایری استان که در طول سال برگزار می‌شود، تصریح کرد: “می‌گویم یک وقت خسته نشین این همه زحمت می‌کشید”!
نماینده دانشگاه علوم پزشکی خواست در این خصوص توضیح دهد و به سایر برنامه‌های دانشگاه اشاره کند که استاندار گفت: “کافی است نمی‌خواهد ادامه دهید”.
پس از آن با مدیریت استاندار سایر مدیران دستگاه‌های اجرایی که ارائه خدمات به عشایر استان داشتند از جمله اداره کل کمیته امداد امام خمینی (ره)، ورزش و جوانان، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دامپزشکی، صندوق کارآفرینی امید و رئیس اتحادیه مرزنشینان خراسان‌جنوبی به بیان گزارش پرداختند.
شوخی کرونایی رئیس سازمان امور عشایری کشور با وسعت خراسان‌جنوبی
حدودا دو ساعت از جلسه گذشته بود که نوبت به صحبت کردن کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایری کشور رسید. وی در ابتدای صحبت‌هایش به وسعت و پراکندگی جمعیت در استان خراسان‌جنوبی پرداخت و گفت: در شرایط فعلی با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور وسعت داشتن خراسان جنوبی به نفع مردم استان است! این حرف خنده حضار را در پی داشت.
در نهایت این جلسه با صحبت‌های استاندار خراسان‌جنوبی به پایان رسید.
انتهای پیام/۱۲۷