فرماندار بیرجند:

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، زیربنای برگزاری مراسم و مناسبت‌های ملی و مذهبی

ناصی گفت: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی یک نهاد هماهنگ کننده و زیربنایی است که در مناسبت های ملی و مذهبی و بعضاً آیینی، کار هماهنگی اطلاع رسانی، پیش بینی ملزومات و اجرا را انجام می دهد.

به گزارش خاورستان به نقل از روابط عمومی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی، علی ناصری فرماندار شهرستان بیرجند به مناسبت ۱۲ مرداد، چهلمین سالگرد تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی یک نهاد هماهنگ کننده و زیربنایی است که در مناسبت های ملی و مذهبی و بعضاً آیینی، کار هماهنگی اطلاع رسانی، پیش بینی ملزومات و اجرا را انجام می دهد؛ این هماهنگی، از یک برنامه مختصر بین دستگاهی تا یک برنامه کلان میلیونی، مانند راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه را شامل می شود.
وی بیان کرد: شورای هماهنگی در قالب مجموعه نهادهای مشارکت کننده در برگزاری مراسم و مناسبت ها، کارهای متعددی را انجام می دهد که شاید از دید بسیاری از افراد پنهان بماند. غیر از زمینه سازی حضور مردم، اطلاع رسانی، هم افزایی بین ادارات، نهادها و سازمانهای مردم نهاد که می خواهند در اجرای مراسم کمک کنند، اقدامات زیادی در پشت صحنه برای برگزاری مراسمات انجام می شود.
فرماندار بیرجند افزود: هر زمان که در عرصه بین المللی، دشمن سعی در توطئه علیه نظام و انقلاب داشته و خواسته ضربه ای به ایران اسلامی یا سایر کشورهای اسلامی بزند، مردم با لحظه شناسی و حضوری باشکوه به صحنه آمده اند. بارها بوده که باید در فرصت کم و زمان محدود تمام تدابیر صورت گیرد تا مراسمی در شان نظام و نیز حضور باشکوه مردم شکل گیرد. به عنوان مثال راهپیمایی های بعد از نمازهای جمعه یا پس از وقایع خاص (مانند شهادت سردار سلیمانی) که فرصت بسیار کمی وجود داشت تا برای میزبانی از حضور مردم طراحی و برنامه ریزی شود و چون حضور مردم قطعی بود باید همه برنامه ریزی ها و هماهنگی ها انجام می شد.
رئیس شورای تامین شهرستان بیرجند گفت: به عنوان نمونه یکی از جوانب بسیار مهم برگزاری مراسم مهم، تمهیدات تامینی و امنیتی است که با تلاش اعضای شورای تامین انجام می شود. برنامه ریزی، هماهنگی و اقدامات متعددی انجام می شود تا میزبانی شایسته ای از حضور مردم به عمل آید و هیچ نقصان یا مساله سوء امنیتی نیز اتفاق نیفتد. این نشان می دهد که برگزاری اقدامات مناسبتی چقدر نیاز به هماهنگی، برنامه ریزی و تلاش جدی دارد.
وی تاکید کرد: همچنین از زوایای دیگر کار شورا در مناسبت های تقویمی این است که باید از ماه ها قبل در تدارک آن بود و برای آن برنامه ریزی کرد. به عنوان مثال اینکه چه فردی برای سخنرانی و در چه سطحی دعوت شود تا حضور او در استان هم از جهت تبیین مناسبت و هم از جهت اینکه از حضور ایشان در جهت رفع مشکلات استان استفاده شود، باید از ماه ها قبل با افرادی در داخل و خارج استان رایزنی شود یا گاهی به دلیل تغییر برنامه سخنران در چند روز منتهی به مراسم باید سخنران دیگری را با همان شاخصه ها هماهنگ کرد.
فرماندار بیرجند یکی از زوایای پنهان دیگر کار شورا را تدابیر و هماهنگی هایی دانست که خصوصاً در راهپیمایی ها، برای طراحی مسیر، برپایی غرفه های مردمی و برنامه های جانبی باید انجام شود که بخشی از آن پیش بینی برای نحوه حضور خبرنگاران داخلی و خارجی و انعکاس مطلوب مراسم است یا تدابیر خاصی که باید برای مسیر، چینش غرفه های مردمی و برنامه های جانبی انجام شود و ملاحظات مراسمات غیر مترقبه و آنی که باید مدنظر قرار گیرد.
ناصری در پایان گفت: در قالب ساختاری که برای شورا تعریف شده، ستادها و کمیته هایی که تشکیل می شود شورا با فرمانداری، به عنوان هماهنگ کننده ادارات و به عنوان رئیس شورای تامین شهرستان، هماهنگی مستقیم، تنگاتنگ و حداکثری داشته است چه مراسمات ثابت دینی و ملی و چه برنامه های غیر مترقبه و گرامیداشت مناسبت ها. که برای برگزاری آن مناسبت باید نهادی باشد که کار هماهنگی را انجام دهد و با مشارکت همه ادارات مراسم در خور شأن برگزار گردد. مانند واقعه تلخ شهادت سردار دلها حاج قاسم سلیمانی که باعث حزن و اندوه بسیار مردم و نیز خشم و انزجار از اقدام تروریستی آمریکا شد و در کوتاهترین زمان باید تدابیری برای برگزاری مراسم و برنامه های مرتبط با موضوع انجام می شد.
انتهای پیام/۴