استاندار خراسان جنوبی:

شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی میتواند مشکلات منطقه را حل کند/ خراسان جنوبی منابع لازم برای تفکر توسعه ای را دارد

ملانوری گفت: شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی از پرکاربردترین و مهمترین نشست هایی است که می تواند مشکلات منطقه را حل کند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حمید ملانوری استاندار خراسان جنوبی بعد از ظهر امروز در جلسه شورای گفت و گو دولت و بخش خصوصی، گفت: اگر بخش خصوصی به معنای واقعی پای کار بیاید، موفقیت دولت حتمی است.

وی افزود: به همین دلیل است که رهبر معظم انقلاب بر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تأکید دارند، چرا که عصاره تمام این سیاست ها، مردمی کردن اقتصاد می باشد.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: تمام اقدامات استان در طول یک سال گذشته به واسطه تعاملات و هم افزایی دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی نتایج خوبی به همراه داشته است.

ملانوری عنوان کرد: شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، محل مناسبی برای ایجاد این تعاملات و شکل گیری گفتمان و تفکر توسعه ای است.

وی به ظرفیت های خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: این استان، همه منابع لازم برای شکل گیری تفکر توسعه ای را دارد و همین پتانسیل ها می تواند خمیرمایه توسعه پرشتاب استان در رفع محرومیت باشد.

استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: جای مباحث توسعه ای استان، همین شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی است، لذا تقاضای ما این است که این شورا را جدی بگیرید تا مسائل استان با گفتگو و رایزنی حل و فصل شود.

<span;>ملانوری با اشاره به نظم و استمرار جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در استان، خاطرنشان کرد: این که مشکلات برخی از واحدهای تولیدی از جمله در بحث فرآوری محصولات لبنی در حال حل و فصل است، به خاطر پیگیری های جدی و مصوبات این شوراست.

وی با تأکید بر این که خراسان جنوبی، باید  کم کم نگاه به سمت توسعه را از کمک های دولتی بردارد، گفت: پشتیبانی، حمایت، تأمین امنیت و هدایتگری وظیفه دولت است.

استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: استان اگر نگاه خود را در مباحث اقتصادی به بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت ها سوق دهد، می تواند به زودی کمک احوال استان های همجوار نیز باشد.

ملانوری تأکید کرد: طی همین مدت کوتاه بعد از راه اندازی ستاد توسعه خاوران، بخش خصوصی ورود خوبی داشت و چنانچه حتی ۵۰ درصد تفاهم نامه های منعقده در این ستاد محقق گردد شروع بسیار خوبی از ورود سرمایه گذاران به بهره برداری از منابع استان است.

وی درخصوص یکی از دستور کار های جلسه، با اشاره به این که تجارت الکترونیک، موضوع روز دنیاست، گفت: در بحث اشتغال و رشد اقتصادی اصل مهم این است که برای ایجاد اشتغال در کوتاه مدت، راهکار این است که کارگاه های کوچک زودبازده راه اندازی شوند اما این اقدام، رشد اقتصادی به همراه ندارد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: برای تحقق رشد اقتصادی باید به احداث و راه اندازی واحدهای تولیدی بزرگ همت داشت.

ملانوری با بیان این که در بحث فروش تولیدات هم همین قاعده جاری است، افزود: استفاده از ظرفیت تجارت الکترونیک می تواند در ایحاد بازارهای دائمی، پایدار و بزرگ مؤثر باشد.

وی به فعالیت موفق برخی فروشگاه های الکترونیکی استان اشاره و تصریح کرد: پُست، زیرساخت های مهمی را در این زمینه فراهم آورده و می تواند با استفاده از ظرفیت دولتی بودن، شبکه مویرگی در اختیار، نفوذ بیشتر و هزینه کمتر، به بازاریابی و فروش محصولات استراتژیک استان کمک کند.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: فروش ۲ میلیون حلقه لاستیک کویرتایر، از تجربه های موفق پست در یک سال گذشته است.

ملانوری اظهار کرد: کارخانه خوشه سرخ قاین سال گذشته ۲۰۰ تن کنسانتره تولید کرده اما چون در بازاریابی ناموفق بوده، همه را ذخیره کرده است، در حالی که در استان های همجوار ما یزد و کرمان و… کنسانتره و آب زرشک یافت نمی شود و پست به راحتی می تواند این خلأ را پر کند.

وی از اعضای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی درخواست کرد: برای استفاده از ظرفیت پست در عرضه محصولات استراتژیک استان، راهکارهای مناسب ارائه نمایند تا زرشک و عناب استان بازارهای خوبی پیدا کنند.

استاندار خراسان جنوبی همچنین در حاشیه این جلسه در جمع خبرنگاران، گفت: حدود ۹۰ درصد مصوبات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان، اجرایی شده و در دست اقدام است.

وی افزود: قریب به اتفاق مصوبات این شورا اجرایی شده چرا که در هر جلسه، مصوبات جلسات قبل واکاوی می شود و چنانچه موردی اجرا نشده باشد، برای حل آنها ممارست می کنیم.

ملانوری ادامه داد: نکته قابل تأمل این است که در این شورا، دو طرف گفتگو مدیران و بخش خصوصی یکدیگر را متقاعد می کنند تا در مسیری حرکت نمایند که مسائل حل شوند.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی از پرکاربردترین و مهمترین نشست هایی است که می تواند مشکلات منطقه را حل کند.

وی با تأکید بر این که باور داریم سرمایه ها و توانمندی های بخش خصوصی به مراتب از دولت بیشتر است، گفت: باید جایی باشد تا تعامل و همکاری شکل بگیرد و بخش خصوصی سرمایه خود را به میدان بیاورد و دولت هم حمایت کند و این مهم در شورای گفتگوی دولت و بخش محقق می شود.

ملانوری اظهار کرد: در جلسات این شورا که با دستور کارهای مشخص برگزار می شود، مدیران دولتی و بخش خصوصی روی مسائل متمرکز می شوند و برای حل آنها برنامه ریزی می کنند.

استاندار خراسان جنوبی گفت: به جهت اهمیت موضوع، محل برگزاری این جلسات  اتاق بازرگانی تعیین شده است.

وی تأکید کرد: در این جلسات درخصوص محصولات کشاورزی، حمل و نقل، معادن، بازاریابی تولیدات، تسهیلات بانکی و… مربوط به فعالان بخش خصوصی بحث و رایزنی کرده ایم.

ملانوری، زرشک را محصولی کاملاً ارزشمند و گرانقیمت خواند و گفت: زرشک، محصول منحصر به فرد خراسان جنوبی است لذا اگر قرار است قاعده ای برای تولید، برداشت، فرآوری، فروش و… وضع شود باید متناسب با وضعیت استان باشد و تصمیمات خارج استان که ناقض شرایط موجود است، مورد گلایه ماست.

استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: طی چند جلسه برای این محصول برنامه ریزی شد و یکی از مهمترین این تصمیمات، راه اندازی تعاونی تولید کنندگان محصولات استراتژیک استان است که با عضویت کلیه تولید کنندگان زرشک، از تولید تا عرضه این محصول را مدیریت کند.

وی افزود: با این که زرشک منحصراً در خراسان‌ جنوبی تولید می شود، اما هنوز نتوانسته ایم به اندازه ۱۰۰ هزار تن زرشک تازه استان برنامه ریزی داشته باشیم تا کشاورز ما دغدغه محصول خود را نداشته باشد.

ملانوری خاطرنشان کرد: امسال قرار است وزارت جهاد ۲۰۰ میلیارد تومان برای خرید زرشک به استان اختصاص دهد، تعاون روستایی هم مراکزی را برای خرید محصول زرشک تعیین کرده است.

استاندار خراسان جنوبی از تصمیم شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی برای بارگاه های زرشک گفت و اظهار کرد: از آن جایی که ایجاد بارگاه زرشک و واحدهای کارگری مسکونی در باغ ها از مطالبات کشاورزان است، این موضوع در دستور کار شورا قرار گرفت.

وی تأکید کرد: در این جلسه مقرر شد طرح ویژه ای در این زمینه ارائه شود که متناسب با شرایط استان بوده و نیاز کشاورزان را برطرف نماید.

انتهای پیام/۱۲۷