یک تدبیر دوراندیشانه؛

شوک آنافیلاکسی؛ عارضه مرگبار فایزری که مطالبه غربگرایان بود/ وقتی مجوز سیاسی FDA هم ناجی آمریکا و اروپای کرونازده نشد

بررسی‌های علمی نشان می‌دهد آمریکا از "پلی اتیلن گلیکول" یعنی ترکیبی که برای انتقال داروهای خاص ضد سرطان استفاده می‌شود در واکسن فایزر استفاده کرده است که شوک آنافیلاکسی مرگبار را به‌دنبال دارد.

به گزارش خاورستان به نقل از تیتریک، این روزها عده ای با اندک اطلاعات سطحی، از واکسنی دفاع می کنند که اگر چه ساخته و پرداخته یک ابرقدرت بوده اما با اعمال فشار به نهادهای مربوطه مجوز خود را دریافت کرده است، برخی در فضای مجازی لایو گذاشته و فایزر آمریکایی را راه رهایی از ویروس کرونا می دانند.
این عده به دنبال اهداف جناح و حزب خود بوده و چشمشان را به روی واقعیت پوشانده اند تا با القاء اطلاعاتی غلط به مردم آنها را با فضایی دوگانه مواجه کنند و بگویند هر آنچه آمریکا می سازد چاره کار است، مدافعان فایزر از فناوری آن خبر ندارند اما معتقدند واکسن های تولید ایالات متحده کرونا را شکست می دهد.
غافل از اینکه سوابق زیادی وجود دارد که نشان می دهد پیش از این هم آمریکا داروهایی را تائید قطعی کرده است اما بعد از چند سال مضر اعلام و از فارماکوپه حذف شده است. این اتفاقات را در حالی شاهد هستیم که حتی روند تزریق واکسن کرونا در ایران سختگیرانه بود اما فایزر و مدرنا کل فاز بالینی خود را در مدت زمان یک ماه گذراندند و وارد فازهای دوم و سوم شدند.
ایران با سابقه ۱۰۰ ساله واکسن سازی در پاستور و ۹۶ ساله در رازی نشان داده است برای هر واکسن روند ارزیابی دقیقی دارد، به گونه ای که در فاز اول ارزیابی بالینی واکسن کرونای ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، پس از تزریق به هر ۴ نفر یک هفته زمان برای تشخیص عوارض داده می شود تا برای تزریق در مرحله بعد ارزیابی های لازم صورت گیرد.
یک متخصص بیوتکنولوژی پزشکی و فوق ‌تخصص مهندسی ژنتیک در گفت‌گو با خبرنگار ما می‌گوید؛ ایران در منطقه تنها کشوری است که واکسن های مورد نیاز مردم را خودش تولید می کند، واکسن کرونای موسسه رازی “پروتئین نوترکیب” است و مصداقی خواهد بود برای آنکه نشان دهیم ایران از نظر دانش فنی کمبودی ندارد.
پرفسور علی کرمی با اشاره به اینکه واکسن های فایزر، مدرنا، بایوتک و آکسفورد همه پایه ژنی دارند، افزود: ۲۰ سال پیش ما در ایران پایه گذار واکسن های پایه ژنی بودیم اما هیچگاه مجوز تست روی انسان را دریافت نکرد، در این فناوری برای درمان سرطان از ژن درمانی استفاده می شود.
وی اظهار کرد: پیش از این هیچگاه آمریکا و اروپا مجوز استفاده از واکسن های ژنی روی انسان نداده بودند اما چه می شود که در طول یکسال به دلیل پاندمی کرونا فایزر را تجویز می کنند، واقعیت این است مجوزی که FDA به فایزر و مدرنا داده است برای شرایط اورژانسی است.
کرمی تصریح کرد: روی واکسن فایزر نوشته است اگر بیماری با شرایط اورژانسی وارد بیمارستان شد از این واکسن استفاده شود نه اینکه تزریق روی بیماران عادی صورت گیرد. در واقع واکسن فایزر برای افراد سالخورده ای است که بیماری زمینه ای دارند اما آنها این واکسن ها را روی افراد کامل سالم استفاده کردند.
وی گفت: عده ای فکر نکنند صحبت های ما جناحی و سیاسی است، رهبر معظم انقلاب هم نظر صدهاکارشناسی که به ایشان گزارش داده بودند را ارائه دادند و اعلام کردند صلاح نیست واکسنی که آمریکا با عجله در طول ۱۰ ماه ساخته است و تست بالینی را روی انسان های سالم بین ۱۸ تا ۵۰ سال انجام داده، استفاده شود.
پرفسور کرمی افزود: وضعیت امروز ایران به اندازه اروپا وآمریکا درباره ویروس کرونا حاد نیست، انگلیس در حال حاضر بحران زده است و جهشی که در ویروس ایجاد شد همه پروازها را به این کشور قطع کرد، مردم را در بیمارستان های نظامی بستری می کنند و آمریکا روزانه ۲ هزار الی ۴ هزار کشته می دهد.
وی اظهار کرد: همین روند نشان می دهد تصمیم رهبر معظم انقلاب درباره واکسن های فایزر و مدرنا نه تنها حکیمانه بود بلکه سلامتی مردم را در اولویت قرار دادند، بر خلاف آمریکا و اروپا ایران واکسنی را استفاده می کند که سابقه ای چندساله در در دنیا دارد، در واقع ویروس کشته جز واکسن هایی است که طی ۱۰۰ سال آزموده شد.
پرفسور کرمی تصریح کرد: در واکسن های کودکان هم ویروس کشته وجود دارد و تست خود را روی میلیون ها نفر پس داده است، ایران برای واکسن کرونا پلتفرمی را انتخاب کرده است که سابقه تاریخی دارد اما آمریکا و اروپا پلتفرمی را انتخاب کرده اند که برای اولین بار در دنیا تست می شود و فاز بالینی آن را روی انسان های سالم تا ۵۰ سال انجام داده اند.
وی گفت: متاسفانه آمریکا بعد از فاز بالینی، واکسن را به افراد سالخورده ای تزریق کرد که دارای بیماری زمینه ای بودند، طبیعی است این واکسن بیمار را دچار شوک می کند، در نتیجه آمریکا نمی تواند بگوید چون در فاز بالینی عارضه ای ندیده است، واکسن فایزر مشکلی ندارد.
کرمی با تاکید بر اینکه FDA واکسن کرونا را با توجه به شرایط حاد اورژانسی تائید کرده و نوشته است ممکن است عارضه داشته باشد، افزود: در مدت زمان تزریق واکسن فایزر تعداد فوتی های آمریکا کاهش پیدا نکرده است و در انگلیس هم با تزریق آکسفورد مرگ و میر به حداقل نرسید.
وی اظهار کرد: روند مذکور نشان می دهد فایزر و مدرنا هیچگونه تاثیری نداشتند به گونه ای که اغلب کادر درمان در خارج از کشور حاضر نیستند فایزر تزریق کنند چون ابعاد منفی زیادی دارد، ژاپن و استرالیا خرید واکسن فایزر را تعلیق کردند، زاپن اعلام کرد صبر می کند چند کشور واکسیناسیون را انجام دهند بعد تصمیم گیری می کند.
کرمی به تصمیم خردمندانه رهبر معظم انقلاب در راستای حفظ سلامت مردم اشاره و تصریح کرد: واکسن سیاسی نیست که دبیرکل WHO می گوید موضوع واکسن را سیاسی نکنید، این آمریکا است که واکسن را سیاسی کرد تا جایی که ترامپ به FDA فشار آورد تا سریعا مجوز واکسن فایزر را صادر کند.
وی گفت: متاسفانه آمریکا از پلی اتیلن گلیکول که برای انتقال داروهای خاص ضد سرطان استفاده می شود در واکسن فایزر استفاده کرده است که شوک آنافیلاکسی ( یک واکنش آلرژیک جدی و تهدید کننده حیات است که به‌ طور ناگهانی آغاز می‌ شود و می‌ تواند منجر به مرگ گردد) را به دنبال دارد.
کرمی افزود: صادقانه باید گفت به آمریکا و اروپا اعتماد نداریم، ممنوعیت واردات فایزر و مدرنا توسط رهبر معظم انقلاب هم به واسطه خون های آلوده ای بود که در سنوات گذشته ایران گرفتار ایدز کرد، نکته مهم تر اینکه همین کشورها اجازه خرید دارو برای درمان بیماران کرونایی به ما نمی دادند حالا چگونه سخاوتمندانه واکسن کرونا به ما هدیه می دهند؟ جوانمردانه نیست سخنان رهبری را درباره واکسن سیاسی کرد.
وی اظهار کرد: آذرماه سال جاری ۵۰۰ نفر در روز فوتی داشتیم اما در شرایط کنونی به عدد ۸۰ رسیده ایم، سوال اینجاست آیا با واکسن به این کاهش رسیده ایم که عده ای واکسن فایزر را مطالبه می کنند؟ این روند کاهشی صرفا به واسطه رعایت پروتکل ها بود و این روند تا زمانی که واکسن مناسب عرضه شود باید ادامه داشته باشد.
واکسن مذکور “فایزر” محصول مشترک آمریکا و آلمان است، از تکنولوژی بالایی برخوردار است اما تولیدکنندگان آن هم اذعان دارند که خیلی موارد را درباره این واکسن نمی دانند و اضطرار برای تجویز واکسن و مرگ و میر بالا باعث شده آن را تولید کنند و به جوامع انسانی ارائه دهند.
همچنین یک متخصص ویروس شناسی پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار ما می‌گوید؛ واکسن ایرانی کرونا بر اساس تکنولوژی است که جواب خود را قبلا پس داده و علاوه بر استفاده از ذرات پروتئینی ویروس و آنتی ژن های ویروس، از adjuvant هایی استفاده می شود که پیش از این در واکسن های انسانی وجود داشته است.
سید حمیدرضا مژگانی افزود: تکنولوژی واکسن ایرانی کرونا قدیمی تر بوده و پاسخ های آن را مشاهده کرده ایم، این تکنولوژی در گذشته در کودکان و میانسالان در قالب واکسن سرخک، اوریون، سرخجه و هاری استفاده شده است، البته واکسن RNA هم که توسط فایزر در حال تولید است در فاز ابتدایی نتایج خوبی را داشته و بالای ۹۰ درصد پاسخ واکسن را دیدند اما ممکن است در برخی جوامع انسانی مشکلات عدیده ای را به وجود آورد.
وی اظهار داشت: واکسن”فایزر” محصول مشترک آمریکا و آلمان است، از تکنولوژی بالایی برخوردار است اما تولیدکنندگان آن هم اذعان دارند که خیلی موارد را درباره این واکسن نمی دانند و اضطرار برای تجویز واکسن و مرگ و میر بالا باعث شده آن را تولید کنند و به جوامع انسانی ارائه دهند.
متخصص ویروس شناسی پزشکی در خاتمه خاطر نشان داشت: اگر کسی بگوید این واکسن کامل و درست است واقعا غلط خواهد بود چرا که نادانسته های زیادی درباره آن وجود دارد، این واکسن جدید بوده و تا کنون در جوامع انسانی، حتی کوچک و نه به وسعت میلیاردها نفر استفاده نشده است.
در خاتمه باید گفت هر وجدان بیداری واکسنی را برای تزریق در جوامع انسانی تجویز می کند که کمترین عارضه را داشته باشد و ایران با ۱۰۰ سال تلاش در عرصه ساخت واکسن، هیچگاه سلامت مردم را با چیزی معاوضه نکرده است، بر خلاف کمپانی های امروز دنیا که به بهای ریسک روی جان انسان ها بهره های کلان برده اند.
انتهای پیام/۴