دستور رئیس جمهور بر زمین ماند؛

شیر تو شیر صنعت لبنیات در خراسان جنوبی

در حالی که رئیس جمهور در سفر سال گذشته خود به خراسان جنوبی با اشاره به تعطیلی کارخانه های شیر استان؛ نسبت به بررسی مشکلات و فعالسازی این کارخانه ها دستور داد، اما تولیدکنندگان کارخانه های لبنی از انفعال مسئولان در مقابل این دستور گلایه دارند.

به گزارش خاورستان، خراسان جنوبی در آستانه دومین سفر رئیس جمهور به این استان قرار دارد و همین موضوع هم فرصتی را فراهم کرده تا نتایج سفر قبلی به استان بررسی شود. یکی از مهم ترین دغدغه های فعلی خراسان جنوبی که در سفر اول رئیس جمهور هم مطرح شد، موضوع تعطیلی اکثر واحدهای لبنی استان است، بطوری که آمارها حاکی از این است که از مجموع ۱۱ کارخانه تولید محصولات لبنی استان، تنها دو واحد فعال است.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی؛ رئیس جمهور هم نوزدهم شهریور سال گذشته در سفر استانی یکروزه خود به خراسان جنوبی در نشست شورای اداری استان، گفت: اعلام شد که کارخانه شیر داریم اما تعطیل است لذا استاندار خراسان جنوبی مورد و علت تعطیلی این کارخانه را بررسی کند و مشخص شود که مشکل کارخانه چیست تا مشکل آن رفع و فعال شود.

بر همین اساس هم فعال‌سازی واحدهای تولیدی تعطیل یا نیمه‌فعال خراسان جنوبی از تاکیدات رییس جمهوری در سفر به استان بود که در این راستا موضوع تأمین اعتبار و تسهیلات لازم برای فعال سازی واحدهای فرآوری محصولات لبنی استان و تأمین بازار فروش در فهرست مصوبات سفر لحاظ شده است.

اما علی رغم دستور رئیس جمهور و شرایط اسفناک واحدهای لبنی استان، گویا از سال گذشته تاکنون، هیچ اقدامی در راستای حل مشکلات این واحدها به عنوان ظرفیت های ویژه استان صورت نگرفته است.

کوچکترین اقدامی در راستای دستور رئیس جمهور در خصوص واحدهای لبنی انجام نشد

یکی از تولیدکنندگان واحدهای لبنی استان که نخواست نامی از او برده شود، در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: در حالی که در سفر اول رئیس جمهور به استان در سال گذشته، یکی از مهم ترین خواسته های دامداران و سرمایه گذاران حوزه دام و لبنیات از رئیس جمهور؛ جلوگیری از خام فروشی شیر و توسعه فرآوری آن بود، متاسفانه از آن زمان تاکنون هیچ اقدامی در حوزه فعال کردن ظرفیت های کارخانه های لبنی انجام نشده است.

وی افزود: اما اگر مدیران استان؛ واقعا مدیران رئیس جمهور هستند، پس نباید اجازه دهند که دستور رئیس جمهور روی زمین بماند و در واقع این سوال مطرح می شود که مدیران با این نحوه کارشان، به نفع رئیس جمهور کار می کنند یا به ضرر او؟

این تولیدکننده گفت: متاسفانه هم اکنون تقریبا همه واحدهای فرآوری لبنی استان تعطیل هستند و شیر مازاد خراسان جنوبی هم به استان های دیگر می رود. همچنین با توجه به افزایش هزینه های حمل و نقل، هزینه های زیادی بر دامدار تحمیل می شود و دامداری را از مدار توجیه اقتصادی خارج کرده و دامدار هم مجبور است که تعطیل کند.

او با تاکید بر اینکه تاکنون کوچکترین اقدامی در راستای دستور رئیس جمهور در خصوص واحدهای لبنی انجام نشده است، افزود: از سفر قبلی رئیس جمهور تاکنون؛ مسئولان هیچ جلسه ای برای بررسی مشکلات حوزه لبنی برگزار نکرده اند، البته در آبان ماه یک جلسه بدون نتیجه برگزار شد که آن هم با پیگیری اتاق بازرگانی بود.

وی بیان کرد: در سفر آینده رئیس جمهوری، آیا دوربین های صدا و سیما و چشم های مردم نخواهند دید که یکسال قبل هم همین مشکل و خواسته مطرح شد و اکنون هم دوباره دامدار و تولیدکننده همین خواسته را دارند؟

تعطیلی کارخانه آنا به علت فشار بانک و تامین اجتماعی

علوی مدیرعامل کارخانه شیر آنا قاین در گفتگو با خبرنگار خاورستان؛ اظهارکرد: کارخانه آنا؛ بزرگترین کارخانه لبنی استان وجزء بزرگترین کارخانجات لبنی خراسان بزرگ محسوب می‌ شود که در ساخت این واحد تولیدی تمام استانداردهای صنعت غذا رعایت شده و در زیرساختها، توسعه ی آن هم لحاظ شده، اما مشکلات نقدینگی منجر به تعطیلی آن شد.

وی بیان کرد: کارخانه شیر آنا در٢٢بهمن سال ١٣٨۵باحضور وزیرکاروقت افتتاح و طی ١٠ ماه ساخته شد. اما در آخر فروردین ماه سال ١٣٩٧ این کارخانه درحال کار را؛ به علت فشارکمبود نقدینگی، فشار بانک و تامین اجتماعی تعطیل کردیم.

مدیرعامل کارخانه شیر آنا افزود: بعد از تاکید رئیس جمهور در سفر سال گذشته به استان در خصوص اینکه چرا این کارخانه خوابیده و باید مشکلاتش حل شود، متاسفانه هر چه پیگیر شدم به جمع بندی درستی نرسیدم. در همین خصوص موفق به دیدار آقای ملانوری استاندار سابق، در بیرجند نشدم و این دیدار در دفتر استانداری خراسان جنوبی در تهران انجام شد که بعد از دو هفته هم اقای استانداراز کارخانه بازدید کرد، اما متاسفانه تیم بازدیدکننده همراه به قدری زیاد بود که این بازدید نتیجه مطلوبی نداشت و بعد از آن هم که آقای ملانوری از خراسان جنوبی رفت.

تلاش برای جذب سرمایه گذار جدید

وی با اشاره به ادامه پیگیری ها طی یکسال گذشته و نداشتن نتیجه، گفت: اما دوباره موضوع را از طریق معاونت اقتصادی استانداری پیگیری کردم که مورد حمایت آقای اشرفی قرار گرفت و طی یکی- دو ماه اخیر چند جلسه در مورد این کارخانه برگزار شد، اما هنوز هیچ کدام منجر به نتیجه عملی نشده است. البته اخیرا درجمع بندی با مدیران استانداری به این نتیجه رسیدیم که سرمایه گذار دیگری جذب شود تا برای فعال کردن کارخانه کمک کند.

علوی ادامه داد: در همین خصوص هم سرمایه گذاری پیدا شد و قرار بود دراین دو هفته با سرمایه گذار جلسه بگذاریم، اما علی رغم اینکه تاکید کردیم طی این مدت بانک اقدامی علیه این واحد تولیدی نکند تا فضا آشفته نشده و سرمایه گذاراحساس ناامنی نکند، و با اینکه باحقوقی بانک سپه استان هماهنگ شده بود که تا حصول نتیجه اقدامی صورت نگیرد، اما متاسفانه شعبه بانک سپه درقاین عجله کرده و نسبت به کارشناسی کارخانه از طریق اداره ثبت اقدام و کارشناسی را به کارخانه می‌برد.

وی افزود: متاسفانه این خبر به سرمایه گذار رسید و باعث تردید او شد که مبادا بانک در مسیر راه اندازی و شروع مجدد کارخانه کارشکنی کند.

او با اشاره به اینکه بانک سپه استان با ما همکاری خوبی دارد، اما بی تدبیری شعبه قاین دوباره ما را با چالش مواجه کرد، گفت: ولی هنوز هم پیگیر جذب سرمایه گذار هستیم و قرار است دوباره قرار ملاقات بگذاریم. معاون اقتصادی استانداری نیز به جد پیگیر کار است که تلاش او واقعا قابل تقدیر است.

علوی تصریح کرد: اکنون اگر کسی بخواهد این کارخانه را از نو بسازد، باید بالای ۷۰ تا۸۰ میلیارد تومان و یا حتی بیشتر هزینه کند، در حالی که الان این کارخانه با ۲٫۵ میلیارد تومان سرپا می شود که در سال گذشته این هزینه ۶۵٠ میلیون تومان بود. البته دستگاه های تولیدی همه قابل استارت است، اما سیستم گرمایشی و سرمایشی باید به روز شود.

او افزود: متاسفانه برای این کارخانه؛ بانک سپه وثایقی را برای دوران مشارکت دریافت کرده که این وثایق را زمان قرارداد خرید اقساطی مجدداً ترهین نموده که این موضوع خلاف قانون است که امیدوارم این مشکل با تدبیر مدیران استانی حل شود، چرا که این اتفاق زندگی مدیران شرکت را به نابودی کشیده و باعث ایجاد مشکلات خانوادگی شده است.هم اکنون نیز بالغ بر ۱٠٠ میلیارد تومان وثیقه برای ۵یا۶ میلیارد تومان بدهی کارخانه در دست بانک است.

مدیرعامل کارخانه شیر آنا بیان کرد: متاسفانه بانک بیشتر با قوه قهریه برخورد می کند، در حالی که در شرایط موجود یک سرمایه گذار به غیر از پذیرفتن ریسک سرمایه گذاری؛ به دنبال این است که درگیر مسائل حاشیه ای نشود.

انگیزه ام را از بین بردند

علوی عنوان کرد: بنده به عنوان سازنده کارخانه؛ آجر به آجر آن را با عشق روی هم گذاشتم و در منطقه محروم یا توسعه نیافته قاین، کارخانه ای با آن وسعت و بزرگی را طی ۱٠ ماه ساختیم، با همان روحیه ای که در جنگ داشتیم، اما تمام انگیزه ی ما را از بین بردند. نه تنها بانک،تآمین اجتماعی بلکه استاندار سابق آقای معتمدیان هم که هر چه تلاش کردم دیداری با او داشته باشم، اما مسئول دفترش به سفارش یکی از مدیران اجازه دیدار نداد.

وی با اشاره به اینکه بدلیل مشکلات عدیده ای که بانک‌ها برای تولید کننده ایجاد می کنند، ترجیح داده ایم که برای راه اندازی کارخانه، دیگر از منابع بانکی استفاده نکنیم و به همین دلیل با چند هلدینگ بزرگ ایران هم مذاکره شده که با یک هلدینگ ۵٠ درصد کار را جلو برده تا به صورت مشارکت تولید راه اندازی شود.

مدیران تعامل ندارند

مدیرعامل کارخانه شیر آنا با بیان اینکه از زمانی که کارخانه خوابیده تاکنون، بدهی ٢۵٠ میلیون تومانی تامین اجتماعی به ٧۵٠ میلیون تومان رسیده است، تصریح کرد: مشکل اساسی خراسان جنوبی این است که فراتر از قانون عمل کرده و مدیران آن تعامل کمنری دارند و حتی اگر بخواهیم پولی هم از خارج از چرخه دولتی تهیه کنیم تا کارخانه را راه بیندازیم، بانک می گوید بدهی مرا بده، تامین اجتماعی می گوید بدهی مرا بده، دارایی می گوید بدهی مرا بده و اینگونه باید بجای خرید مواد اولیه و تولید، پول را به آقایان داد.

وی بیان کرد: ظرفیت اسمی این کارخانه ١٠٠ تن است، اما چون شیر محصولی است که سریع فاسد می شود نمی توان بیشتر از ٧٠ تن شیر تحویل گرفت، البته با راه اندازی کارخانه با ظرفیت همان ٧٠ تن هم برای ٩٠ نفر می شود بطور مستقیم اشتغال ایجاد کرد.

جذابیتی برای سرمایه گذاری در استان وجود ندارد

علوی با بیان اینکه باید مسئولان بنشینند و مشکلات را اساسی حل کنند چراکه شعار خالی اثری ندارد ، گفت در استان هایی مانند خراسان جنوبی هیچ جذابیتی برای سرمایه گذاری وجود ندارد چراکه از لحاظ ضوابط قانونی؛ ساخت یک کارخانه در قاین با کارخانه ای در مشهد و یا تهران تفاوتی ندارد، چه بسا مشکلات و هزینه‌ها کمتر نیز باشد، ولی آیا قیمت و ارزش افزوده کارخانه در این دو شهر یکی است؟

او افزود: برای سرمایه گذاری در استان های کم برخوردار باید چارچوبی تعیین کرد تا جذابیتی برای سرمایه گذار بوجود آید، چرا که نمی شود همه کشور را به یک فرمان راند.

وی در پایان تصریح کرد: از مسئولین استان می خواهم که برای صنعت شیر برنامه ریزی درست و منطقی صورت بگیرد، چرا که شیر موجودی زنده است که از شیر جنگل هم درنده تر است.

تعطیلی کارخانه لبنیات قهستان از اواخر سال گذشته

دهقان مدیرعامل کارخانه لبنیات البان قهستان هم در گفتگو با خبرنگار خاورستان؛ اظهارکرد: بنده از ۲۰ سال قبل در حوزه لبنیات کار می کنم و از چند سال قبل هم مجوز تولید شیرخشک شتر را گرفتم و دو سال در حوزه شیر شتر کار کردم.

وی افزود: در این خصوص چند نمونه شیرخشک شتر را به مشهد و یزد فرستادیم تا خشک کنند، بعد از آن هم دریافت مجوز صادرات  بقیه کارها را دنبال کردیم، اما وقتی نوبت به صادرات رسید، با مشکل تحریم و کرونا مواجه شدیم و موفق به صادرات نشدیم.

مدیرعامل کارخانه لبنیات البان قهستان ادامه داد: در حالی که به دلیل مشکلات صادراتی حدود ۲۰ هزار تن شیرخشک داخل انبارهای تولیدکنندگان مختلف کشور باقی مانده بود و نتوانسته بودند محصولشان را صادر کنند، اما برای ۴ تن شیرخشک شتری را که با بدبختی تولید کرده بودیم و موفق به صادرات آن نشدیم که حتی در انبار کارخانه، تاریخ انقضا هم شده بود، به عنوان محتکر و قاچاقچی معرفی شدیم.

دهقان بیان کرد: به همین دلیل هم از اواخر سال ۱۴۰۰، این کارخانه لبنی تعطیل شد، در حالی که بنده تمام سرمایه ام را برای یک پروژه و کار جدید گذاشتیم. در این خصوص با همه سازمان ها و دستگاه های مربوطه هم مکاتبه کردم، اما هیچ اتفاقی نیفتاده است.

وی گفت: در این کارخانه ۲۰ نفر کارگر بطور مستقیم و ۱۰۰ نفر هم بطور غیر مستقیم مشغول بودند که با تعطیلی کارخانه، بیکار شدند. متاسفانه گویا اصلا کسی نمی خواهد که تولیدکننده کار کند و کسی هم به فکر تولید و اشتغال نیست.

تعطیلی سه ساله کارخانه هجرت در پی عدم تحقق وعده های مسئولان

حسن زاده مدیرعامل کارخانه شیر هجرت طبس نیز در گفتگو با خبرنگار خاورستان؛ اظهارکرد: بنده این کارخانه را در سال ۱۳۹۸ خریده ام و از همان زمان تاکنون، هنوز هم راه نیفتاده است.

وی یادآور شد: این کارخانه  از حدود ۳۰ سال قبل کار می کند و در زمانی هم که بنده این کارخانه را خریداری کردم، مشکل اصلی این کارخانه نقدینگی بود و به همین دلیل دامدار شیر را به کارخانه نمی داد و چون مسئولان هم حمایتی نکردند، این کارخانه تعطیل شد.

حسن زاده افزود: در زمان خرید؛ کارخانه بیش از ۶۵۰ میلیون تومان بدهی داشت که آن را پرداخت کردم و مسئولان هم قول دادند تا با دادن تسهیلات، کمک کنند تا کارخانه فعال شود.

او گفت: در سال ۱۳۹۹ قرار شد که تسهیلات ۷۰۰ میلیون تومانی طی یک ماه پرداخت شود،  اما متاسفانه یک سال تمام فقط امروز و فردا کردند و در نهایت هم تسهیلاتی داده نشد. دوباره هم برای دریافت تسهیلات یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی معرفی شدم که باز هم همکاری صورت نگرفت.

گشایش مشکل تسهیلات با سفر معاون وزیر کار

مدیرعامل کارخانه شیر هجرت طبس ادامه داد: اما در سفر چند ماه قبل معاون وزیر کار به شهرستان طبس و بازدید از این کارخانه، دوباره درخواست وام کردم که معاون وزیر در این خصوص قول داد و قرار شد ۳ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شود.

وی افزود: بر همین اساس خوشبختانه تاکنون ۲ میلیارد تومان تسهیلات برای خرید دستگاه به حساب فروشنده واریز شده و قرار است یک میلیون تومان سرمایه در گردش هم پس از نصب دستگاه ها از محل صندوق کارآفرینی امید پرداخت شود.

حسن زاده با بیان اینکه پرداخت تسهیلات ظرف مدت دو ماه انجام شد، گفت: در این خصوص مسئولان فرمانداری، بخشداری، جهاد کشاورزی و … همکاری داشته و پیگیر مشکلات بوده و هستند و پس از نصب دستگاه ها هم تولید آغاز می شود. البته هم اکنون هم کارخانه آماده کار است و مشکل خاصی ندارد و دستگاه های خریداری شده هم برای اضافه کردن به خط تولید است.

وی بیان کرد: اکنون سه سال است که از تعطیلی این کارخانه می گذرد، اما اگر دوباره راه اندازی شود، حدود ۳۰ نفر اشتغالزایی مستقیم خواهد داشت.

وی بیان کرد: یکی از مشکلات دیگر این است که مراکز جمع آوری شیر؛ شیر از طبس به فردوس می برند و ما باید دوباره آن را از فردوس خریداری و وارد کنیم که البته مسئولان قول داده اند تا این مشکل برطرف شود و دیگر شیر از شهرستان خارج نشود.

هیچ کمکی به واحدهای لبنی نشد

قلی زاده مدیرعامل کارخانه کوهستان سبز خوسف نیز در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: متاسفانه پس از سفر آقای رئیس جمهور و طی یکسال اخیر؛ مسئولان استان نه جلسه، نه حرف و نه هیچ عملی در حوزه حل مشکلات لبنیات نداشته اند و هیچ کمکی نه به دامدار، نه به واحدهای لبنی و نه به مصرف کننده نشده است.

وی افزود: در حالی که قیمت نهاده های دامی ۶ برابر شده، اما قیمت شیر تنها دو برابر افزایش یافته است و به همین دلیل هم از یکطرف دامدار تحت فشار است و از طرف دیگر هم مردم قدرت خرید لبنیات را ندارند.

او بیان کرد: متاسفانه در این شرایط کارخانه های لبنی استان با مشکل مواجه شده و یا با کمترین ظرفیت کار می کنند و یا هم در حال تعطیلی هستند و کارخانه ای که سرپا باشد و پرسنل فعالی داشته باشد، در استان وجود ندارد.

مدیرعامل کارخانه کوهستان سبز خوسف با تاکید بر اینکه متاسفانه اصلا کسی پیگیر مشکلات تولید نیست، ادامه داد: دولت هم هیچ کمکی نمی کند، در حالی که تنها راه حل مشکل، ارائه سرمایه در گردش ارزان قیمت به واحدهای لبنی و یارانه برای دامداری هاست.

قلی زاده گفت: در حالی که این واحد لبنی قبلا روزی ۴۰ تن شیر تولید می کرد، اما بعد از برداشتن یارانه ها به روزی ۴-۵ تن تولید رسید و اکنون هم این میزان به ۳-۴ تن در هفته کاهش یافته است.

وی بیان کرد: کارخانه لبنی بنده قبلا یکی از بزرگترین واحدهای تولیدی استان بود که نیازهای سایر استان ها را هم تامین می کرد، اما اکنون به دلیل افزایش هزینه ها، همه این فرصت ها را از دست داده و تنها با حدود ۵ درصد ظرفیت کار می کنیم.

 

انتهای پیام/۷