گزارش/

شیوه عجیب دولتمردان در پاسخ به افکارعمومی/ «مردم دعا کنند»؛ پس نقش مسئولین چیست؟

شیوه پاسخگویی دولتمردان در این دو دوره دولتهای روحانی بسیار عجیب بوده است اما اینکه یکی از سران آن به عنوان قوه مجریه که کار اجرایی کشور در دستان آنهاست دربرابر سئوال برنامه دولت تنها بگوید «دعا کنید» بسیار قابل تامل و حاکی از عدم برنامه دولت در این حوزه است!

به گزارش خاورستان، اخیرا یکی از خبرنگاران درباره برنامه دولت برای برون رفت از مشکلات خصوصا گرانی کالا و تنگ شدن معیشتی مردم از «اسحاق جهانگیری» معاون اول دولت روحانی پرسید. وی در اظهار نظری قابل تامل گفت: « برای کاهش قیمت ها دعا کنید.»
شیوه پاسخگویی دولتمردان در این دو دوره بسیار عجیب بوده است اما اینکه یکی از سران آن به عنوان قوه مجریه که کار اجرایی کشور در دستان آنهاست دربرابر سئوال برنامه دولت تنها بگوید دعا کنید بسیار قابل تامل و حاکی از عدم برنامه دولت در این حوزه است!
اگر به پاسخ های دیگر دولتمردان به اصحاب رسانه که نماینده افکارعمومی و پل ارتباطی مردم و مسئولین هستند، نگاهی بیندازیم، به شیوه کاملا عجیب دولتمردان در زمینه پاسخگویی می رسیم که به نوعی بی پاسخی و نادیده گرفتن افکارعمومی و ادای وظیفه ای است که دولتمردان بر دوش دارند.
وزیر سابق بهداشت دولت دوازدهم: خودت بمال!
در همین رابطه، وقتی یک فرد کهنسال با درددل نسبت به هزینه بالای «فیزیوتراپی» گلایه کرد با پاسخ جالب «سید حسن قاضی زاده هاشمی»، وزیر سابق بهداشت و درمان روبرو شد که به وی گفت: « خودت بمال».
از شیوه جالب این پاسخگویی بگذریم که اغلب مشکلات مردم را به خودشان محول کرده بگذریم نکته قابل توجه در این پاسخگویی نادیده گرفتن تخصص همکاران وزیر سابق بهداشت و درمان بود.
رئیس ستاد مدیریت بحران: به مناطق سیل زده سر زدم، همه خوشحال بودند، حتی آسیب دیده‌ها!
همچنین وقتی در سال ۹۵ سیل بخشی از استان سیستان را در نوردید و مردم با مشکلاتی روبرو شدند و خانه و کاشانه شان را آب برد، « اسماعیل نجار»، رئیس ستاد مدیریت بحران نیز که به سرکشی از مناطق سیل زده رفته بود در پاسخ به اقدامات دولت و حل مشکلات مردم گفت: «در بازدیدهایی که از شهرها و مناطق سیل زده داشتم مشاهده کردم حتی مردمی که از این موضوع آسیب‌دیده بودند، اظهار خوشحالی می‌کردند. اصلا به نظر می‌رسید که خداوکیلی طبیعت خاصی هست و درختان شسته شده بود و یک طراوت خاصی بود و در همه رودها آب جاری بود.»
وزیر سابق جهاد کشاورزی: شکر کنید که هست!
در روز‌هایی که صف خرید گوشت و مرغ منجمد روز به روز فشرده‌تر می‌شد، وزیر سابق جهادکشاورزی معتقد بود همین که چیزی برای عرضه هست، ولو با صف و گران، باید خدا را شاکر باشیم! این بخشی از پاسخی بود که «محمود حجتی» به مجری برنامه تلویزیونی داد که در خصوص افزایش قیمت گوشت و مرغ و نارضایتی مردم در پی آن بیان، از وی پرسید: دلیل این افزایش قیمت چیست؟
وی در این باره عنوان کرد: «اول باید خدا رو شکر کنیم که هست؛ باید بپذیریم در شرایط سختی داریم کشور را اداره می‌کنیم.»
جالب اینجاست که هنوز هم مشکل گرانی گوشت وجود دارد و این ماده غذایی از سفره بسیاری از ایرانیان کاسته شده است.
وزیرراه و شهرسازی سابق: همه مسافران بیمه هستند!
درحالی که حادثه تلخی در آذرماه سال ۹۵ رخ داد و دو قطار با یکدیگر برخورد کردند، «عباس آخوندی» وزیر وقت راه و شهرسازی در پاسخ به اینکه چرا این حادثه با وجود اینکه سیستم هوشمند حمل و نقل ریلی وجود دارد رخ داده به جای عذرخواهی و پاسخگویی صحیح گفت: «آمار د‌قیقی از کشته‌شد‌گان وجود‌ ند‌ارد‌ چون باید‌ تعد‌اد‌ی از سالن‌ها که د‌چار آتش‌سوزی شد‌ه است، بررسی شوند‌. همه خانواد‌ه‌ها چه آنهایی که کشته شد‌ه‌اند‌ و چه آنهایی که مجروح هستند‌، زیرپوشش بیمه قرار د‌ارند‌ .کمیسیون بررسی سوانح راه‌آهن د‌رباره د‌لیل نهایی رخد‌اد‌ این حاد‌ثه اظهارنظر خواهد‌ کرد‌.»
همین موضوع بیشتر احساسات افکارعمومی را جریحه دار کرد که چرا به جای پاسخگویی صحیح مسئولین مربوطه طوری رفتار می کنند که اتفاق در تحت کنترل آنهاست. مسافرانی که در این قطار فوت شده اند دیگر چه نیازی به بیمه دارند.
از این رو شاهد شیوه نوینی از شیوه پاسخگویی در دولت های یازدهم و دوازدهم هستیم که به جای رسیدگی به موضوع و پاسخ در مورد کمبودها و کم‌کاری‌ها، دست اندرکاران با پاک کردن صورت مسئله سعی می‌کنند با تبلیغات معکوس و حرف درمانی فضا را خوب جلوه داده و از مشکلات عبور کنند.
انتهای پیام/۴
دانا