مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین معاونت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران مطرح کرد

صادرات ۲میلیون دلار ماهی تزئینی در سال گذشته/ ۵۰۰ هزار قطعه ماهی تیلاپیا به صورت رایگان در خراسان‌جنوبی توزیع می‌شود

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین معاونت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: پیش بینی شده طی روزهای آینده 500 هزار قطعه ماهی تیلاپیا و 300 هزار قطعه ماهی آمور و کپور در استان به صورت رایگان توزیع شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مهدی شکوری مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین معاونت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: در کشورهای در حال توسعه مصرف آبزیان حدود ۱۷ کیلوگرم و در ایران این میزان کمتر از ۱۲ کیلوگرم است.
وی با بیان اینکه در دهه ۷۰ میانگین میزان مصرف ماهی در کشور ۴ کیلوگرم بوده، افزود: طی سالهای اخیر میزان مصرف آبزیان در کشور افزایش داشته و این به دلیل اطلاع رسانی های گسترده و برگزاری دوره های آموزشی و کارگاه ها بوده است.
مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین معاونت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران بیان کرد: یکی دیگری از دلایلی که پرورش ماهی و مصرف آن بین مردم کم بوده افزایش قیمت نهاده های آبزیان است.
شکوری در خصوص مزیتهای ماهی تیلاپیا، بیان کرد: این ماهی دارای پروتئین است و وعده غذایی مفیدی برای مردم است.
وی گفت: سرمایه گذاری برای پرورش ماهی تیلاپیا بسیار مهم است و برای پرورش این نوع ماهی نیاز به سرمایه گذاران توانمند است ضمن اینکه در خراسان جنوبی نیز تعدادی سرمایه گذار ورود کرده و آمادگی پرورش ماهی تیلاپیا را دارند.
مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین معاونت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران با بیان اینکه اقدامات ترویجی برای پرورش ماهی تیلاپیا در دستور کار است، اظهار کرد: پیش بینی شده طی روزهای آینده ۵۰۰ هزار قطعه ماهی تیلاپیا و ۳۰۰ هزار قطعه ماهی آمور و کپور در استان به صورت رایگان توزیع شود.
شکوری گفت: اینکه پرورش ماهی تیلاپیا یک فعالیت اقتصادی باشد بسیار مهم است و اگر مردم مطمئن شوند که پرورش ماهی تیلاپیا صرفه اقتصادی دارد قطعا نسبت به پرورش این نوع ماهی اقدام خواهند کرد و لازم است فعالیت های اقتصادی خاص و عام را در دستور کار برای تاثیرگذاری و تمایل مردم به پرورش این نوع ماهی داشته باشیم.
وی با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده برای پرورش آبزیان، افزود: شیلات ایران اعتبار مورد نیاز برای پرورش آبزیان را از محل منابع در اختیار وزارتخانه قرار می‌دهد.
مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین معاونت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران خاطرنشان کرد: سرمایه گذاران در بحث پرورش آبزیان باید زمین و منابع آبی در اختیار داشته باشند و همچنین سازمان نظام مهندسی نیز بر اساس قانون موظف به همکاری با سرمایه گذارانی که شرایط را داشته باشند است.
شکوری در خصوص پرورش زالو، عنوان کرد: مهمترین عامل بازدارنده پرورش زالو برای توسعه بحث استفاده از خون بوده اما با هماهنگی که با سازمان غذا و دارو انجام شده استفاده از خون شتر، گوسفند و بُز تحت شرایطی مجاز اعلام شده است.
وی خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی تا کنون در بحث پرورش زالو پیشتاز بوده است. مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین معاونت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران در خصوص پرورش ماهی زینتی، عنوان کرد: این نوع ماهی را می‌توان با فاضلاب خانگی تصفیه شده پرورش داد و همچنین از پساب شهری نیز می‌توان برای پرورش ماهی های زینتی استفاده کرد.
شکوری با بیان اینکه سال گذشته در خراسان جنوبی ۱٫۵ میلیون تن ماهی زینتی پرورش پیدا کرده است، گفت: در صدد هستیم در کشور پایانه ای برای پرورش ماهی زینتی ایجاد کنیم.
وی با بیان اینکه عمده تولید کنندگان ماهی های زینتی کشورهای غرب اروپا هستند، افزود: ماهی های زینتی پرورش یافته در ایران به کشورهای آسیایی، عربی و آسیای میانه صادر می‌شود و طی سال گذشته حدود ۲ میلیون دلار صادرات ماهی تزئینی از ایران داشته ایم که تولید بیشتر ماهی منجر به افزایش پرورش و صادرات نیز خواهد شد.
مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین معاونت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران اظهار کرد: در بحث بازرگانی و تجارت آبزیان مشکلی نداریم.
شکوری با اشاره به اینکه تا کنون ۲۰ هزار مجوز پرورش ماهی تیلاپیا در کشور صادر شده، افزود: تلاش می‌شود تا پایان برنامه ششم ۵۰ هزار تن تولید ماهی تیلاپیا داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه پس از سالها رایزنی و تلاش تا کنون مجوز پرورش ماهی تیلاپیا در چهار استان یزد، خراسان جنوبی، قم و سمنان صادر شده، افزود: بیشترین مجوز برای استان یزد صادر شده است.
مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین معاونت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: با توجه به توان سازمان شیلات ایران و دولت تلاش میشود برای پرورش ماهی تیلاپیا برنامه عملیاتی تعریف شود.
شکوری با بیان اینکه ماهی تیلاپیا محصولی است که بازار فروشش تضمین شده است، اظهار کرد: هدف سازمان شیلات برای پرورش ماهی تیلاپیا توسعه به صورت کوتاه مدت نیست و در بلند مدت برنامه ریزی شده است.
وی در خصوص شوری و لب شوری شدن منابع آبی استان، گفت: ماهی تیلاپیا در آب شور می‌تواند پرورش پیدا کند.
انتهای پیام/۱۲۷