معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی خبر داد

صادرات ۷۴ تن زعفران در ۵ ماهه نخست سال‌جاری/ اگر قیمت از میزان تعیین شده کمتر شود دولت برای خرید حمایتی ورود می‌کند

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که قیمت هر کیلوگرم پوشال معمولی زعفران 8 میلیون و 200 هزار تومان، مرغوب 9 میلیون تومان و سرگل 9 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شده است گفت: اگر قیمت خرید از میزان تعیین شده کمتر شود دولت برای خرید حمایتی ورود می‌کند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدعلی طهماسبی معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز در جشن شکرگزاری زرشک و زعفران در قاین اظهار کرد: دولت برای حمایت از کشاورزان به دو صورت خرید حمایتی و توافقی ورود پیدا می‌کند.
وی افزود: دولت قصد ورود به بازار را ندارد بلکه در حاشیه قرار دارد و با هدف منظور تنظیم بازار و نه به عنوان تاجر عمل می‌کند.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که قیمت هر کیلوگرم پوشال معمولی زعفران ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، مرغوب ۹ میلیون تومان و سرگل ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است گفت: اگر قیمت خرید از میزان تعیین شده کمتر شود دولت برای خرید حمایتی ورود می‌کند.
طهماسبی گفت: سال گذشته ۲۸۰ تن زعفران در سطح کشور صادر شده است.
وی خاطرنشان کرد: در پنج ماهه ابتدای سال‌جاری ۷۴ تن زعفران از طریق گمرکات به صورت رسمی صادر شده است.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: بیشترین آسیبی که در حال حاضر متوجه تولید زرشک با کیفیت در استان است نبود بارگاه‌هایی جهت نگهداری و خشک‌کردن زرشک بوده که نیاز به توجه دارد.
طهماسبی با اشاره به این‌که تفاهم‌نامه‌ای برای ایجاد یک‌هزار هکتار گلخانه در استان تا سال ۱۴۰۰ منعقد شده است گفت: از یک‌هزار هکتار ۱۵۰ هکتار برای احداث بارگاه زرشک در استان در نظر گرفته شده و با توجه به دستورالعمل جدید بارگاه‌های زرشک جزو فرآیند ذاتی تولید زرشک بوده و نیاز به مجوز برای احداث ندارد.
وی عنوان کرد: همچنین به متقاضیان برای احداث بارگاه زرشک تسهیلات پرداخت می‌شود.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: خراسان جنوبی استانی کم‌باران با تبخیر بالا است و کشت گیاهانی از جمله زرشک، زعفران و عناب اقدام هوشمندانه‌ای است که برای این منطقه انجام شده است.
طهماسبی عنوان کرد: دولت برای کاشت گیاهان دارویی، گل محمدی و آنغوزه نیز با پرداخت تسهیلات از متقاضیان حمایت می‌کند.
وی افزود: با توجه به این‌که کشت گلخانه‌ای باعث صرفه‌جویی در آب می‌شود معمولا هر گلخانه برای ۱۰ نفر اشتغال ایجاد می‌کند.
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: در خصوص صنایع تبدیلی کارآفرینان باید ورود پیدا کنند تا سرمایه‌گذاری صورت گیرد و دولت تنها برای حمایت از تولیدکننده ورود پیدا می‌کند.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۲۴/