صدای ظریف هم درآمد/ اقدامات آمریکا در برجام کافی نبوده!

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز این ادعاها که ایران در حال حاضر به عنوان بخشی از توافق هسته ای، خواستار دست یابی به سیستم مالی آمریکاست، را رد کرد.

به گزارش خاورستان به نقل از تسنیم، در این گزارش به قلم ریک گلدستون آمده است توافق هسته ای از زمان اجرایی شدن در ماه ژانویه، هنوز فواید اقتصادی مورد انتظار ایرانی ها را محقق نکرده است.

محمد جواد ظریف در این مصاحبه اعلام کرد؛ مقامات آمریکایی در اطمینان دادن به دیگر کشورها در این باره که آنها می‌توانند بدون مواجه شدن با خطر مجازات، با ایران مراودات تجاری داشته باشند، باید «بسیار فعالانه تر» عمل کنند.

ظریف گفت:‌ «ما هرگز خواستار دسترسی به نظام مالی آمریکا نشدیم. آنچه که ما خواستار آنیم، اجرای توافق هسته ای است که مستلزم آنست که آمریکا به موسسه های مالی اروپایی درباره مراوده با ایران اطمینان خاطر دهد.»

ظریف یک روز پس از دیدار با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در مقر سازمان ملل متحد و گفتگو با او در ارتباط با پیچیدگی‌های مالی که در حال حاضر سبب بروز مشکلاتی در اجرای توافق هسته‌ای شده است، با اعضای تحریریه نیویورک تایمز مصاحبه کرد.

با وجود خوش بینی هایی که توافق هسته ای در پی داشت، شمار زیادی از تحریم‌های آمریکا بر ایران همچنان به قوت خود باقیست. این تحریم ها شامل ممنوع بودن رابطه بین بانک‌های ایرانی و آمریکایی و محدودیت‌های شدید بر استفاده ایران از دلار می‌شود.

از آنجایی که بسیاری از مراودات مالی بین‌المللی با دلار انجام می شود یا به دلار تبدیل می‌شود، شرکت‌های خارجی که تمایل دارند با ایران مراودات تجاری داشته باشند، همچنان در این باره تعلل می‌کنند و بیم آن دارند تحریم‌های آمریکا را نقض کنند. این بی‌یلی سبب ناامیدی ایران و منجر به مطرح شدن اتهاماتی از سوی مقامات ایرانی در این باره شد که آمریکا مفاد توافق هسته ای را اجرا نمی‌کند.

به گزارش نیویورک‌تایمز در همین حال، منتقدان ایران در آمریکا می‌گویند اتهامات ایران بهانه‌ای برای گرفتن امتیازات بیشتر است که مهمترین آنها دسترسی به نظام مالی آمریکا است که این اقدام سبب خواهد شد ایرانی‌ها بتوانند با دلار معامله کنند. برخی منتقدان می‌گویند آمریکا در نتیجه همه اهرم‌های اقتصادی خود را در قبال ایران از دست خواهد داد.

در حالی که گفته می‌شود مقامات وزارت امور خارجه و خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده‌اند ایران به نظام مالی آمریکا دسترسی نخواهد داشت اما آنها به صورت ضمنی اذعان کرده اند مشکلاتی در این میان وجود دارد.

کری پس از گفتگو با آقای ظریف در روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران در سازمان ملل متحد اعلام کرد دو طرف در تلاش برای ابراز اطمینان از این موضوع هستند که «توافق هسته ای دقیقا اجرا خواهد شد و همه طرف ها می توانند از منافع توافق بهره مند شوند.»

کری اعلام کرد دو طرف قرار است روز جمعه بار دیگر دیدار کنند.

ظریف می‌گوید وزارت خزانه داری آمریکا که بر قوانین پیچیده مرتبط با تحریم های مالی آمریکا نظارت دارد – در راستای اجرایی شدن توافق هسته‌ای گام ‌هایی برداشته است؛ «اما فکر نمی‌کنم این اقدامات کافی بوده باشد.»

ظریف گفت:‌ «آنها باید رویکردی بسیار فعالانه‌تر اتخاذ کنند و سبب شوند افراد بدانند معامله با ایران سبب مجازات آنها نخواهد شد.»

ظریف طی این مصاحبه -که در محل اقامت سفیر ایران در سازمان ملل متحد برگزار شد – به موضوعات دیگری از جمله تنش‌ها بین ایران و عربستان سعودی پرداخت.

آقای ظریف همچنین اعلام کرد امید کمی به بهبود روابط با عربستان وجود دارد. او سعودی‌ها را به تحریف موضوعات مرتبط با ایران متهم کرد زیرا بر این باورند اتخاذ چنین راهبردی به نفع آنهاست.