رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی:

صدور معافیت ۱۰ ساله مالیاتی برای واحدهای تولیدی استان/ پرداخت ۶۰ میلیارد تومان به ۲۵ واحد تولیدی استان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه حمایت از تولید در دستور کار سال جاری قرار دارد، افزود: برای واحدهای تولیدی استان تا 10 سال معافیت مالیاتی صادر شده است که در سال 95 اجرایی خواهد شد و تقریبا تمام واحدهای تولیدی مشمول این طرح خواهند شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، داوود شهرکی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: امسال سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شده است و رهبر معظم انقلاب اسلامی ۱۰ محور برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی معین کردند که شاید بیشترین موارد به رونق اقتصادی، تولید ملی و جلوگیری از واردات بی رویه بر می‌گردد.
وی افزود: همگرایی خوبی در بین دستگاه‌های استان وجود دارد و خوشبختانه نگاه مسوولان حمایت محور است.
ایجاد فرصت اشتغال برای ۹۰۰ نفر
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی تصریح کرد: در بخش صنعت در سال گذشته ۶۶ پروانه صنعتی صادر شده است که نسبت به سال ۹۳، ۱۵ درصد رشد داشته است.
شهرکی خاطرنشان کرد: میزان سرمایه گذرای در بخش صنعت ۷ هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال بوده است که فرصت اشتغال برای ۹۰۰ نفر ایجاد شده است.
وی ادامه داد: رتبه استان در بخش صنعت در سال ۹۳، ۲۸ کشوری بوده است که این رتبه در سال ۹۴ به ۲۰ رسیده است.
رشد ۱۱ درصدی میل به سرمایه گذاری
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان کرد: میل به سرمایه گذاری که شاخصه آن جواز تاسیس است در سال گذشته نسبت به مدت مشابه ۱۱ درصد رشد را نشان می‌دهد.
میزان ذخایر کشف شده ۵۰ میلیون تن است
شهرکی به صدور ۴۶ فقره گواهی کشف اشاره کرد و افزود: میزان ذخایر کشف شده ۵۰ میلیون تن بوده است.
وی با بیان اینکه تلاش ها براین است تا با ورود سرمایه گذران فرصت‌های زیادی برای سرمایه گذاری در بخش معدنی ایجاد شود، گفت: استان خراسان جنوبی دارای رتبه ۶ کشوری در بخش معدن است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی یادآور شد: در سال گذشته ۴۶ پروانه معدنی با ذخیره ۳۸ میلیون تن در استان صادر شده است.
۱۱۱ هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک هوایی
شهرکی با بیان اینکه عملیات ژئوفیزیک هوایی را در سال گذشته در استان داشته‌ایم، افزود: در سال ۹۴، ۱۱۱ هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک هوایی پیش بینی شده است که اتفاق خوبی در استان است.
وی با اشاره به اینکه بالغ بر ۳۰ هزار کیلومتر از استان درگیر پهنه‌های اکتشاف است، خاطر نشان کرد: یک پهنه به وسعت هزار کیلومتر به شرکت ایرلندی برای اکتشاف داده شده است.
مجموع صادرات استان ۱۸۱ میلیون دلار بوده است
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ابراز داشت: در حوزه تجارت مجموع صادرات استان ۱۸۱ میلیون دلار بوده که از نظر ریالی ۲ درصد و از نظر حجمی ۴۴ درصد نسبت به سال ۹۳، رشد داشته است.
شهرکی اضافه کرد: مجموع صادرات ناشی از گمرکات و ماده ۱۱۶، ۶۸۶ میلیون دلار بوده که نسبت به سال ۹۳، ۳۴ درصد از نظر وزنی رشد داشته است.
بالغ بر یک میلیارد تومان برگشت مبالغ به مردم در سال گذشته بوده است
وی با بیان اینکه در حوزه بازرسی در سال گذشته بالغ بر یک میلیارد تومان برگشت مبالغ به مردم بوده است که توانستیم در حمایت از مصرف کننده عملکرد قابل قبولی را کسب کنیم، گفت: تعداد شکایات تلفنی از چهار هزار تماس به دو هزار تماس کاهش یافته است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با تاکید بر ظرفیت‌های استان به لحاظ سرمایه گذاری، اظهار کرد: در بخش معدن بالغ بر ۲٫۵ میلیارد تن ذخایر معدنی داریم.
۷۵ درصد از زغال سنگ کشور در خراسان جنوبی است
شهرکی با اشاره به ذخیره ۷۰۰ میلیون تنی مربوط به زغال سنگ، افزود: ۷۵ درصد از زغال سنگ کشور در خراسان جنوبی واقع شده است که به صورت تخصصی در حال فعالیت هستند.
وی به وجود ۴ بازارچه مرزی و فعال بودن تنها یک بازارچه اشاره کرد و تصریح کرد: در کمیته مشترک با حضور معاون وزیر صنعت ایران و افغانستان کمیته مشترک تشکیل خواهد شد و در خصوص درخواست‌های دو طرف و امکان حضور در بازارچه‌های دیگر صحبت خواهد شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان کرد: مجموع پروانه های بهره برداری استان حدود ۵۳۰ واحد است که حدود ۴۰ درصد از واحد های صنعتی تعطیل هستند.
شهرکی ادامه داد: ۱۹۱ مصوبه برای واحدهای تولیدی در کارگروه توسعه و رفع موانع تولید تصویب شده است که ۱۱۴ مصوبه عملیاتی شده است.
وی با بیان اینکه ۶۰ درصد مصرف استخراج معادن استان در بخش مسکن است، گفت: با بهبود شرایط، رونق تولید را نیز شاهد خواهیم بود.
معافیت ۱۰ ساله مالیاتی برای تقریبا تمام واحدهای صنعتی استان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه حمایت از تولید در دستور کار سال جاری قرار دارد، افزود: برای واحدهای تولیدی استان تا ۱۰ سال معافیت مالیاتی صادر شده است که در سال ۹۵ اجرایی خواهد شد و تقریبا تمام واحدهای تولیدی مشمول این طرح خواهند شد.
شهرکی یادآور شد: در سال گذشته طرح های عمرانی خود را تنها به شرکت های استانی واگذار کرده ایم و ان شاالله شرکت‌های استانی رونق خواهند گرفت.
وی به فعال شدن خانه صنعت و معدن استان در سال ۹۵ اشاره و تصریح کرد: انتخابات انجمن‌ها و انتخابات رئیس خانه صنعت و معدن در سال جاری صورت خواهد گرفت و حمایت‌های مالی و رونق اقتصادی از برنامه‌های خانه صنعت و معدن خواهد بود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی متذکر شد: اقدام دیگری که از سال قبل آغاز شده است استفاده از ظرفیت‌های به زمین مانده است که با همکاری بانک‌ها مقرر شده است که از واحدهای موجود و در تملک بانک‌ها استفاده شود.
کاهش سود تسهیلات به زیر ۱۵ درصد
شهرکی به حمایت از تولید اشاره کرد و افزود: در سال ۹۵ احتمالا رقم سود تسهیلات به زیر ۱۵ درصد کاهش یابد.
پرداخت ۶۰ میلیارد تومان اعتبار بانک ها به واحدهای تولیدی استان
وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۶۰ میلیارد تومان اعتبار از مجموع بانک ها به حدود ۲۵ واحد تولیدی استان پرداخت شده است.
وضعیت سیمان باقران
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی به وضعیت شرکت سیمان باقران اشاره کرد و افزود: سیمان باقران مراحل پایانی خود را طی می‌کند و کلیات کارخانه به پایان رسیده است و امیدواریم در سال جاری وارد بحث تولید شود.
انتهای پیام/۱۰۰/الف/۴