هنرمند حوله‌باف در گفت‌وگو با خاورستان مطرح کرد؛

صندوق‌های قرض‌الحسنه بسیج؛ بازوی کمکی برای راه‌اندازی مشاغل خرد

قدیمی گفت: عضویت و تسهیلات گرفتن از صندوق‌های قرض‌الحسنه بسیجیان در شهر و روستاها باعث راه‌اندازی مشاغل خرد خانگی و توسعه کارهای در حال انجام است.

عاطفه قدیمی هنرمند فعال در زمینه حوله‌بافی از آرین‌شهر در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: هفت سال است به کار حوله‌بافی مشغول هستم.
وی با بیان این‌که در هیچ دوره آموزشی برای حوله‌بافی شرکت نکردم، افزود: کار حوله بافی را به صورت تجربی از زن‌دایی‌ام آموختم‌.
این هنرمند فعال در زمینه حوله‌بافی بیان کرد: به دلیل علاقه زیادی که به این کار داشتم روزی حداقل سه ساعت کار را فراگرفته و در مدت زمان کوتاهی دار و نخ تهیه کردم و در خانه خودم مشغول به کار شدم.
قدیمی عنوان کرد: حدود یکسال می‌شود که صندوق قرض‌الحسنه بسیج در آرین‌شهر راه‌اندازی شده و با سرمایه‌گذاری‌های کم اعضای صندوق جهت اشتغا‌ل‌زایی به اعضا وام‌های قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود.
وی اظهار کرد: حدود سه ماه می‌شود که عضو صندوق بسیج شدم و برای توسعه کار حوله بافی و راه‌اندازی کارگاه درخواست تسهیلات به بسیج سازندگی دادم و بسیج نیز قول همکاری به من داده است.
این هنرمند فعال در زمینه حوله بافی بیان کرد: در حال حاضر نیز به افرادی از فامیل، دوستان و همسایه‌ها که قصد فراگیری هنر حوله بافی را دارند در خانه آموزش می‌دهم.
قدیمی افزود: عضویت و تسهیلات گرفتن از صندوق‌های قرض‌الحسنه بسیجیان در شهر و روستاها باعث راه‌اندازی مشاغل خرد خانگی و توسعه کارهای در حال انجام است و به دلیل این‌که این وام‌ها قرض‌الحسنه و با درصد سود پایین است زمینه بسیار خوبی برای ایجاد مشاغل کوچک است و توسعه و راه‌اندازی کارگاه‌های بزرگتر را به وجود می آورد.
وی در خصوص بازار فروش حوله‌هایش، عنوان کرد: بیشتر فروش حوله‌های من به مشتری‌های خانگی است و علاوه بر فروش حوله‌ها در آرین شهر، به سایر شهرهای ایران حوله برای فروش، فرستاده‌ام.
این هنرمند فعال در زمینه حوله بافی با بیان این‌که مردم دنبال کار خوب هستند، گفت: خوشبختانه تاکنون حوله‌هایم را به هر شهری برای مشتری‌ها ارسال کردم رضایت کامل از حوله‌ها داشتند و هیچ گاه نشده حوله‌ای به دلیل پایین بودن کیفیت پس فرستاده شود.
قدیمی به حضورش در نمایشگاه‌های سطح استان و مشهد قبل از شیوع بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: ۱۰ روز پیش نیز غرفه‌ای از حوله‌های تولیدی در شرکت تعاونی آرین‌شهر که با حضور سردار حزنی دبیر قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه افتتاح شد، داشتم.
وی به فروش خوب حوله‌هایش اشاره کرد و افزود: حوله بافی هنری است که می‌تواند منبع درآمدی برای بانوان در کنار کار خانه و رسیدگی به امور زندگی باشد.
این هنرمند فعال در زمینه حوله‌بافی عنوان کرد: حوله‌های تولید شده، مورد استفاده مشتریان قابل توجهی در استان ما و سایر استان‌ها است و علی‌رغم گسترش این هنر در سطح استان و بسیاری از روستاها حتی به تعداد دارهای کم، اما هنوز بازار کار این هنر اشباع نشده و جا برای تولید دارد چراکه حوله، هنر قابل استفاده‌ای است و هنری نیست که جنبه تزئینی داشته باشد؛ از طرف دیگر قیمت حوله مناسب است و هر قشری قدرت خرید آن را دارد.
قدیمی بیان کرد: فراگیری هنرهای صنایع دستی، هرکاری که باشد خوب و ارزشمند است؛ نه‌تنها نیازی به تحصیلات ندارد بلکه حتی افرادی که دارای تحصیلات عالیه هستند اما به هر دلیلی شاغل نشده و از این مسئله ناراحت هستند می‌توانند به سمت صنایع دستی و هنر دست روی آورده و علاوه بر آموزش دیدن پس از مدتی مشغول به کار شده و حتی آموزش دهنده باشند؛ انجام کارهای صنایع دستی نه‌تنها وجهه عمومی خوبی دارد بلکه به دلیل هنر دست، ارزش مادی و معنوی بالایی نیز دارد.
وی با بیان این‌که مواد اولیه مورد نیازم را از بازار بیرجند تهیه می‌کنم، عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر نخ‌هایی در بازار وجود دارد که نخ خالص از الیاف پنبه نیست و نخ‌های پلاستیکی مخلوط دارد که اگر هنرمند حوله‌باف در شناخت انواع نخ تخصص داشته باشد هیچ وقت نخی که پلاستیک مخلوط دارد را تهیه نمی‌کند چراکه حوله‌ای که با نخ پلاستیک بافته شود نسبت به حوله‌ای که با نخ الیاف پنبه بافته شود بسیار درشت بوده و مورد اقبال مشتری نیست.
این هنرمند فعال در زمینه حوله‌بافی گفت: هم‌اکنون در آرین‌شهر به جز من، دو نفر دیگر از بانوان مشغول به حوله‌بافی هستند اما کمتر وقت خود را برای بافت حوله صرف کرده و مشغله‌های دیگری دارند.
قدیمی به تعامل و همکاری مدیرعامل شرکت تعاونی بانوان خراشاد با خودش اشاره و از همکاری‌های همه جانبه مسئول این شرکت تعاونی نیز تشکر کرد.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۴/ ۴