بی‌میلی رانندگان خودروهای سنگین به جابه‌جایی نهاده‌های دامی؛

صنعت دامداری در گردابی جدید

این روزها دامداران استان جدا از دست و پنجه نرم کردن با مشکلاتی چون فقر شدید مراتع، کمبود و نبود نهاده دامی، گرانی بی حد و حصر نهاده و ... برای حمل و نقل همان اندک سهمیه تخصیص یافته نهاده هم دچار بحران شده‌اند.

به گزارش خاورستان به نقل از روزنامه خراسان‌جنوبی، چشمه آسمان که خشکید و طبیعت قهر با زمین تشنه خراسان جنوبی را از سر گرفت حلقه مشکلات دامداران و کشاورزان تنگ تر شد. این روزها دامداران استان جدا از دست و پنجه نرم کردن با مشکلاتی چون فقر شدید مراتع، کمبود و نبود نهاده دامی، گرانی بی حد و حصر نهاده و … برای حمل و نقل همان اندک سهمیه تخصیص یافته نهاده هم دچار بحران شده اند. بحرانی که اگر به درستی مدیریت و چاره ای برای آن اندیشیده نشود، گرانی حمل و در نهایت چند برابر شدن قیمت تمام شده نهاده برای دامداران را در پی خواهد داشت.
حال اگر چه در این روزهای بحران زده صنعت دامداری و کشاورزی، وعده هایی برای کاهش مشکلات و مدیریت بحران توسط مدیران جهادی استان داده است اما تا زمانی که وعده ها رنگ و بوی تحقق گیرد … .
رانندگان پای کار نیستند
آن طور که از شواهد و قراین برمی آید، رانندگان وسایط نقلیه با توجه به صرفه اقتصادی حمل صیفی جات ، از جابه جایی و حمل نهاده به سبب وزن سبک و به تعقیب آن هزینه اندک حمل بار در مقایسه با جابه جایی دیگر کالاها، سر باز می زنند و به این ترتیب موج جدیدی از مشکلات برای صنعت دامداری استان رقم خورده است. بنا به گفته مدیر جهاد کشاورزی درمیان این روزها جدا از مشکلات موجود برای حمل و نقل و جابه جایی نهاده ها هم مشکلاتی وجود دارد. «نصیرایی» ادامه می دهد: با به ثمر نشستن دیگر محصولات کشاورزی و صیفی جات به دلیل وزن سنگین تر و صرفه اقتصادی بیشتری که دارد بسیاری از رانندگان وسایل حمل و نقل بار تمایل به جابه جایی این اقلام دارند و از این رو تمایل برای جابه جایی نهاده هایی چون علوفه و کاه و .. به سبب وزن، کمتر است و در نتیجه هزینه تمام شده برای انتقال نهاده به دامداران افزایش می یابد.
هزینه تمام شده حمل بالا
این مشکلی است که «بندگی» رئیس انجمن صنفی کشاورزان و دامداران طبس هم به آن اشاره می کند و می گوید: هزینه حمل نهاده ها برای دامداران بسیار گران تمام می شود. با به ثمر رسیدن محصولات صیفی به سبب وزن سنگین و کرایه بیشتر، رانندگان تمایلی به حمل نهاده ندارند و می طلبد متولیان برای جابه جایی با هزینه کم هم چاره اندیشی داشته باشند. در این باره «عارفی» مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی نیز از حمایت این سازمان برای صنعت دامداری می گوید و می افزاید: هر اقدامی که در کاهش مشکلات لازم باشد ، سازمان جهاد کشاورزی انجام می دهد و درباره جابه جایی نهاده ها نیاز به هم افزایی بیشتر نهادها و دستگاه های متولی است. خبرنگار «خراسان جنوبی» با اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای هم تماس گرفت تا تدابیر درنظر گرفته شده برای رفع این مشکل را از سوی این اداره کل جویا شود که تا لحظه ارسال گزارش پاسخی دریافت نشد.
انتهای پیام/۴