استاندار خراسان‌جنوبی:

صنعت پرورش قارچ با شکست مواجه شده است/ مدیران استان نسبت به قاچاق کالا حساس شوند

استاندار خراسان‌جنوبی مصرف قارچ‌های سمی را مورد بحث قرار داد و گفت: متأسفانه صنعت پرورش قارچ با شکست مواجه شده و افراد از ترس سمی بودن قارچ‌ها دیگر از آن استفاده نمی‌کنند.

به گزارش خاورستان،محمد مهدی مروج‌الشریعه عصر روز گذشته در کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، اظهار داشت: از مجموع گزارش‌های ارائه شده در حوزه قاچاق کالا و ارز مشخص می‌شود که فرآیند جلسات روشن نیست و کارگروه‌های تشکیل شده ذیل ستاد به‌ویژه در خصوص سوخت و دام باید تشکیل جلسه دهند.
وی به مباحث ارائه شده توسط برخی مدیران اشاره کرد و بیان داشت: بعد از این همه زمان نباید چنین نکاتی در جلسه ارائه می‌شد و باید مسائل مهم‌تری جهت تصمیم‌‌گیری مطرح می‌شد لذا مباحث ارائه شده نشان دهنده ضعف در تصمیم گیری‌ها است.
لزوم کیفی سازی جلسات قاچاق کالا و ارز
استاندار خراسان‌جنوبی بر لزوم کیفی برگزار کردن جلسات ستاد قاچاق کالا و ارز تأکید کرد و گفت: مسأله مشترک خراسان‌جنوبی با خراسان‌رضوی سوخت و با سیستان و بلوچستان سوخت و دام است.
مروج‌الشریعه مطرح کرد: مرجع تشخیص کالای قاچاق نه مرزبانی و نه نیروی انتظامی است بلکه سازمان‌های مربوطه (جهاد کشاورزی و دامپزشکی) است که نسخه اصلی را پیشنهاد می‌دهند.
وی وظیفه نهادهای انتظامی را تنها به توقیف، مراقبت و نگهداری کالای قاچاق از باب کار نظارتی در مراقبت ذکر کرد و بیان داشت: اینکه نهادهایی مانند نیروی انتظامی و مرزبانی متحمل زحمات جانبی شوند درست نیست و معلوم می‌شود فرآیندها ناقص اجرا می‌شود.
اثرگذاری قاچاق دام و سوخت در اقتصاد ملی
استاندار خراسان‌جنوبی قاچاق دام و سوخت را در اقتصاد ملی و منطقه‌ای تأثیرگذار دانست و تبیین کرد: اگر قرار است با برنامه روشن، شفاف و قاطع به سمت شکل‌گیری حمایت از کالای داخلی برویم اولین موضوع پرداختن به قاچاق است.
مروج‌الشریعه دام را یک فرصت قابل توجه منطقه‌ای و یک تهدید بزرگ ملی دانست و مطرح کرد: اگر به صورت هدفمند به این حیطه ورود یابیم یک فرصت اقتصادی ارزشمند و مناسب به شمار می‌رود.
وی به ورود دام قاچاق به استان و کشور اشاره کرد و توضیح داد: علی‌رغم اینکه خروج دام زنده از افغانستان غیر قانونی است و در کشور افغانستان با این اقدام برخورد می‌شود ولی اگر در این زمینه ورود نیابیم دامی که وارد استان می‌شود گر چه ممکن است برای منطقه یک فرصت سودآور انتفاعی ایجاد کند اما ممکن است با ورود چند دام قاچاق یک بیماری وارد کشور شود که مشکلات عدیده‌ای در پی خواهد داشت.
استاندار خراسان‌جنوبی همچنین مصرف قارچ‌های سمی را مورد بحث قرار داد و اعلام کرد: متأسفانه صنعت پرورش قارچ با شکست مواجه شده و افراد از ترس سمی بودن قارچ‌ها دیگر از آن استفاده نمی‌کنند.
مروج‌الشریعه خراسان‌جنوبی را جزو استان‌های مرزی دانست و با اعلام اینکه این استان به طور رسمی در معرض اجتناب ناپذیر معاملات کالای غیر رسمی قرار دارد، ابراز داشت: خراسان‌جنوبی جزو مبادی مرزی در کشور نیست که کالای عمده تجاری را معبر باشد و این یک حسن برای این منطقه است.
ضرورت مراقبت‌های لازم در خصوص لوازم آرایشی قاچاق
وی با اعلام اینکه در خراسان‌جنوبی کالایی وجود ندارد که موجب ایجاد تنش در شرق کشور شود، اعلام کرد: لوازم آرایشی قاچاق یکی از معضلات مهم برای تهدید سلامت جامعه است که باید مراقبت‌های لازم در این خصوص صورت پذیرد.
استاندار خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه باید مدیران استان نسبت به مسائل قاچاق کالا حساس شوند، تبیین کرد: اگر تمام بخش‌های نظام در حیطه واردات غیرقانونی و مصرف مواد مخدر ورود یابند، بدون حضور و همراهی مردم به توفیقات بالا دست نخواهند یافت.
مروج‌الشریعه با اشاره به اینکه به هر مقدار که به سمت کالای خارجی برویم به اقتصاد آن کشور کمک و به اشتغال داخل کشور خود ضربه زده‌ایم، اعلام کرد: مردم باید در راستای تحقق بخشیدن به منویات رهبری جهت مصرف کالای داخلی مشارکت کنند.
منبع:فارس
انتهای پیام/۱۲۷/ ۶۶/