وزیر جهاد کشاورزی در خراسان جنوبی؛4/ فعال صنعت مرغداری خراسان جنوبی خبر داد

ضرر بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی به مرغ‌داری‌های خراسان جنوبی

خیریه گفت: زیان وارده در بخش مرغداری بیش از یک‌هزار و 500 میلیارد تومان در شش ماهه اول سال‌جاری است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سید حسین خیریه از فعالان صنعت مرغداری خراسان جنوبی امشب در نشست هم‌اندیشی تشکل‌ها و نخبگان بخش کشاورزی خراسان جنوبی که با حضور وزیر جهاد کشاورزی در استانداری خراسان جنوبی برگزار شد، گفت: صنعت طیور و صنایع وابسته به علت مصرف کم آب در استان خراسان جنوبی که در منطقه خشک واقع شده، رشد مطلوبی داشته و زنجیره کامل طیور در استان ایجاد شده است به نحوی که در تمام بخش‌ها حدود ۷۰ درصد مازاد بر مصرف استان تولید دارد و به سایر استان‌ها و کشورهای افغانستان و عراق صادر می‌شود.
وی افزود: متأسفانه به علت شیوع بیماری کرونا و تصمیم‌های غیرکارشناسی دستگاه‌های دولتی خصوصا ستاد تنظیم بازار، صنعت طیور دچار ضرر یک‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی شده است و واحدهای تولید مرغ مادر که از واحدهای دارای اهمیت فراوان در زمینه تولید گوشت سفید کشور است، صدمه بیشتری دیده است به طوری که جوجه تولیدی خود را با دو هزار تومان زیرقیمت تمام‌شده به بازار عرضه کرده و زیان وارده بر این بخش بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در شش ماهه اول سال‌جاری است.
فعال صنعت مرغداری خراسان جنوبی اضافه کرد: این درحالی است که سرمایه‌گذاران در این صنعت اختیاری بر میزان تولید، توزیع، قیمت‌گذاری، سن حذف گله و تأمین نهاده‌های مصرفی خود را ندارند و ارگان‌های دولتی تصمیم‌گیرنده نهایی در این صنعت هستند و این اقدامات، صنعت طیور را به بحران و ورشکستگی نزدیک کرده است.
خیریه اظهار کرد: جهت برون‌رفت از این مسئله، درخواست مرغ‌داران از وزیر جهاد کشاورزی، پرداخت خسارت به مرغ‌داران است تا ادامه کار برای آن‌ها مقدر باشد.
وی افزود: جهت رفع مقطعی مشکل مرغداران تقاضا داریم دستور دهید تحویل نهاده‌های اصلی ذرت، سویا و جوی مصرفی به مدت دو ماه به صورت امانی با دریافت ضمانتنامه بانکی دو ساله به پشتیبانی امور دام واگذار کنید تا کمکی به تأمین نقدینگی آن‌ها شده و بتوانند از بحران عبور کنند.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند در خصوص تهیه نهاده‌های دام و طیور به خصوص سویا که در حال حاضر از طریق سامانه بازارگاه توزیع می‌شود گفت: متأسفانه نهاده‌هایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی با زحمت تهیه می‌شود، به دست مصرف‌کننده واقعی نمی‌رسد.
خیریه اظهار کرد: ۵۴ تا ۵۶ درصد نسبت به سال گذشته در سال‌جاری واردات سویا داشتیم و این مسئله باعث کمبود شدید و افزایش قیمت سویا از ۲۴۵۰ تومان به ۱۴ هزار تومان شده و قیمت ذرت نیز از ۱۵۰۰ تومان به ۳۶۰۰ تومان رسیده است.
وی افزود: مرغداران جهت تهیه دان مورد نیاز مجبور به خرید از بازار آزاد هستند و این کمبود باعث شده مرغ‌داران نتوانند جیره مناسب و بالانس شده‌ای را تهیه کنند و باعث کاهش تولید و کاهش کیفیت محصول شده است لذا جهت جلوگیری از سوءاستفاده دلالان و تولید محصول با کیفیت که تضمین کننده سلامت جامعه ایران است و باعث افزایش بازدهی تولید و صرفه‌جویی یک میلیون تنی نهاده‌ها خواهد شد، پیشنهاد می‌شود خام‌فروشی نهاده‌های دام و طیور را در مدت دو ساله تعدیل و نهاده‌ها به کارخانه‌های تولید دان واگذار شود که کنترل نهاده‌ها توسط کارخانجات از بازارگاه صورت گیرد.
فعال صنعت مرغداری خراسان جنوبی گفت: با توجه به کمبود نهاده‌ها در استان، درخواست خود را به استاندار تحویل دادیم که در نشست با وزیر جهاد کشاورزی مقرر شد ۲۰ هزار تن نهاده از طریق پشتیبانی امور دام به کارخانه‌های تولید دان تحویل شود اما تاکنون بیش از نیمی از حواله تحویل نشده است که درخواست تحویل آن را داریم تا از تعطیلی کارخانه‌ها جلوگیری شود.
انتهای پیام/۴