در دیدار شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند با نماینده مجلس مطرح شد؛

ضرورت اولویت‌سنجی در خدمات شهری/ تعلل ۹ ساله راه و شهرسازی در ابلاغ طرح تفصیلی بیرجند/ ادارات؛ عوارض آسفالت سایت اداری را پرداخت نمی‌کنند

مسئولان شورای شهر از آماده شدن طرح تفصیلی جدید در سال 90 خبر دادند اما متاسفانه این طرح هنوز ابلاغ نشده است. البته در این خصوص متولی راه و شهرسازی است و در حالی که بارها این موضوع پیگیری شده است، هنوز اقدامی انجام نشده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسین خسروی نماینده مردم بیرجند درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی بعدازظهر امروز در دیدار با شهردار و اعضای شورای شهر بیرجند، با ابراز خرسندی از اختصاص ۷۰ درصد بودجه شهرداری بیرجند به منطقه شمال شهر، گفت: همه ما و شما باید قبول کنیم که بار اصلی انقلاب روی دوش مردم است و در واقع مردم پایه اصلی انقلاب هستند. به همین دلیل باید در ارائه خدمات، بیشتر روی قشر مستضعف که حضور ویژه ای هم در پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی داشته اند، تمرکز شود.
وی با تشکر از گزارش های کمی که از فعالیت های انجام شده ارائه می شود، افزود: اما باید ببینیم خروجی این اقدامات برای مردم چه بوده است.
نماینده مردم بیرجند درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین در انجام خدمات شهری، ضروری است که اولویت سنجی در امور رعایت شود و کارها به صورت فرعی و اصلی مشخص شود.
خسروی با تاکید بر افزایش برگزاری جلسات در شوراهای محلی و دیدن مشکلات مردم از نزدیک، گفت: هر چه حضور شوراها در محلات و برگزاری جلسات بیشتر باشد، به حل مشکلات هم بیشتر کمک خواهد کرد.
وی همچنین بر برگزاری جلسات هم افزایی و رفع شبهات و همچنین اختصاص روزهای خاصی برای پاسخگویی به مشکلات متعدد مردم در زمینه های عمرانی، فرهنگی و … توسط شورای شهر تاکید کرد.
نماینده مردم بیرجند درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی همچنین بر رفع مشکلات ۱۴۱ واحدی مسکن فرهنگیان بیرجند و بهره مندی مردم از جاده، حمل و نقل عمومی و … تاکید کرد و افزود: برای ساماندهی کارگران سرگذر هم درخواست مکان ثابت و فضای ساماندهی شده ای شده است که باید در این خصوص پیوست فرهنگی و امنیتی، اقدامات لازم انجام شود.
خسروی در ادامه بر پیگیری وضعیت معیشتی کارگران، راه اندازی بازارچه مهرشهر، استفاده از تولیدات داخلی استان، قیمت گذاری منصفانه خدمات شهری و … تاکید کرد و گفت: بنده هم به عنوان نماینده مردم در مجلس، پیگیر همه جانبه مشکلات در حد توان خواهم بود.
وی با اشاره به تشکیل گروه های مشورتی و حضور افراد متعهد و خبره در این گروه ها، اظهار کرد: باید لایحه درآمد پایدار شهرداری که از سال ۹۷ معطل مانده است، انجام شود.
نماینده مردم بیرجند درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی درخواست ها مبنی بر بخشودگی جرایم شهرداری، افزود: این درخواست ها زمانی قابل بررسی است که اعتبار و ردیف بودجه ای برای جبران بخشودگی جرایم شهرداری هم تعریف شود.
خسروی با اشاره به سهم سه درصدی شهرداری ها از محل مالیات بر ارزش افزوده، بیان کرد: در مجلس به دنبال افزایش سهم شهرداری از مالیات بر ارزش افزوده هستیم. همچنین باید درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده از سطح استانی به کشوری ارتقا یابد تا با تمرکز بیشتر بر مناطق محروم و کم برخوردار، سهم بیشتری به این مناطق اختصاص یابد.
وی همچنین بر احتساب درآمدهای حاصل از منابع سوختی به قیمت روز تاکید کرد و گفت: همچنین در مواردی که شهرداری از منابع آبی خودش، برداشت آب انجام می دهد، نباید دولت از شهرداری هزینه آب بها دریافت کند که در این خصوص هم پیگیری هایی در حال انجام است.
نماینده مردم بیرجند درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی؛ شوراهای شهر را هووی خود حساب نمی کند یا به دنبال کاهش اختیارات این شورا نیست، گفت: اکنون اولویت اول کمیسیون شوراهای مجلس، بحث برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها است که ۵۰ نفر از اعضا در این خصوص طرحی را امضا کرده اند. برای اینکه این طرح به درد انتخابات امسال بخورد، باید در اولویت های مجلس قرار بگیرد.
خسروی تاکید کرد: بهتر است از ظرفیت استاندار هم استفاده شود به خصوص در مباحثی مانند پادگان بیرجند که ۱۴ سال از مشکلات آن می گذرد. در خصوص این موضوع بهتر است نامه ای را آماده و به رهبر معظم انقلاب تقدیم کنیم.
نماینده مردم بیرجند درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی بر بروزرسانی طرح تفصیلی بیرجند که مربوط به سال ۸۶ است تاکید کرد که در این خصوص مسئولان شورای شهر از آماده شدن طرح تفصیلی جدید در سال ۹۰ خبر دادند اما متاسفانه این طرح هنوز ابلاغ نشده است. البته در این خصوص متولی راه و شهرسازی است و در حالی که بارها این موضوع پیگیری شده است، هنوز اقدامی انجام نشده است.
خسروی در خصوص شهرک امام علی(ع) بیرجند هم این سوال را مطرح کرد که چرا در حالی که شورای عالی شهرسازی با جانمایی این شهرک موافقت کرده است، اما شورای شهر با آن مخالفت می کنند؟ در این خصوص نیز اعضای شورای شهر بیرجند معتقد بودند که قرار است در این شهرک ابتدا مردم مستقر شوند و سپس زیرساخت ها ایجاد شود. به همین دلیل شورای شهر به شدت با این طرح مخالف است.
وی در ادامه پیگیر مشکلات مردم در خصوص آسفالت سایت اداری شد که شهردار بیرجند در این زمینه بیان کرد: آماده سازی سایت اداری ۱۳ میلیارد تومان هزینه دارد که باید ادارات این هزینه را تامین کنند اما متاسفانه هنوز این اعتبار تامین نشده و شهرداری هم نمی تواند عوارض سایر قسمت های شهر را در این منطقه هزینه کند.
انتهای پیام/۴