مدیرکل امور بیابان‌های منابع طبیعی کشور خبرداد

ضرورت شناسایی عوامل بیابان زایی در کشور/ افزایش ۳۰ درصدی اراضی تحت فرسایش بادی

مدیرکل امور بیابان‌هایمنابع طبیعی کشور گفت: بایستی توجه داشته باشیم که مباحث بیابان و بیابان زدایی در سطح کشوری مطرح بوده و مربوط به استان خاصی نیست و باید در وهله نخست، در قدم اولیه عوامل بیابانزایی شناسایی شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، فرهاد سرداری مدیرکل امور بیابان‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، عصر یکشنبه در جمع اصحاب رسانه خراسان جنوبی،اظهار کرد: وضعیت بیابان زدایی در کشور به دلیل تغییر اقلیم و مسائل منطقه ای موجود در خاورمیانه،وضعیت مطلوبی نیست.
وی با اشاره به این که بیابانی شدن به ویژه بلحاظ تولید گرد و غبار در بسیاری از استان‌ها از جمله استان‌های غربی کشور اتفاق می‌افتد،افزود: استان‌هایی چون کرمانشاه، کردستان و آذربایجان شرقی از جمله استان‌های بیابانی نبودند،ولی شرایط موجود موجب شده این استان‌ها هم بیابانی شوند.
مدیرکل دفتر امور بیابان،سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری خاطرنشان کرد: مدیریت بیابان شامل دو نوع مدیریت ریسک و بیابان می‌شود؛ بهترین حالت این است که در زمان ریسک بیابانی شدن، وارد عمل شده و جلوی بیابانی شدن گرفته شود.
سرداری با بیان این که در سطح کشوری مطالعه ای در راستای شناسایی کانون های فرسایش بادی داریم،تصریح کرد:آنچه مسلم است آن است که مطالعات مذکور،هر ۱۰ سال یک بار به روز شده و نقشه ها دوباره مورد بررسی قرار می گیرد.
وی ادامه داد: در ۱۰ سال گذشته،۲۱ میلیون هکتار از اراضی تحت فرسایش بادی بوده که در بازنگری دوم به میزان ۳۰درصد افزایش داشته است.
مدیر کل دفتر امور بیابان، سازمان جنگل ها، مراتع و ابخیزداری کشور به وضع بیابان های استان خراسان جنوبی نیزاشاره ای داشت و ابراز کرد: مشکلات تاغ زارها به خاطر بارندگی های بهاری نسبت به سال گذشته کمتر بود که جای خرسندی دارد.
سرداری وضعیت اعتبارات را با توجه به شدت بیابانی شدن، کافی ندانست و متذکرشد:عمده تلاش سازمان جنگل ها و همچنین مجلس آن است که اعتباری متناسب با بحرانی بودن شرایط تخصیص یابد.
وی با تاکید بر این مهم که در استان هایی همچونیزد،کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی اوضاع بیابان ها مناسب نیست،بیان کرد:در این زمینه نیاز به سرمایه گذاری دولت دارد.
مدیر کل دفتر امور بیابان، سازمان جنگل ها، مراتع و ابخیزداری در ادامه صحبت هایش روند اجرای پروژه احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته (RFLDL) سرایان را رضایت بخش اعلام کرد و گفت: بازدید نماینده FAO از این پروژه منجر به تعمیم آن می شود.
سرداری اضافه کرد:بایستی توجه داشته باشیم که مباحث بیابان و بیابان زدایی در سطح کشوری مطرح بوده و مربوط به استان خاصی نیست و باید در وهله نخست، در قدم اولیه عوامل بیابانزایی شناسایی شود.
وی ادامه داد:فراموش نکنیم که عوامل انسانی و اقلیمی از مهم ترین عوامل افزایش بیابان ها بوده که باید مورد توجه قرار گیرد.
مدیر کل دفتر امور بیابان ،سازمان جنگل ها، مراتع و ابخیزداری کشور ضمن اشاره به اجرای موفق طرح ترسیب کربن در خراسان جنوبی،مطرح کرد:طرح مذکور، از جمله طرح های موفقی بوده که به سایر استان های کشور نیز رفته است.
سرداری با اشاره به اجرای پروژه احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته ها در خراسان جنوبی،تبیین کرد: این طرح ها با هدف کاهش فشار معیشت مردم از پوشش گیاهی انجام می شود.
وی کنترل بیابانزایی در بسیاری از کشورها را دارای روند کندی دانست و اظهار داشت: کشورها به دور هم نشسته اند تا راهکاری جدید ارائه دهند.
مدیرکل امور بیابان ها،سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: یکی از راهکارهای ارائه شده در این خصوص، تعریف پروژه ال دی ال است که در راستای آن، تا یک دهه آینده میزان تخریب با میزان احیا برابری می کند.
انتهای پیام/۱۰۱/ ۲۴/ ۴