رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی خبر داد؛

افزایش ۸۰ درصدی جرایم مالی در فضای سایبری خراسان جنوبی

محمدپور گفت: از ابتدای امسال تاکنون جرایم مالی در فضای مجازی استان ۸۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سرهنگ علی محمدپور امروز پنجشنبه در نشست خبری با موضوع جرایم سایبری و اجرای پویش کودکان سایبری اظهار کرد: از ابتدای امسال جموع جرایم مالی ۲ میلیارد تومان بوده که عموما از طریق کلاهبرداری در فضای مجازی از حساب افراد سرقت شده و نسبت به مدت مشابه سال قبل که کمتر از یک میلیارد تومان بوده است بیش از ۸۰ درصد افزایش یافته است.

رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون جرایم سایبری ۱۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل در استان افزایش داشته که بخش قابل توجهی از آمار مربوط به جرایم مالی است.

وی ادامه داد: با تلاش ماموران پلیس در این مدت شاهد افزایش ۱۹ برابری کشف جرایم سایبری در استان بودیم که در بخش مالی، ۷۰ درصد موارد کلاهبرداری شده، برگشت داده شده است.

محمدپور  با بیان اینکه کلاهبرداری رایانه‌ای، برداشت‌های غیرمجاز، حتک حیثیت و نشر اکاذیب، مزاحمت اینترنتی و تهدید بیشترین فراوانی را در جرم‌های فضای سایبری استان را دارند، گفت: ۵۰ درصد فراوانی جرم‌های اولویت‌دار مربوط به کلاهبرداری‌های رایانه‌ای است و از نظر تهدید بیشترین قربانیان بانوان هستند.

رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی متذکر شد: علیرغم اطلاع‌رسانی گسترده در این موضوع عادی‌انگاری خریدهای اینترنتی بدون توجه به درگاه‌های تقلبی افزایش پیدا کرده است.

وی  با اشاره به اینکه افراد مالباخته در وقت طلایی رسیدگی، خودشان به دنبال عودت مبلغ پرداخت شده هستند که این وقت طلایی از محاکم قضایی و پلیس گرفته می‌شود و بعد از نتیجه نگرفتن به پلیس مراجعه می‌کنند که روند را زمان‌بر می‌کند، افزود: در حالی که باید مردم بلافاصله با ۱۱۰ یا شماره ۰۹۶۳۸۰ تماس بگیرند تا اقدامات اولیه از جمله مسدود کردن حساب کلاهبرداران انجام شود.

محمدپور  با تاکید بر حساسیت بیشتر والدین به فضای مجازی مطرح کرد: متاسفانه نظارت لازم بر فرزندان نیست که مخرب و ایجاد کننده مشکل می‌شود و والدین باید طوری با فرزندان برخورد کنند که در اولین رکن از هرگونه سوء‌استفاده، فرزند موضوع را با والدین در میان بگذارد.

رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی از آغاز پویش سراسری کودکان سایبری از ۲۵ دی‌ ماه خبر داد و گفت: والدگری در فضای مجازی، کودکان و آموزش مجازی، کودکان سایبری و مسوولیت اجتماعی، کودکان و نقض حریم، کودکان و اعتیاد اینترنتی، کودکان و بازی‌های رایانه‌ای و پلیس فتا حامی کودکان سایبری از مهمترین محورهای این پویش است.

وی یادآور شد: در هفته اخیر ۲ نوع از کلاهبرداری با عنوان سامانه الکترونیک قضایی و سامانه مسکن در استان صورت گرفت که توصیه می‌کنیم هرگونه پیامک ارسال شده از شماره تلفن شخصی و دارای لینک مورد اقبال قرار نگیرد.

محمدپور از شهروندان خواست هشدارهای پلیس فتا را جدی بگیرند و در صورت اطلاع از هر گونه فعالیت مجرمانه در فضای ‌مجازی یا پیام‌رسان‌های‌ موبایلی موضوع را از طریق نشانی پلیس‌ فتا www.cyberpolice.ir  بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.