امام جمعه موقت بیرجند:

طرح ادغام دانشگاه صنعتی با دانشگاه بیرجند اشتباه است/ بازگشت به برجام چیزی جز خیال نیست

حجتالاسلام عبادی گفت: طرح ادغام دانشگاه صنعتی با دانشگاه بیرجند یقینا اشتباه است. درست است که ساماندهی آموزش عالی را در شورای فرهنگ عمومی داریم اما این‌که وزارت علوم این اقدام را بخواهد در منطقه کم برخوردار خراسان‌جنوبی اجرا کند درست نیست.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدباقر عبادی امام جمعه موقت بیرجند در خطبه‌های امروز نماز جمعه بیرجند، اظهار کرد: مناسبت های متعددی در هفته داریم که امروز روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی و آبخیزداری است.
وی افزود: روز درختکاری و هفته منابع طبیعی بسیار مهم است و در روایات زیادی به اهمیت درختکاری توصیه شده و علم روز نیز همین را می‌گوید.
امام جمعه موقت بیرجند بیان کرد: امام علی(ع) نهاکاری می‌کردند و نخلستان داشته و نخلستان‌ها را وقف می‌کردند.
حجت الاسلام عبادی عنوان کرد: پیامبر (ص) روایتی دارند در مورد درختکاری که اگر شخصی درختی بکارد یا مزرعه‌ای را آباد کند هرچه انسان‌ها، حیوانات و پرندگان از آن استفاده کنند صدقه برای او نوشته می‌شود.
وی اظهار کرد: درختها را نباید از بین برد به خصوص در کره زمین که با سموم زیادی مواجه هستیم وجود درخت و تولید اکسیژن بسیار اهمیت دارد.
امام جمعه موقت بیرجند با بیان این‌که باید درختکاری را گسترش دهیم، گفت: همانگونه که درختکاری و سالم سازی فضا ثواب دارد آلوده کردن فضا نیز گناه دارد.
حجت الاسلام عبادی به ۲۴رجب روز فتح قلعه خیبر به دست امام علی (ع) اشاره و افزود: مناسب بعدی در همان روز وفات سید محمد مهدی بحرالعلوم است.
وی خاطرنشان کرد: ۱۸ اسفند ماه سالروز تشکیل کانون‌های مساجد است؛ مساجد سنگر است و امیدواریم این کانون‌های مساجد همیشه فعال و موفق باشند.
امام جمعه موقت بیرجند عنوان کرد: روز سه شنبه ۲۵ رجب شهادت امام موسی کاظم (ع)، روز چهارشنبه ۲۶ رجب چهارشنبه وفات حضرت ابوطالب عموی پیامبر (ص) و ۲۰ اسفند روز راهیان نور است.
حجت الاسلام عبادی با بیان این‌که راهیان نور طرح با برکتی است، بیان کرد: خیر ما در فرهنگ دفاع مقدس است چراکه فرهنگ دفاع مقدس، شهید و شهادت فرهنگ غنی است که در برابر فرهنگ‌های پوشالی غرب ایستادگی کرده و دشمنان ما از فرهنگ دفاع مقدس می‌ترسند.
وی افرود: پنجشنبه ۲۷ رجب عید مبعث بالاترین عید بشریت است و خداوند قرآن ناب و مکتب اسلام را در عید مبعث به ما هدیه داد.
امام جمعه موقت بیرجند به بحثی که اخیرا در استان مطرح شده و نامه ارسال شده مبنی بر ادغام دانشگاه صنعتی با دانشگاه بیرجند، تصریح کرد: ادغام این دو دانشگاه با هم یقینا اشتباه است؛ درست است که ساماندهی آموزش عالی را در شورای فرهنگ عمومی داریم اما این‌که وزارت علوم این اقدام را بخواهد در منطقه کم برخوردار خراسان جنوبی اجرا کند درست نیست، این مسئله را به دلایل منطقی نادرست می‌دانم نه تعصبات منطقه‌ای.
حجت الاسلام عبادی با بیان این‌که خراسان جنوبی مانند تهران و اصفهان نیست، به موقعیت استان با همجواری کشور افغانستان اشاره و تاکید کرد: در شرق کشور هر اقدامی که قرار است انجام شود باید پیوست امنیتی داشته باشد.
وی بیان کرد: برای ماندگاری مردم در این منطقه باید تلاش کرد؛ صنعتی برای ماندگاری مردم در لین استان نداریم کشاورزی نیز به دلیل خشکسالی‌های نیست. قوام کشور به پایداری جمعیت است و باید بر ماندگاری و تمرکز جمعیت در این منطقه توجه شود.
امام جمعه موقت بیرجند تصریح کرد: شورای عالی امنیت ملی و وزرات علوم باید در طرح ادغام دانشگاه‌های خراسان‌جنوبی به پیوست امنیتی توجه کند.
حجت الاسلام عبادی به تعدد دانشگاه‌ها در استان تهران اشاره کرد و گفت: متولیان امر طرح ادغام دانشگاه‌ها را از تهران و استان‌های برخوردار آغاز کنند، چرا می‌خواهند این طرح را از خراسان‌جنوبی آغاز کنند؟
وی به حمله نظامیان آمریکا به هفت پایگاه در مناطقی از سوریه و عراق اشاره و عنوان کرد: خوشبختانه ۶ پایگاه خالی و تنها در یک پایگاه تعدادی حضور داشته و یک نفر به شهادت رسیده است. اما هدف آمریکا نشان دادن قدرت نظامی‌اش بوده و مقصود دیگری داشته است.
امام جمعه موقت بیرجند خطاب به بایدن، اظهار کرد: ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست عرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری.
حجت الاسلام عبادی به پیشرفت‌های جمهوری اسلامی در تمامی زمینه‌ها به ویژه نظامی اشاره کرد و گفت: امروز با توجه به اقتدار جمهوری اسلامی، گزینه نظامی روی میز که بماند، زیر میز آمریکا هم نیست.
وی عنوان کرد: اینکه با این شرایط هنوز برخی ها حرف از برجام می‌زنند باید بدانند، بازگشت به برجام چیزی جز خواب و خیال نیست. مذاکرات هسته‌ای یک فایده داشت و آن هم این بود که برخی از مسئولان و مردم نیز آنگونه که مقام معظم رهبری آمریکا را می‌شناختند، شناختند. آمریکا عهدشکن است و به کمتر از ذلت ایران راضی نیست. وضعیت لیبی را نگاه کنید، آمریکا می‌خواهد سرنوشت ایران را مانند لیبی کند اما کور خوانده است.
امام جمعه موقت بیرجند خاطرنشان کرد: قبل از مذاکرات هسته‌ای و برجام، مقام معظم رهبری بارها در مورد بدعهدی آمریکا تذکر دادند اما برخی‌ها در داخل کشور به این تذکرات توجه نکردند.
وی با بیان این‌که هیچ کس مانند خود آمریکا نمی‌توانست آمریکا را از بین ببرد، به اقدامات انجام شده در این کشور اشاره کرد و افزود: به تعبیر مقام معظم رهبری رئیس جمهورهای کشور آمریکا احمق‌هایی هستند که به دست خود کشورشان را نابود خواهند کرد.
حجت الاسلام عبادی گفت: آینده روشن و از آن ملت ایران است. مشکلاتی داشته و خواهیم داشت.پیامبر (ص) سه سال در بدترین شرایط در شعب ابیطالب بودند اما در نهایت مسلمانان و مومنان موفق شدند، ایران نیز به موفقیت خواهد رسید و آینده این کشور روشن است.
انتهای پیام/۱۲۷