وزیر جهاد کشاورزی در خراسان جنوبی؛9/ معاون آب و خاک وزیر جهادکشاورزی:

طرح توجیهی آب برای خراسان‌جنوبی تهیه شد/ تخصیص ۲۵ میلیارد تومان اعتبار برای قنوات استان در سال گذشته

اکبری گفت: طرح توجیهی برای بحث آب در خراسان جنوبی تهیه شده که باید این طرح را با کمک نمایندگان جلو ببریم و برای این طرح از صندوق توسعه ملی اعتبار دریافت شود‌.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی مراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی شب گذشته در دیدار تشکل ها، فعالین و نخبگان کشاورزی استان خراسان جنوبی با وزیر جهاد کشاورزی، اظهار کرد: با توجه به شرایط کم آبی توجه به کشت محصولات کم آب بر و کشت نشائی مورد تاکید است.
وی به اقدامات انجام شده در بحث سازه های آبخیز و آبخوان داری اشاره کرد و افزود: اخیرا اقدامی با سازمان جنگل‌ها را آغاز کردیم که هر جا که بخواهیم کاری در خصوص قنوات انجام دهیم در بالادست قنات کارهای آبخیز و آبخوان داری انجام شود لذا این نکته ای است که باید مورد توجه و در خراسان‌جنوبی انجام شود.
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: در بحث آبیاری تحت فشار متوسط توسعه سیستم‌های نوین آبیاری در برنامه پنجم سالانه ۶۰۰ هکتار بوده که در حال حاضر به بیش از ۷ هزار هکتار رسیده است.
اکبری عنوان کرد: امسال در بحث سیستم‌های نوین آبیاری در خراسان‌جنوبی ۱۰ هزار هکتار در حال اجرا داریم.
وی اظهار کرد: در خراسان جنوبی هر چه در بخش توسعه سیستم‌های تحت فشار و نوین آبیاری کار انجام شود منابع اعتباری آن را تامین خواهیم کرد.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال گذشته ۳۷ میلیارد تومان اعتبار ملی، استانی و مدیریت بحران در بخش قنوات و ۶۴ میلیارد تومان برای آبیاری تحت فشار در خراسان جنوبی هزینه شده است.
وی با بیان اینکه اعتبار قنوات در کشور قطره چکانی است، عنوان کرد: در سال گذشته ۲۵ میلیارد تومان اعتبار برای قنوات خراسان جنوبی تخصیص داده شده است.
اکبری گفت: طرح توجیهی برای بحث آب در خراسان جنوبی تهیه شده که باید این طرح را با کمک نمایندگان جلو ببریم و برای این طرح از صندوق توسعه ملی اعتبار دریافت شود‌.
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه برای خراسان جنوبی راهی وجود ندارد، افزود: تاب آوری صنعت مادر در این استان غیر ممکن است بنابراین تولید بخش کشاورزی به منابع قنات، چشمه ،چاه ها و مقداری آب سطحی گره خورده است.
وی عنوان کرد: آب را باید به موقع در زمان و مکان خودش به درستی استفاده کنیم و بتوانیم بهره وری را در استان بالا ببریم.
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: بهره وری فیزیکی با تولید محصولات سبک وزن در استان پایین است اما بهره وری اقتصادی فوق العاده بالا است.
اکبری خاطرنشان کرد: اگر امسال تخصیص اعتبارها خوب باشد در بحث قنوات و سیستم های نوین آبیاری به استان خراسان جنوبی کمک خواهیم کرد که بتوانیم بحث آب را در استان مدیریت کنیم.
انتهای پیام/۱۲۷