معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی:

طرح جامع کنترل و کاهش خشونت خراسان جنوبی اجرا می شود

حجت الاسلام وحدانی‌نیا از اجرای طرح جامع کنترل و کاهش خشونت در استان با اولویت پیشگیری از خشونت علیه کودکان، نوجوانان و زنان و پرخاشگری کلامی و نوشتاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام وحدانی نیا معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی در نشست بررسی مداخلات و اقدامات پیشگیری از خشونت در دادگستری خراسان جنوبی اظهار کرد: واکاوی آموزه‌های دینی بیانگر جایگاه و تکریم انسان است به طوری که انسان اشرف مخلوقات خوانده شده است.
وی با بیان اینکه خشونت به عنوان آسیب اجتماعی با جایگاه کرامتی انسان متضاد است، گفت: زنان، کودکان و نوجوانان به خاطر وضعیت خاصی که دارند در معرض انواع خشونت هستند. این آسیب اجتماعی بر فرایند رشد شخصیتی نوجوانان به شدت تاثیرگذار است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه متاسفانه در حوزه خشونت و پیشگیری از این آسیب اجتماعی، دستگاه متولی خاص و پاسخگویی در جامعه وجود ندارد، افزود: حتی دستگاه هماهنگ کننده سایر نهادها نیز آن طور که باید و شاید نداریم.
حجت الاسلام وحدانی‌نیا از اجرای طرح جامع کنترل و کاهش خشونت در استان خبر داد و گفت: در این برنامه پنج اولویت اساسی پیشگیری از خشونت علیه کودکان و نوجوانان و زنان، پرخاشگری کلامی و نوشتاری، سرقت‌های خشونت‌آمیز و جنایات عمدی نیاز به اقدام فوری دارند.
وی در ادامه بیان کرد: امیدواریم با توجه و تاکید بر این برنامه بتوانیم قدری از خشونت به خصوص در جامعه هدف زنان، کودکان و نوجوانان را کاهش دهیم.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی اظهار داشت: در این برنامه آموزش و پرورش با مداخله و آموزش مهارت‌های ارتباطی به کودکان و نوجوانان، آموزش مدیران، معاونان مدارس و مهدکودک‌ها در زمینه تعامل و رفتار با کودکان و نوجوانان و آگاه سازی دانش‌آموزان در زمینه پرخاشگری در فضای مجازی می‌تواند موثر واقع شود.
به گفته وی بهزیستی استان نیز با توانمندسازی زنان دارای تجربه طلاق یا فوت همسر، ایجاد و گسترش خانه‌های امن کودکان و آموزش مهارت‌های اجتماعی و قدرت کنترل خشم با ارایه خدمات حمایتی، فرهنگ‌سازی، آموزش مهارت‌های اجتماعی و مهارت‌آموزی شغلی می‌تواند در کاهش خشونت نقش ایفا کند.
حجت الاسلام وحدانی نیا در پایان وظایف شهرداری، صدا و سیما و پلیس را برای پیشگیری از خشونت و ایجاد جامعه امن تشریح کرد.
انتهای پیام/۱۰