رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور؛

طرح شهید لاجوردی در سراسر کشور اجرایی می شود

حاجی محمدی از اجرای طرح شهید لاجوردی در سراسر کشور خبر داد و گفت: این طرح در راستای جلب مشارکت های مردمی برای اصلاح و بازاجتماعی شدن مجرمان و حمایت از خانواده زندانیان با کمک همه آحاد جامعه اجرا می شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان،محمد مهدی حاجی محمدی که به بیرجند سفر کرده بود شب گذشته در نشست تخصصی با نمایندگان گروه های جهادی خراسان جنوبی اظهار کرد:هدف از سفر به استان خراسان جنوبی قدردانی از مردم و مسئولان برای عمل به تکلیف و وظیفه‌شان در قبال آسیب‌های اجتماعی و صفر شدن ‌آمار مددجویان زیر ۱۸ سال کانون اصلاح و تربیت استان برای اولین بار در کشور است.
رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور اظهار امیدواری کرد: با کمک نخبگان این استان و بانوان شاهد صفر شدن آمار مددجویان نسوان این استان باشیم و در این مقوله هم استان خراسان جنوبی برای سایر استان‌ها الگو شود.
وی با بیان اینکه در سال گذشته تمرکز سازمان زندان‌ها بر اشتغال زندانیان بود، ادامه داد: در سال جاری علاوه بر تلاش برای تثبیت اتفاقات سال گذشته، تلاش ما بر این است با اهتمام بیشتری از آسیب خانواده زندانیان جلوگیری کنیم و این موضوع می تواند محل مشارکت آحاد مردم و همه نخبگان باشد چرا که خانواده زندانی بی‌گناه است و تقصیری در اشتباه سرپرست خانواده ندارد و از مردم خراسان جنوبی در این ماموریت خطیر که مراقبت از خانواده زندانیان است کمک می‌طلبیم.
حاجی محمدی تاکید کرد: وظیفه سنگینی در قبال وضعیت جسمی، فکری و رفتاری زندانیان داریم؛ در سال گذشته در شرایط کرونایی با یک دل مشغولی زیاد مراقبت کردیم که زندانیانی که در بند هستند به کرونا مبتلا نشوند زیرا تلاش رسانه های بیگانه بر این بود که القا کنند که ما نسبت به سلامت زندانیان بی‌اعتنا هستیم.
وی ادامه داد: در این راستا با مدیریت، اعطای مرخصی و رعایت دستورالعمل های بهداشتی اقدامات لازم صورت گرفت و در سال جاری که امکان واکسیناسیون عمومی فراهم شده، از دولت درخواست داریم با درک اهمیت سلامت زندانیان و تعهدی که نظام اسلامی به سلامت آنان دارد و نگرانی‌هایی که خانواده زندانیان دارند این افراد را که به عنوان زندانی در اختیار ما هستند در اولویت واکسن قرار دهند تا در شیوع این ویروس، زبان دشمنان باز نباشد.
حاجی محمدی از اجرای طرح شهید لاجوردی در راستای جلب مشارکت های مردمی برای اصلاح و بازاجتماعی شدن مجرمان و حمایت از خانواده زندانیان خبر داد و خاطرنشان کرد: زیرساخت‌های اجرای این طرح در زندان‌های کشور فراهم شده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: گروه های جهادی بیش از آنکه به مسئولان نظام تعصب داشته باشند، به نظام تعصب دارند.
رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور با اشاره به اینکه در یک حادثه سیل و زلزله، آسیب های زیادی به مردم وارد می شود و آنها را گرفتار می کند و در این میان گروه‌های جهادی بر اساس وظیفه انسانی و دینی خود به میدان کمک می آیند تا آنها را از شرایط سخت نجات دهند تا خدای نکرده به خاطر کم کاری یک مسئول، آن مردم آسیب دیده نسبت به نظام ناامید، بدبین، دچار سوء تفاهم و دلسرد شوند، افزود: هنگامی که سرپرست یک خانواده زندانی می‌شود گویی آن خانواده دچار حادثه سیل یا زلزله شده است که آثار و پیامدهای آن سال‌ها ادامه دارد.
وی مهمترین عامل انگیزشی و رفع شک و تردید برای کمک به زندانیان و خانواده‌های آنها را فرمایشات امام خمینی (ره) «زندان باید مدرسه ‌آموزش و تربیت اخلاق اسلامی باشد» ذکر کرد و ادامه داد: بیش از ۲۰۰ هزار زندانی داریم که می توان گفت یک میلیون نفر از اعضای خانواده این زندانیان نیازمند کمک و یاری هستند.
حاجی محمدی با اشاره به گفته شهید همت «ما در قبال تمام کسانی که راه کج می‌روند مسئولیم. از کجا معلوم که ما در انحراف این ها نقش نداشته باشیم؟»، ادامه داد: امروز رسانه‌ های بیگانه با دروغ پراکنی و بزرگ نمایی به دنبال اخبار حوزه زندان هستند و در داخل نیز بسیاری نگاه‌شان به این است که زندانیان به دلیل دَست دِرازی به اموال مردم باید در زندان‌ها بمانند و امیدی به اصلاح و بازگشت آنها نیست!
وی به بازدید خود از منازل یکی از خانواده زندانیان در شهر اصفهان هم اشاره کرد و گفت: همسر یک زندانی که خود مبتلا به سرطان و دارای سه فرزند معلول بود، نیازمند حمایت ویژه بود و در این میان می‌طلبد برای رسیدگی از کسانی که زمین خورده‌اند و یا می خواهند به زمین بخورند، احساس تکلیف و وظیفه کنیم.
رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در ادامه از اجرای طرح شهید لاجوردی در راستای جلب مشارکت های مردمی برای اصلاح و بازاجتماعی شدن مجرمان و حمایت از خانواده زندانیان خبر داد و گفت: زیرساخت‌های اجرای این طرح در زندان‌های کشور فراهم شده است.
وی با تاکید بر اینکه زندانیان نسبت به شهدا اطمینان خاطر دارند، افزود: بر روی دیوار اتاق یک زندانی قاتل، عکس سردار سلیمانی و شهید حججی در بالای عکس فرزندان این زندانی نصب شده است.
انتهای پیام /۳